Reintoarcerea in Romania

Reintoarcerea in Romania | Autor: lisssa_ana

Link direct la acest mesaj

Bune fetelor,
ma inetreseaza sa vorbesc cu persoane care au fost plecate din tara si s-au reintors. As vrea sa stiu cum si daca s-au reintegrat, daca le-a fost usor sau greu.
Noi planificam, dupa 10 ani de USA sa revenim in tara

Va multumesc!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172884

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu va sfatuiesc sa NU va intoarceti. Stiu ca te gandesti de ceva vreme la asta, lissa, dar, daca dorul de Romania nu iti rupe efectiv sufletul in doua, NU te intoarce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu am ceva cunoscuti care s-au intors.
Din pacate nu sunt membri pe forum.
Ca pattern general, toti si-au deschis diverse afaceri si sunt oarecum ok (in orice caz, nu-si propun sa se intoarca in US)

Important este sa inveti din greselile altora. Vezi din topicul celalalt - bunurile cu care te poti repatria si ce taxe vamale poti plati pentru ele, asteptarile pe care trebuie sa le ai cand te intorci, etc.

Eu cred ca pentru fiecare e o balanta: bune-rele. Daca da cu plus, vino. Daca da cu minus, ramai acolo unde esti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

lissa,
cu cea mai mare placere iti stau la dispozitie cu info.ref la repatriere.

asa cum am mai scris in detaliu la subiectul celalat, noi ne-am intors dupa 15+ani de America, am stat mai mult de 2 ani in Rom. si apoi ne-am reintors in America.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu va sfatuiesc sa NU va intoarceti. Stiu ca te gandesti de ceva vreme la asta, lissa, dar, daca dorul de Romania nu iti rupe efectiv sufletul in doua, NU te intoarce.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.








Ba eu as sugera sa te duci in vizita si sa stai vreo 3 luni; poate iti piere pofta.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

de ce vrei sa te intorci? iti e chiar atat de rau acolo unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu am citit experienta lui michelle, mi se pare desprinsa dintr-un film de groaza... Parca a ajuns in no man's land...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu am citit experienta lui michelle, mi se pare desprinsa dintr-un film de groaza... Parca a ajuns in no man's land...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.








Acolo traiesti tu, in "no man's land" dupa parerea unora. Mai sa fie...cat de oribil, ingrozitor si umilitor este sa traiesti in Ro
Michelle nu mai trambita pe forum despre Romania, sant si alte persoane cu pareri mai bune decat a ta. Nu esti buricul pamantului sa ti se asculte tie opinia, nu este viata din Ro asa cum ai descris-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu am citit experienta lui michelle, mi se pare desprinsa dintr-un film de groaza... Parca a ajuns in no man's land...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.








Acolo traiesti tu, in "no man's land" dupa parerea unora. Mai sa fie...cat de oribil, ingrozitor si umilitor este sa traiesti in Ro
Michelle nu mai trambita pe forum despre Romania, sant si alte persoane cu pareri mai bune decat a ta. Nu esti buricul pamantului sa ti se asculte tie opinia, nu este viata din Ro asa cum ai descris-o!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



Maraki,
ma bucur ca sunt persoane cu pareri mai bune, dar am dreptul sa spun si parerea mea daca tot am fost intrebatq, prin experientza care am avut-o.
asta nu inseamna ca "trimbitez " pe forum.

daca nu e viatza in Romania cum am descris-o eu, de ce nu povestesti tu asa cum este?
Maraki , te rog sa-mi spui ce anume din ce am relatat eu nu este adevarat...ca vad ca pana la urma urmei ma acuzi de minciuni...

fetele au nevoie de informatii, pareri , de asta intreaba pe forum...
si la urma, urmei vor decide ce vor face.
sunt sigura, ca asa a fost si in cazul nostru, ca ce si-au pus in cap o vor face, nimeni nu le va schimba hotaririle...

eu nu zic ca nu sunt exceptii, si diferite experiente...sunt ...dar prea putine.. mie mi s-a parut o lupta continua, pe care eu nu eram dispusa sa o duc.

ex cu magazinul a fost unul minor si fara valoare in aceasta decizie dar cand intr-o singura zi vezi ca nu ai o bruma de intelegere, de multumire...nu stiu cum poti sa continui zi, de zi...cand ai si alte optiuni.
nu vreau sub nici un fel sa jignesc pe cei din Romania si nu asta a fost intentia in mesajul meu...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

E foarte important ce meserii aveti/ in ce domenii ati lucrat/lucrati.


Mergi la inceput