Prietene la bine si la greu - 166

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Ramonika:atata timp cat valoarea a crescut esti pe drumul cel bun!
hematom , desprindere ''placenta'' si scurgeri maronii am avut si eu la inceputul sarcinii 2; la noi a functionat sustinerea cu progesteron(utrogestan) si mai ales statul in pat. Tu inteleg ca mergi la serviciu. nu poti sa-ti iei un medical , sa stai la orizontala cateva zile, o saptamana? Tinem pumnii si pt mic si puternic.

pt toate mamicile si puii lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

culmea e ca doctorita nu a insistat deloc pe "desprinderea" asta. a mentionat-o de-abia spre sfarsitul ecografiei si nu i-a dat prea mare importanta. eu am intrebat-o daca e posibil sa fie sangerarile de la desprindere, iar ea mi-a zis ca e posibil, insa nu parea prea sigura. nu mi-a recomandat repaus la pat, ci doar Utrogestan, 1 pe zi, desi eu ii spusesem ca imi pun 2 pe zi.
nu mi-a pronuntat cuvantul hematom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ramonika, si eu stiam ca in desprinderile de sarcina ca e foarte bun repaosul la pat.. stiu de la o prietena foarte buna care a stat chiar internata in spital prin sapt 7 de sarcina sa fie sigura ca nu pierde sarcina, era decolare de placenta parca.. I-au facut nospa injectabil parca si alte chestii. Nu reusesti sa mergi la medicul de fam sa ceri cateva zile de concediu? Desi...na..si acasa o ai pe Sandra, deci numai in pat nu ai sta...

Simina, m-am amuzat tare al postarea Floricikai, da, sora ta si noi stim

Dymo, bafta multa sa reusiti sa cumparati casa, deja te citesc mai optimista, mai ales ca Danut incepe sa faca progrese in ale vorbitului. Vad ca soarele rasare bine pe strada ta

Bai...se moare de cald la mangalicaaaa...30gr in casa...murim cu zile... Afar si mai naucitor este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

o sa vad ce imi zice joi si o sa intreb daca e necesar repaosul, desi cu Sandra nu am cum sa lenevesc prea mult. macar a mai inceput sa mearga pe jos, ca pana acum 2-3 sapt. numai in brate voia pt. ca "eu sunt mica, mama e mare"

dy unde mergeti in BG si cand? ca si noi mergem pe 20 august in Sunny Beach. cred ca vom face drumul din 2 bucati, pt. ca nu stiu cata rabdare are Sandra in masina. anul trecut am mers doar la Gura Humorului si ne-a capiat. ce-i drept, era mai mica cu un an, dar totusi...
va ajung banii pt. casa din vanzarea doar a unui apartament?

Licu si aici e cald, 37 grade anuntau zilele trecute. dar se pare ca se va mai racori zilele viitoare, daca anunta acum 30 de grade, am ajuns sa zicem ca-i racoare.
cat despre sentimentul de plictis si inutilitate despre care vorbeai acum cateva zile, sa stii ca poti sa lucrezi si sa simti la fel. si oricum cand esti doar acasa cu copiii vrei sa faci si altceva, iar cand lucrezi, vrei mai mult timp cu copiii, nici asa, nici asa nu-i bine. oricum, fiecare lucru la vremea lui si bucura-te de clipele astea, ca-ti va fi dor de ele.

monis si mami ilinca cam prin ce sapt. de sarcina ati scapat de sangerari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ramonika mergem la Nisipuri de pe 01 pe 07 August. Danut a rezitat ok anul trecut dar ce e drept am plecat din Iasi la 3 noaptea si desi nu a dormit tot drumul din cauza oboselii a stat cumintel in scaun. Anul asta cred ca plecam pe la aceeasi ora. Ar fi tare bine sa ne ajunga banii de pe apartament pt casa . Vindem apartamentul nostru, luam banii pe jumatate din cel al soacrei(partea sotzului) si un credit nu exagerat de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

ramonika, stai cat mai linistita..fara ridicari in brate...ii explici, o sa inteleaga...ar fi f bine sa iti iei liber ...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Ramonika, tinem pumnii stransi sa ai parte de vesti bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ramonika, cum e, ai mai avut sangerari?
Te invidiez si pe tine si pe Dymo, e frumos la nisipurile de aur, curat si frumos fata de litoralul nostru..

Alexa tu ce mai faci? cum merge sarcina, e totul bine? deja ai 12+? Maysa ce face, tot indragostita de tatzi? ce zice de fratior/surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza
nu prea s-a schimbat mare lucru, am mai luat ieri un nospa. sangerari mai sunt, cam o zi mai multe, dupa aia 1-2 zile aproape deloc, dureri de burta mai sunt, incep sa ma obisnuiesc cu situatia
maine merg la eco, cu inima la gat, sa vedem ce imi zice.

Licu eu merg la BG doar pt. ca sindicatul de la noi de la servici deconteaza jumate de pret, altfel nu cred ca ne puteam apropia. si am zis sa profit, ca la anul nu se stie daca mai sunt pe aici, sau daca mai sunt oferte din astea.

Alexa ma bucur ca mai treci pe la noi. vad ca acus treci in trim. II. ai aflat ce este? sarcina usoara mai departe iti doresc.

dy da, era culmea sa iei o casa cu banii de pe un apart.
si noi vrem sa vindem apart. nostru si sa ne luam altul, insa nu cred ca se va intampla prea curand, oricum vanzarile merg greu.
unii spun sa ne facem casa, insa parca nu m-as inhama la asa ceva, ca e mare bataie de cap pana vezi ceva concret ridicat. plus ca nu s-ar putea chiar in oras, mai pe la periferie si apoi depinzi de transport, masina, alea alea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

de fapt...vreo 19 saptamani ..la morfo de trim 2 o sa vad detalii..la sarcina asta am decis sa fac cat mai putine eco

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput