Prietene la bine si la greu - 166

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

rezultat BHCG azi - 246.60

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Felicitari, Simina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

felicitari simina si sa ai o sarcina usoara ca un fulg

despre bac,totul este cu nota maxima, de luni incepem probele scrise.

despre adelina pot sa spun ca m-am speriat putin ca s-a umplut de bubite pe picioare si manute, si am zis ca este pojarel...am mers dimineata la medic si nu este pojarel, ci alergie de la spray contra tantarilor...ne-a dat fucidin si xyzal...

iar eu de luni incep serv.adica voi incepe ca bona la o fetita.

we placut


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Stanucel Xyzal mi-a dat si mie, atunci cand era basicata toata si nu staim de la ce. E foarte bun!
Felicitari pt examene lui Paul si ... La multi ani, Paul de Sf Paul si Pavel!
Felicitari si tie pt noul job. Cum vei face cu Adelina? Vei sta cu amandoua fetitele?

Simina felicitari pt beta mare! Eu am DPN pe 10 februarie, dar sunt convinsa ca voi naste ori la sf lui ianuarie ori pe 2-3 februarie. Pe 3 februarie e aniversarea de casatorie a parintilor mei. Implinesc 40 de ani. Asa cadou, da!!!

Mami.Ilinca nu mai ajung la IOsup, cel putin nu pt bitest. M-a intors Cezara.

Am intrebat-o pe Cezara Bucur (medicul meu) ce sa fac dublu test clasic, dublu test cu sange recoltat cu cateva saptamani inainte sau dry test. I-am spus ca sunt cam ceata ca nu am reusit sa ma lamuresc ce e mai bine sa fac, ca doar nu o sa le fac pe toate.

Recomndarea ei a fost Dublu test prin metoda Nicolaides - Kryptor. Adica sangele se recolteaza in sapt 9-10,2 si eco in sapt 12-13,4. Mi-a zis ca e o metoda mai noua, de aproximativ 1,5 ani si care are o rata de detectie a sindromului Down si trisomii mult mai mare. La dublu test clasic rata de detectie e de 65% si aici e de 97%.
La noi in tara sunt doar cativa doctori cu certificare pt acest test, printre care Adela Dinu (care poate fi gasita la Regina MAria sau Columna Medical Center).

I-am spus ca am facut deja programare la Iosup pt bitest si mi-a spus ca el nu are certificarea asta. A insistat sa ma duc la Adela si sa-l "tin" pe Iosup pt morfofetale, dar nu pt bitest.
Cum eu ii datorez Cezarei, pe fetita mea Cezara si bebele din burtica, o voi asculta ca stie ea ce spune.
Ah, si mi-a zis sa nu mai fac triplu test. Cele mai multe erori se dau la TT. A zis bitest, dupa aia daca vreau eu neaparat dry test sa fac, desi ea nu-mi recomnada daca iese bine DT si raman morfofetalele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Stanucel Xyzal mi-a dat si mie, atunci cand era basicata toata si nu staim de la ce. E foarte bun!
Felicitari pt examene lui Paul si ... La multi ani, Paul de Sf Paul si Pavel!
Felicitari si tie pt noul job. Cum vei face cu Adelina? Vei sta cu amandoua fetitele?

Simina felicitari pt beta mare! Eu am DPN pe 10 februarie, dar sunt convinsa ca voi naste ori la sf lui ianuarie ori pe 2-3 februarie. Pe 3 februarie e aniversarea de casatorie a parintilor mei. Implinesc 40 de ani. Asa cadou, da!!!

Mami.Ilinca nu mai ajung la IOsup, cel putin nu pt bitest. M-a intors Cezara.

Am intrebat-o pe Cezara Bucur (medicul meu) ce sa fac dublu test clasic, dublu test cu sange recoltat cu cateva saptamani inainte sau dry test. I-am spus ca sunt cam ceata ca nu am reusit sa ma lamuresc ce e mai bine sa fac, ca doar nu o sa le fac pe toate.

