Clubul "babelor" FIV-oase 47

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samira ani in minus si ovocite putine si nu f bune, e relativa treaba si cu ani astia; in fine ai sa vezi ca va fi bine pina la final
Ma duc sa le spun la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

adriana,tu ai fost un caz oarecum atipic situatiei generale normale...cu ovo slabe si putine atat de tanara.
dar nu spun eu...spune medicina ca fertilitatea femeii scade dramatic dupa 35 de ani...si implicit si calitatea materialului de lucru...asa ca nu pot sa fiu penibila si sa sustin ca am incredere in ouale mele ca la 20 si de ani...nici macar ca la 30 nu mai sunt.
si asta nu este pesimism...pur si simplu asta e realitatea...nu-mi place sa ma ascund dupa deget, tu stii asta.
fireste ca sper sa trag intr-o zi lozul norocos...insa cu trecerea anilor aceasta sansa scade,din pacate...si iarasi sunt constienta si de acest lucru.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samira stiu domnita draga, stiu ; dar refuz sa cred ca un om cu o inima asa mare si frumoasa ca a ta nu va avea sansa lui la reusita indiferent de cale. Ai sa vezi ca va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

cred ca v-am mai spus asta...ani de zile...ani intregi spuneam si nu numai spuneam...si simteam cu toata fiinta mea lucrul asta...ca daca as avea un copil as fi cea mai nefericta fiinta din lume.
ani de zile nu mi-am dorit copii si consideram ca un copil in viata mea ar fi cel mai mare necaz ce mi s-ar putea intampla.

acum cred ca ma pedepseste Dumnezeu pentru prostiile pe care le spuneam/gandeam/simteam...sau nu neaparat ma pedepseste...imi da doar ce mi-am "dorit" in tampenia mea atata amar de vreme.

in alta ordine de idei...ca ma intrebai ana daca sunt normale atatea zile de CM pentru mine....ei bine...nu!!!
astazi sunt in ziua 7 de roz....iar menstrele mele normale dureaza 3 zile.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Fete dragi si frumoase, e normal ca uneori sa simtiti ca nu puteti spera, sau ca e un vis frumos spre care doar tintiti. Uneori numai si teama de a nu iti face sperante prea mari, alteori intervine doza aia de indoiala.
Tin minte si acum cum am plecat la ultimul,FET, drum lung, 14ore, eu de obicei intetin atmosfera cat sotul e la volan, si el ma tot intreba ce am, pana cand i-am spus : simt cum imi patrunde indoiala in suflet ca un hotz. Si eu am fost plina de ganduri ca ce o fi, ce s-o intampla, nu am putut nici sa ma bucur de grija...toate ne dorim fff mult sa reusim si din pacate nici antecedentele nu sunt in masura sa ne dea curaj. Insa la fiecare drum nou avem sanse noi, si trebuie sa credem in ele.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sunt momente in care percep in mod fizic teama unui nou esec...simt o greutate in piept...care ma impiedica sa respir cum trebuie...simt ca ma sufoc.

as vrea sa nu mai trec prin acelasi purgatoriu iar si iar si iar.
mi-as dori sa-mi dea un semn Dumnezeu...sa-mi arate calea mea...sa-mi arate daca trebuie sa ma opresc...sau sa-mi dea bebelusul mult-visat...mi-as dori sa ma crute de atat de multa suferinta.


uuoofff...nu-mi place de mine...nu vreau sa intru in butoi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Of Samira, stiu ca nu ma crezi dar te inteleg foarte bine si iti doresc sa ajungi in situatia mea si sa ma suni inainte sa nasti si sa imi spui ca acum ma crezi . Iubita mea, calea cea buna este cea pe care simti tu ca trebuie sa fi indiferent de ce spune oricine. Eu cred ca tot ce faci faci bine si tot ce simti e normal sa simti. Doar ca pentru unii drumul e mai lung si mai anevoios pentru ca, vorba aia, pot sa duca... Si mai e ceva, ce spunea Lara: Si viata in 2 poate fi foarte frumoasa! Si la Budapesta stii ca tu mi-ai spus ca trebuie sa avem grija si de sufletelele hubby-lor nostri si sa nu uitam ca exista si ca sunt langa noi si ca au si ei nevoie de atentie. Eu nu vreau sa iti zic decat ca ai dreptate si sa urmezi si tu un pic din sfaturile tale ca sunt tare bune . Trebuie sa crezi in continuare ca se poate!

