Prietene la bine si la greu - 166

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ramonika. Sper sa fiti bine
Iti las povestea tipei din Iasi scrisa de zoozie mami : http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/2012/03/viata-cu-neprevazuturile-ei.html
Poate incerci un tratament homeopat daca ajungi sa crezi ca ti se potriveste....
Iti doresc multa putere!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Buna fetelor!

Dupa o luga absenta de pe forum (dar justificat...stricat calc.)am revenit si eu. Si sa va mai spun despre Mihai: Am inceput sa nu ii mai pun scutec toata ziua prin casa si afara numai cand doarme, am reusit sa ne asezam pe olita in funduletul gol...dar nu face nimic...face peste 1-5 min. prin casa, eu fac smotru si spal la haine non stop...nervi nu stiu cat o sa mai am....avem deja aproape 2 sapt. nu stiu cand o sa isi de-a drumul la olita...chiar si caca a facut in chilotei de doua ori, daca ii explic nu ma baga in seama dar daca i-as spune o poveste imediat se uita la mine si e atent . Vreo 2 zile nici pipi nu a facut vreo 12-14 ore de m-am speriat si am vrut sa ma duc la medic sa vad ce are...mi-a spus alte mamici de afara ca asa mai fac unii copii...acum nu stiu daca e adevarat...el oricum e vesel nu are nimic....mai facem mofturi la mancare...poate si din cauza caldurii...are zile cand manaca si are zile cand nu mananca mai nimic. L-am masurat si cantarit are 1 m si 15 kg. Cam atat despre noi.

Urez si eu LA MULTI ANI cu intarziere sarbatoritelor din luna iunie si iulie.

Si felicitari pentru mamicile .

Ma duc sa citesc din urma .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Ramonika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Ramonika imi pare rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna,fetelor

Ne-am intors din vacanta, dar ne-am procopsit cu niscai boli,asa ca ultima zi am petrecut-o in spital...
Alexa a racit,a stat cam mult prin apa. Nu a fost mare problema, i-am dat Nurofen. Doar ca urmatoarea noapte a facut febra mare,asa ca a doua zi dimineata am fost cu ea la doctor. Febra 39,2(cred ca in cursul noptii a avut mai mult),tuse,ii curgea nasul si era apatica. Am fost sfatuiti sa mergem la spital. Dupa analize, bagat antibiotic.
Mi-au spus ca are amigdalita. Problema este ca i-a aparut o eruptie,am obs in avion,in drum spre casa. A aparut intai pe picioare-unde am si observat-o prima oara- niste bubite mici-mici,rosii,si multe-multe,unele langa altele,apoi si pe maini si cateva abia sesizabile pe abdomen,si mai dense in zona chilotului.
In zona inghinala ii aparuse cu cateva zile in urma o iritatie,pe care am pus-o pe seama transpiratiei si a nisipului.... Nu stiu daca au legatura intre ele, dar acum cele de pe picioare s-au mai estompat,devin usor cafenii si sunt in numar mult mai mic, insa cele din zona inghinala parca se infecteaza...Acum vad ca i-au mai aparut cateva din astea mari si pe fese.

Daca ati mai vazut asa ceva, aveti vreo idee, pls sa-mi spuneti si mie ce este. Am fost la dr de familie si a spus ca mai mult tinde sa creada ca ar fi iritatie din cauza caldurii decat roseola(la care m-am gandit eu)- pt ca incep sa se estompeze, si nu prea poate sa-si dea seama.
Febra a facut doar o noapte, a doua zi a primit antitermice si antibiotic,urmatoarea dimineata au aparut bubitele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

heloo

lumi imi pare rau de finalul de vacanta. vezi daca are si in gura, sa nu cumva sa fie, mana picior gura, daca intinzi tragi de piele se mai vad? asta m-a pus pedi sa fac. sanatate multa

ali bine ai revenit, eu as tinde sa zic ca nu e momentul, daca dupa 2 sapt nimic, eu as face o pauza de xateva saptamani, parerea mea

ramonik curaj si capul sus.