Recomndarea ei a fost Dublu test prin metoda Nicolaides - Kryptor. Adica sangele se recolteaza in sapt 9-10,2 si eco in sapt 12-13,4. Mi-a zis ca e o metoda mai noua, de aproximativ 1,5 ani si care are o rata de detectie a sindromului Down si trisomii mult mai mare. La dublu test clasic rata de detectie e de 65% si aici e de 97%.
La noi in tara sunt doar cativa doctori cu certificare pt acest test, printre care Adela Dinu (care poate fi gasita la Regina MAria sau Columna Medical Center).

I-am spus ca am facut deja programare la Iosup pt bitest si mi-a spus ca el nu are certificarea asta. A insistat sa ma duc la Adela si sa-l "tin" pe Iosup pt morfofetale, dar nu pt bitest.
Cum eu ii datorez Cezarei, pe fetita mea Cezara si bebele din burtica, o voi asculta ca stie ea ce spune.
Ah, si mi-a zis sa nu mai fac triplu test. Cele mai multe erori se dau la TT. A zis bitest, dupa aia daca vreau eu neaparat dry test sa fac, desi ea nu-mi recomnada daca iese bine DT si raman morfofetalele.




La AdELA Dinu am fost la eco de inceput la morfo 1, e o doamna f faina si intr-adevar e profi. Mai am programare peste 1 luna la ea si o sa-mi fac si morfo 3 la ea. Mie mi-a placut f mult si a fost prima recomandare a dr mele. A doua recom a fost Iosup, asa am ajuns si la el la 2 eco. Am facut destule eco acum la bb 2 , a fost un inceput cu peripetii dar slava Domnului acum e ok. Mergi linistita la ea, era pro dublu test met Nicolaides.


La multi ani Paul-stanucel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

dankutza nu voi sta cu amandoua, adelina va sta cu mamaie, imi va fi foarte greu fara ea, deja incep sa ma intristez dar totul va fi bine si se va obisnui. multumesc frumos de urari sarcina usoara si bafta ca toate analizele sa iasa bine.


mami.ilinca multumim frumos de urari

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Rezultat BHCG azi : 350.20

Am sunat doctora si mi-a zis " da....vino luni dimineata, sa vedem ce-i de facut"..........m-a pus pe ganduri

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Simi nu cred ca ai de ce sa cazi pe ganduri. Valoarea BHCG a crescut frumos. Sigur se dubleaza la 48h. Eu am facut o singura beta. In sarcina cu Cezara nu a crescut deloc valoarea la 48h. MAi era si Pastele si am plans de m-am uscat, gandidu-ma ca voi pierde si aceasta sarcina. Si uite e bine sanatoasa. Asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Ma gandesc ac o sa vrea sa-ti dea niste analize, sa-ti dea un progesteron pt sustinere.

MAmi.ili cam la ce interval faceai eco. Eu deocamdata ma duc cam la 2 saptamani pana ajung la DT. Trebuie sa verific sa nu se opresca din evolutie. Apoi ma gandeam sa ma duc o data pe luna, o data la 3 saptamani. As vrea sa ma monitorizez destul de bine, ca sa nu avem de-a face iar cu retardul de crestere intrauterina.

Stanucel iti va fi greu si vei simti un sentimnet de vina la inceput ca de ce nu stai cu copilul tau si stai cu copilul altuia. Pup pt incurajare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Dankutza cat te-a costat pe tine bhcg???
Eu am dat 41 lei pt o recotare la GralMedical. La mine in spatele blocului este spitalul Delta , acolo costa 76 lei proba

Am vazut ca tu ai facut recoltarea la Basarab si ai avut rezultatul la 9 jum. ma gandesc sa ma duc si eu acolo luni dimineata , sa-l mai fac o data, inainte sa ajung la ginecolog

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Dankutza: pana la 12 sapt am facut 3(la 7;8;10 sapt) , apoi 1 data pe luna.Mie mi s-au parut multe la inceput pt ca imi propusesem ca la sarcina 2 sa fiu mult mai relaxata si sa fac cat mai putine eco
cum te simti?
Simina: sa repeti in acelasi loc analiza;

Sa zic ceva si despre Dra mare: am fost in Decatlonzilele trecute, aveau biciclete micute, f faine, oare care e anul asta nu e prea devreme? Voi folositi tricicleta sau atu trecut deja la bicicleta?
Erau cred cea mai mica masura pt biciclete, ajungea bine la pedale si era incantata, dar parca e prea repede

Mergi la inceput