Reintoarcerea in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Pe mine nu ma mira faptul ca vreti sa plecati din US, ma mira doar de ce Romania si nu alta tara din Europa. Limba va face sa alegeti aceasta optiune?

Si noi vrem sa plecam din FR. e un vis al nostru, dar nu sa ne intoarcem in Ro. Lumea asta e mare, zau asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si inca un lucru, Maraki,
cand tu ai traversa oceanul de 4 ori cu fiecare lucru care il ai, si te-ar costa zecii de mii de dollari, datorita legilor strimbe si a nepasarii functionarilor publici...poate ai intelege ce a fost in sufletul meu...si de ce trimbitez.

cand ai vedea ca mama ta, care moare de cancer este intepata intr-o mana vanta, degeaba, de cateva ori ...doar pt spaga...poate ti-ar fringe si tie inima.

cand nu ai putea iesi pe strada cu copilul sau la cumparaturi ca sunt prea multi ciini si ai pune viatza in pericol

cand ai tine masina in garaj de 30 de mii si tu ai fi obligat sa mergi cu taxiul doar ca nu iti poti inmatricula masina, ca" polueaza"...desi trec rable care abia isi mai tzin tablele.

cand ai merge cu copilul de mana pe trotoar si ar da cineva cu masina peste tine, si te-ar face tot pe tine cu ou si cu otzet ca nu te feresti

cand ai platii amenzi degeaba pt o amarita de afacere care o faci

cand ai fii cu copilul de mana asteptind prin birouri ca un prost inhalind fumul lor de tigari si nu te baga nimeni in seama.

cand un director-functionar public iti spune "iti dau amenda daca te iei in gura cu mine"...si apoi iti da amenda...

cand un alt functionar public iti spune cu nerusinare sa dai o sticla de wiskey ca doar vii din America...

cand ai fii trimisa de la un birou la altul, dintr-un judet in altul pentru o hirtie...poate te-ar pune pe ginduri si poate te-ai intreba: ore peste tot e asa? oare chiar pentru fiecare nevoie care o am trebuie sa sufar...oare, oare?

scuzati-ma daca dupa aceste experienta (care nici pe asta nu am povesti-o toata )nu am mai avut o farima de optimism in mine sa stau sa rabd si acum am inceput sa trimbitez pe forum.

daca voi nu treceti prin ce am trec noi si credeti ca sunt aberatii...nu mai am ce spune.

eu nu zic nimanui sa nu vina in Romania sau sa stea in America, fiecare stie la ce renuntza si ce are de cistigat.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Michelle nu toata lumea are asteptarile tale. Personal, pe mine nu ma incalzeste cu nimic daca imi zambeste vanzatoarea in magazin; ala e zambet profesional. Sant multumita cand am familia, prietenii langa mine; ei zambesc din suflet. Spuneai ca nu ti-ai inmatriculat masina din cauza taxei foarte mari. Pai asta e legea, ai masina de 35 mii, poti plati inca 5 mii ca sa o poti conduce in Ro.Nu iti inteleg dezamagirea. Turistii? Asa sant peste tot, nu doar in Ro se strica sau se fura din camera. Am fost anul trecut acasa si in super market am deschis o sticla de cola; am baut din ea, am ajuns cu ea goala la casa si crede-ma ca nu a venit niciun bodyguard sa ma traga de maneca cat m-am invartit pe acolo.
Acum depinde de fiecare ce asteptari are. Una care a stat in vila ani de zile, nu mai poate accepta sa locuiasca intr-un apt cu 3 camere la bloc. Mai uiti si de unde ai plecat. Pentru multe persoane acasa inseamna parintii, fratii, prietenii adevarati, locurile natale. Asa simti ca traiesti, esti plin sufleteste. Degeaba ai conditii materiale bune afara, degeaba iti zambesc necunoscutii! Daca esti singur, simti ca iti trec anii si deja golul din suflet a ajuns atat de mare incat vrei inapoi acasa, in atmosfera binecunoscuta tie. Am fost acasa dupa o absenta de aproape 8 ani. Nu m-a socat absolut nimic,imi era dor de tot ce inseamna acasa. Am plans cand a trebuit sa ma intorc aici, nu am fost nerabdatoare sa vin inapoi. Nu am afirmat ca minti, dar traiul in Ro nu este asa cum ai descris experientele tale. O repet: depinde de fiecare ce asteptari are. Cine te-a citit, poate sa creada ca viata in Ro este zilnic o continua lupta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu stau in Bucuresti unde sant haite de caini. Nu am fost muscata niciodata de vreunul. Am fost muscata de un catel de rasa cand eram mica. Imi pare rau pt mama ta. Si mama a fost internata acum o luna; in primele 5 zile nu a avut bani sa-i dea plicul medicului, drept urmare a fost ignorata total. Nici la fatza nu l-a vazut pe doctor si nici tratament nu i s-a prescris. Lua tratamentul care-l avea de acasa, pe cel vechi. Asta nu ma face insa, sa nu doresc sa traiesc in Ro. Despre taxe vamale spun decat ca se aplica legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Eu stau in Bucuresti unde sant haite de caini. Nu am fost muscata niciodata de vreunul. Am fost muscata de un catel de rasa cand eram mica. Imi pare rau pt mama ta. Si mama a fost internata acum o luna; in primele 5 zile nu a avut bani sa-i dea plicul medicului, drept urmare a fost ignorata total. Nici la fatza nu l-a vazut pe doctor si nici tratament nu i s-a prescris. Lua tratamentul care-l avea de acasa, pe cel vechi. Asta nu ma face insa, sa nu doresc sa traiesc in Ro. Despre taxe vamale spun decat ca se aplica legea.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