Lara, si io cred in destiny si mai cred ca destinul acestui forum este sa se incheie la un moment dat cu HAPPY END pentru toate babele!

Qiao, baga piticu si coase-o sa nu mai iasa de-acolo !



10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:


samira iesi din butoi si ceteste aici epopee de epopee, ca am trecut de mult de stadiu de telenovela.
nu stiu ce or avea astrele cu mine in perioada asta, ori zana mea buna e in CO .. cert e ca toate lucrurile sunt anapoda.
dupa ce ieri mi s-au lungit urechile asteptand tel, azi suna la 9.30 .. si in loc de embriolog era Albu. am vazut negru in fata ochilor. imi zice ca embrionasul meu nu a clivat si ca sa vin pe la 12 - 12.30 sa stau de vorba si cu embriologul si ca mai vedem cum s-o mai prezenta atunci. eu tocmai cloceam niste utro si ale alea matinale. aveam planuri mari pana la ora cand eram programata ... s-au dus. Mi-am infomat sotul, am tras o bocita, am vb la tel cu i veve draga si pe urma m-am concehtrat pe puiut sa ii dau forta. m-am gandit ca poate nu stie mititelul ce e cu el singur acolo, pe lamela aia, asa ca i-am transmis sa fie linistit ca vine mami sa il ia acasa, el doar trebuie sa aibe curaj si sa le arate ce mare creste.
Am lasat casa cu fundu in sus si la 11.50 eram la cinica. acolo soti care asteptau deja, cupluri care asteptau sa le vina randul la et. anunt si eu ca am ajuns si ma oun pe asteptat. 2 ore si jumatate am asteptat fara sa stiu nimic. vaduva mi-a zis ca a intervenit ceva, ca Albu are o prob si trebuie sa plece mai devreme, dar ca o sa stam de vorba dupa ce termina cu pacientele. am ramas singura pe hol, clubul ad-hoc al viitorilor tatici s-au dus la o cafea sau o cioba de burta, fetele erau cu picioarele pe pereti, eu memoram modelul de pe podea.
intr-un final ma chema si pe mine pe la 2.30. embrioloaga imi zice ca mitielul a inceput sa ia avant, ajunsese la 3 cel si hai sa il punem.
pai stati, ca eu venisem sa platesc ... nu eram dusata, nu ma imbracasem pt ET (usor de imbracat/debracat), nu aveam vezica plina, aveam doar vre 200 mm de apa intr-o sticla la mine (toata apa din casa). Luasem cu mine pt orice eventualitate pastilele pe care tb sa le iau cu o ora inainte ... numai ca nu era timp. m-au dus in salon si in 5 min erau inapoi sa ma si ia. nu mai reuseam sa il sun pe sot, sa inghit flamexinul si no-spaul (sa fie acolo .. si-or face ele efectul la un mom dat). si uite asa m-am trezit closca de puiut luptator !!!
cand m-au mutat in rezerva m-au anuntat ca ele or sa plece, ma incuie acolo si or sa vina de la MMF (clinica) sa ma ia cand o fi ora. am avut inspiratia sa cer plosca atunci, ca stiti cum e .. cand nu trebuie atunci te apuca si ma gandeam raman singura cuc acolo, mi-au lasat ele nr de la receptie, dar pana sun, pana vin ... sa nu fac pe mine. de data asta s-a simtit experienta acumulata cu facutul la plosca - am nimerit-o !
acum stau cuminte, m-a adus sotul acasa, mi-a dat un bol de ciorbita si a fugit la ale lui. eram lesinata de foame deci e bun si asta deocamdata.
ca tratament continui cu ce inghiteam/indesam pana acum.
cam atat pe ziua de azi, ufff, prea am fost de la agonie la extaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Qiao, am citit cu sufletul la gura!!!!

Doamne ajuta sa fie puiutul luptator si sa se prinda bine de tine!


Ce de emotii...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

am aflat intr timp, Albu a avut un deces in familie. imi pare rau pt el, sper sa nu fi fost cineva apropiat si drag.

Mergi la inceput