Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata fetelor! La mine asta e singurul moment al zilei in care e racoare. bebe s-a trezit azi pe la 6 si era foarte activ, mai mai ca imi venea sa iesim la plimbare dis de dimineata, dar dupa ce a papat a adormit instantaneu, asa ca il las sa doarma in racoare.... numai ca mai tarziu deja se face prea cald de iesit.

Lena, am vazut pe FB poze cu scutece refolosibile. Am inteles eu bine, se produc in Republica Moldova? De unde le iei? Sunt eficiente?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata
am dat email la steaua divina sa-mi spuna de la ce varsta se poate da copiilor sirop de coacaz si au zis dupa 1.5 ani.nu stiu nici dozajul exact pt varsta asta, astept raspuns de la ei.
CLAU, drum bun si have fun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Eu inca fac bagaje, plecam mai pe dupa masa, e groaznic de cald, aseara m-am culcat la 25 grade si m-am trezit dimineatza la 28,7, evident cu geamul deschis, cica maine e cod galben de ploi si azi e portocaliu de canicula

Cum suporta bebelusii vostri caldura? al meu transpira pe cap cand doarme, initial am crezut ca-i curg balute din gura, dar nu e asa, transpira pe caput, pe partea care o tine pe cearceaf,e morocanos, plange, vrea numai la mine,trage de hainele mele sa scoata ,vrea numai , a invatat sa traga apa din cana cu cioc tare, chiar o tine singurel in mana si o duce la gura, ce face canicula din bebelusi( trebuie sa iau una mai buna ca am luat o panarama de la primii pasi la 5 lei care nu are nici capac , asa ca uda precum stopitoarea peste tot)

Fug la facut bagajele ca acusi se trezeste buburuzel si nu mai pot face nimic.

Pupici la toata lumea si multa racoare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare si de la noi, dupa o pauza de vreo luna.
Noi am avut 2 decese in familie si de asta nu am mai intrat ,dar am recuperat din urma ieri si azi.
Bun venit la noile burtici si nastere asa cum doriti!
Ce copilasi mari avem, care mai de care a trecut in cate alta etapa.
Lui Andrei nu-i mai place in fundulet , vrea numai in picioare sa stea.
In curand ne ies si dintisorii.Am inceput cu diversificarea si merge bine.Nu a refuzat nici un aliment inca, dar nu mananca mult cantitativ.?Eu ma declar multumita pana acum.
Abia zilele astea am reusit sa ne revenim la program de plimbat si mancat, caci aproape o luna mancam cand apucam si de dormit la fel.Dar a fost prea cuminte la ce zbuciumat program am avut.
Uram drum bun si distractie placuta la cine pleaca in concediu sau in vizite la racoare.Pupam mamicile si bebeii.Multa sanatate la bebeii cu problemute de sanatate.
O zi racoroasala toata lumea!
am pus poze recente pe fb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Katy condoleante si bine ai revenit

Vazut pozele, bebe Andrei un adevarat cavaler,acusica o sa fuga, ii bine ca papa.

Aproppo de papat,mi-am facut si eu abonament la lapte de capra,vad ca e la moda,intai o sa-i dau doar branzica, apoi iaurtel apoi nu-s ce mai vine..
Nu ma intrebati detalii ca am uitat sa intreb cat e litru si stiu ca are ferma si imi aduce laptele acasa dl(o cunostinta a unei mamici din parc)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Cori, nastere usoara prietenei tale !!!

Claudia, sa va distrati la munte. Mergem si noi la Sinaia w/k viitor pt 3 zile, am gasit un voucher cu 50% reducere.
La bagaje:
hainute,
produse igiena,
medicamente
si atat, nu?