Si totusi , tie ti se pare NORMALA ?? UMANA ATITUDINEA ASTA ??????? Si daca plicul cu bani nu avea de unde sa vina si iti murea acolo mama , ti se parea la fel de NORMAL ?
Eu cred ca acest aspect s-ar incadra la categoria..... ca sa te citez ¨¨ oribil, ingrozitor si umilitor este sa traiesti in Ro¨¨. Iar daca asat nu e umilitor si ingrozitor nu stiu zau ce naiba e
Si nu , nu urasc Romania , acolo este casa mea ,sufletul meu , familia mea , prietenii , dar exista aceste aspecte care ma fac sa ma simt oribil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Eu stau in Bucuresti unde sant haite de caini. Nu am fost muscata niciodata de vreunul. Am fost muscata de un catel de rasa cand eram mica. Imi pare rau pt mama ta. Si mama a fost internata acum o luna; in primele 5 zile nu a avut bani sa-i dea plicul medicului, drept urmare a fost ignorata total. Nici la fatza nu l-a vazut pe doctor si nici tratament nu i s-a prescris. Lua tratamentul care-l avea de acasa, pe cel vechi. Asta nu ma face insa, sa nu doresc sa traiesc in Ro. Despre taxe vamale spun decat ca se aplica legea.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



apropo, de taxele vamale...nu se aplica leagea!!!
iar daca ar fi sa se aplice legea ar trebui in primul rind ca functionarii publici sa o cunoasca si sa dea aceasta informatie si amaritilor care nu stau zilnic sa citeasca Monitorul Oficial.

eu dupa multe drumuri la consulat si zeci de telefoane, mie nimeni nu mi-a spus de aceasta lege.
iar cand am venit in tara mi-au aruncat in nas cu o lege care nu face sens.

dar ma rog...hai sa zic ca a fost ghinionul meu cu legea si containerul...dar restul???

cum adica daca dau 30 mii pe o masina sa trebuiasca sa dau inca 7 mii sa merg cu ea in Romania...merg cumva pe strazi din aur?

daca tu nu ai fost muscata de ciini nu uitau ca au fost oameni omoriti, muscati de vii de caini...cat de groaznic poate sa fie asta?!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cat despre sistemul medical e f cuvinte...e ceva de neimaginat intr-o lume civilizata.
10 ani cat a fost mama bolnava, tata-un batrin de peste 70 de ani a trebuit de 2-3 ori pe saptamana...uneori zilnic sa mearga la spital,sa stea in picioare pe la usi 6-7m ORE!!!!...sa se duca la casa de pensii, de acolo inapoi la doctor, apoi sa ia retzeta, sa dea plicul, apoi drumuri pe la 3-5 farmacii, dupa medicamente.
mers la controale, masinile de diagnosticat nu erau bune, rezultat "posibil...bla,bla"
e asta normal?!

nu e asta o lupta?

sau cu pamanturile,de 20 de ani tata vrea sa isi ia drepturile inapoi, pamantul luat de comunistii. mai nou ii cer certificat de deces al strabunicului...mort prin 1900...prin razboi...pai unde e legea care face sens si treb aplicata?
nu e asta o alta lupta?

vrei sa ai o afacere...cei care au afaceri stiu f bine...ca e o lupta zilnica...ca nu stii cine iti vine in controlo si spune: "trebuie sa-ti dau amenda!"