simina urata intamplare, bine ca e pitica bine, aveti si voi grija pe ce urcati obiectele astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ali, cat te inteleg la faza cu pipi/caca peste tot.. Nici eu nu credeam ca o sa mai scapam odata , cred ca de vreo 3 ori m-am apucat cica sa o dezvat, nu a vrut si pace, luam o pauza sa imi treaca nervii, si tot asa. A avut o perioada cand facea pipi in cada, ma anunta ca face pipi, o duceam in cada, jos chiloteii si ii dadeam drumul la apa.
Intr-un final am trecut la santaj de genul, nu mai merge la mamaia/nu mai vede desene si ca daca nu vrea sa faca la olita/wc sa faca pe ea si sa stea asa murdara.. Nu stiu ce functionat, intr-o seara dupa ce a facut caca in chilotei a primit pedeapsa sa nu mai vada desene, a plans vro juma de ora.. A doua zi aceeasi amenintare ca nu mai vede desene si i-am reamintit ca sta murdara daca face iar pe ea, a tinut minte, mi-a zis ca face pipi, am asezat-o pe wc (a mia oara), si chiar a facut. Nu stiu care a fost declicul de a reusit, dar a facut. Prima data a fost cel mai greu ca s-a prins ea cum e sa faca asezata, pe urma am laudat-o, ii placea cum suna cum curge pipi in wc, si pe urma a fost floare la ureche.
Acum ii punem doar noaptea, altfel uda tot patul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ali eu sunt cam la acelasi nivel ca si tine cu Dragos. Daca la Eva a fost floare la ureche...cu Dragos ma distrez maxim. Nu mai suporta pampers ud aproape deloc, vrea doar chilotel Sta maxim cateva secunde cand il un in funduletul gol pe olita dar nu puncteaza. Face prin casa mereu, apoi vine si se lauda razand "Mami, pipi, (s)terge". Isi da singur jos chiloteii uzi imediat, asa ca nu prea resimte disconfort din cauza umezelii
A dezvoltat si un comportament de pisica, cu marcatul locului, aka si-a gasit un loc preferat de facut pipi, in dormitorul meu, la coltul patului... dar pe partea lui tati
Ieri era prin casa in fundul gol si tot tipa "caca, caca" tinandu-se de putzulica si alerga bezmetic dintr-o camera in alta.Abia venisem de la gradi si nu apucasem sa ii dau chilotelul dupa ce dadusem jos pampersul. Cum i-am dat chilotelul a si tulit-o la locul de facut pipi....tare fricit rera.
De aici am capatat eu informatia ca stie cand vrea pipi.... totul e sa-l faca si la locul potrivit. Nu renunt, cu toate ca avem aproape o luna de cand o tinem asa....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare fete.

Ramonika imi pare tare rau ca esti nevoita sa treci iar prin asa durere Cat despre trombofilie, eu toata sarcina m-am dus la Spitalul Fundeni si mi-au facut fel de fel de analize, gratuit. Partea nasoala este ca voi locuiti departe de Buc, ca veneai aici. Doctora este cam ciudata dar e profesionista.

Lumi ce rau imi pare ca s-a imbolnavit Alexa E posibil sa fie iritata de la caldura, ca roseola nu trecea asa usor. Sper ca in afara acestui incident v-ati bucurat de vacanta.

Gabitza ce de gasca e Dragos...face pipi numai la pat la tati

Simina trebuie sa avem grija cu astia mici...si Ema e de multe ori la in pas sa-si sparga capul, sa se loveasca...etc etc

Azi stau ca pe ace la birou, cand stiu ca tre' sa plec la copil...nu mai am rabdare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Ramonika imi pare rau ca treci prin asa ceva... sper sa ii dati de capat cat mai repede si sa nu fie nimik grav
Felicitari Simina!Felicitari Dankutza! Felicitari Ilinca! Sa aveti parte de o sarcina usoara si bebei sanatosi.
Monis sa va fie de bine concediu... frumoasa zona
Lumi insanatosire rapida Alexei...
Iar am uitat ce vroiam sa va spun... de la atata caldura simt ca mi se usuca si neuronul... S-a racorit ieri oleaq...dar tot irespirabil mi se pare.
Va pupic pe toate si sa aveti un weekend fain!

Mergi la inceput