MElise, in Rep Moldova le face o mamica. Am de la ea cateva bucati, dar noi nu ne-am impacat bine cu ele.
Mie imi plac mai mult astea din colectia noastra (fiecare are avantajul sau, nu as renunta la nici unul):
- http://www.hiphip.ro/products/itti-bitti-dlish-all-in-one-scutec-pe-masuri
- http://www.hiphip.ro/products/scutece-ecologice-all-in-one-aio-pop-in
- http://kiddyshop.ro/index.php?route=product/product&path=42_46&product_id=61
- http://kiddyshop.ro/index.php?route=product/category&path=42_82
- http://www.hiphip.ro/products/scutec-cu-buzunar-bumgenius-masura-unica-2-inserturi-incluse

PS: daca le cumperi in seturi ies mai ieftine :)

Daca vrei mai multe info poti veni la intalnirea de sambata :D ca o sa aduc cateva.
Si este un grup pe FB pe care pot sa te adaug sa dai intrebari daca te intereseaza ceva anume.

Katy, condoleantele mele.
Ce voinic e Andreiutz :)
Ti-am simtit lipsa, ca fara tine mai uitam sa spunem la multi ani :)

Ia sa mai initiez si eu

Azi avem un pui mic care e deja mare




La multi ani Mariuta de Oana. Sa cresti mare si sa aduni multi multi anisori plini de bucurie, fericire si sanatate !!!!

La multe lunite Sofiei de Gabrielita pentru ieri !

La multe lunite Andrei de KAty pentru maine :D !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena drum bun si voua atunci!!!
Noi mai luam si:
-carut
- jucarii
- electrocasnice gen storcator,steamer,tacamuri, de facut papa chestii care zic eu ca nu le gasesc acolo




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Multumesc fetelor ca sunteti alaturi de mine.
Spunem si noi cu intarziere la multe lunite si anisori :

Maia de mami LenaC
Ioan Gabriel de mami Nico_A
Tudor si Maria-Elisa de mami MElise
Ianis de mami Crysacry
David de mami Claumarcoci
Sofia Maria de mami Camelia33
Antonia de mami DadaIna
Stefan Darius de mami Simonik21
Claudia de mami oiyoy
Alexandru Mihai de mami AlynaB
Andrei de mami Iulia.Iulia
Sofia Gabriela de mami Gabrielita81
Maria Antonia de mami Oana.irina

La ultima masuratoare pe 6 iunie Andrei avea 7.500 si 68 cm la 6 luni si 2 saptamani. a luat 400 g in ultima luna.Luna trecuta mi-a luat numai 100-150 g si eram asa necajita , dar vad ca acum a luat mai bine.
In rest e bine , sanatos si cel mai mult se hraneste cu energia noastra, nu sta o clipa si e asa curios, sa vada el tot, sa guste sa pipaie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pupam fetelor!Katy condoleante.
Cori sucul de coacaz e foarte safe de la 8 luni.Iti spun asta garantat!Cantitatea este scrisa si pe sticla.3 lingurite sau dupa gust.Pe site scrie 2 linguri la un pahar cu apa.E ca orice alt sirop natural facut in casa.Daca bebe are voie sa pape fructe de coacaz are voie si sirop.Informatia este valabila pentru oricare sirop natural.Daca are voie fructul evident ca are voie si siropul.La sucurile HEINZ si la alte marci, coacazele apar de la 4 luni in alimentatia bebelusilor pentru continutul de vitamina C.
http://www.flickr.com/photos/foodbev/6400067645/
Am dat asa ca exemplu sa iti dai seama ca sunt totusi safe in alimentatia bebelusului si copilului mic.Nu se compara un sirop natural cu zahar invertit cu sucurile astea comerciale pline de prostii in ele.
Eu nu am zis ca sunt safe de cand incepe diversificarea practic de la 6 luni, ci la 8 luni.Poti sa ii dai gazei tale in siguranta si ai sa vezi ce o sa-i placa.
Am mai gasit intr-o sursa in care scria ca se combina o parte de sirop la 10 parti apa.Oricum gusti inainte si vezi daca nu e baubil "adica e mult prea dulce" mai pui apa.Chiar nu stiu de ce erai interesata exact de cantitate.E un sirop ca cele facute in casa nu e medicament si se consuma dupa gustul fiecaruia!Ca are beneficii asta e partea a doua insa nu e medicament!
Clau drum bun!
La cat ati hotarat sa va intalniti?Sa postati si aici pe forum daca iesiti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

mersi DADA,m intrebat pt linistea mea . de cate ori pe zi bea micuta si ce cantitate?

Mergi la inceput