si lista continua...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Daca ne-am fi intors in Romania, aveam in cap sa urmez regulile:

- nu luam nimic de aici; vindem tot ce poate fi vandut si in Romania cumparam altele; plecam asa cum am venit, cu ceva valize

- nu spunem peste tot ca noi suntem "canadieni"; pur si simplu nu are nimeni ce face bun cu informatia ca am trait noi X ani in Canada

- ne asezam frumos acolo unde credem ca ne e bine, cautam joburi in domeniul pe care il stim fiecare, continuam cu cei mici activitatile incepute aici

- ne reintegram natural, fara sa facem valuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

cat despre sistemul medical e f cuvinte...e ceva de neimaginat intr-o lume civilizata.
10 ani cat a fost mama bolnava, tata-un batrin de peste 70 de ani a trebuit de 2-3 ori pe saptamana...uneori zilnic sa mearga la spital,sa stea in picioare pe la usi 6-7m ORE!!!!...sa se duca la casa de pensii, de acolo inapoi la doctor, apoi sa ia retzeta, sa dea plicul, apoi drumuri pe la 3-5 farmacii, dupa medicamente.
mers la controale, masinile de diagnosticat nu erau bune, rezultat "posibil...bla,bla"
e asta normal?!

nu e asta o lupta?

sau cu pamanturile,de 20 de ani tata vrea sa isi ia drepturile inapoi, pamantul luat de comunistii. mai nou ii cer certificat de deces al strabunicului...mort prin 1900...prin razboi...pai unde e legea care face sens si treb aplicata?
nu e asta o alta lupta?

vrei sa ai o afacere...cei care au afaceri stiu f bine...ca e o lupta zilnica...ca nu stii cine iti vine in controlo si spune: "trebuie sa-ti dau amenda!"

si lista continua...

michelle


sotul meu si-a rupt piciorul in 3 locuri; l-au dus cu salvarea la spital, l-au lasat in sala de asteptare de la 18 pana la 9 dimineata a doua zi; i-au mai dat cate un ibuprofen la 4 ore...... nimeni nu-l credea ca e chiar rupt piciorul desi el le spunea ca a simtit cand s-a rupt...

pe mine m-au tinut in sala de asteptare 8 ore, cu bebe mic la san, cu rinichiul drept blocat de o piatra ce incepuse sa coboare si s-a blocat, cu dureri dureri..
m-au trimis acasa dupa 12 ore si o echo facuta, cu o reteta de medicamente interzise in alaptare si cu indicatia sa astept ca o sa elimin piatra de 1 cm diamentru.
Noroc cu dr de familie ca m-a bagat in fata la un alt urolog, un prieten de-al lui care m-a internat de urgenta si mi-a spart piatra. Deci tot cu pila am rezolvat dar fara spaga.

asa ca nici aici nu e prea vesel sistemul sanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana_m

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Eu stau in Bucuresti unde sant haite de caini. Nu am fost muscata niciodata de vreunul. Am fost muscata de un catel de rasa cand eram mica. Imi pare rau pt mama ta. Si mama a fost internata acum o luna; in primele 5 zile nu a avut bani sa-i dea plicul medicului, drept urmare a fost ignorata total. Nici la fatza nu l-a vazut pe doctor si nici tratament nu i s-a prescris. Lua tratamentul care-l avea de acasa, pe cel vechi. Asta nu ma face insa, sa nu doresc sa traiesc in Ro. Despre taxe vamale spun decat ca se aplica legea.




Si totusi , tie ti se pare NORMALA ?? UMANA ATITUDINEA ASTA ??????? Si daca plicul cu bani nu avea de unde sa vina si iti murea acolo mama , ti se parea la fel de NORMAL ?
Eu cred ca acest aspect s-ar incadra la categoria..... ca sa te citez ¨¨ oribil, ingrozitor si umilitor este sa traiesti in Ro¨¨. Iar daca asat nu e umilitor si ingrozitor nu stiu zau ce naiba e
Si nu , nu urasc Romania , acolo este casa mea ,sufletul meu , familia mea , prietenii , dar exista aceste aspecte care ma fac sa ma simt oribil .

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m1


Ana tu stii ca pe mine ma tine in Germania sistemul medical care este beton! Giorgos depinde foarte mult de doctori, are nevoie de ei. Sigur ca nu este normal ce se intampla in Ro cand ajungi pe la doctori Dar asta nu ma face sa spún ca este totul negru si nu se poate trai in Romania. Daca nu era Giorgos atat de bolnav,faceam ceva sa plecam odata de aici!

Mergi la inceput