Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Dada ca tot te-am 'prins' acum..cum ziceam Claudiei noastre ii ies niste maselute.sincer nu ma asteptam sa apara inaintea caninilor!acum 2 zile am observat intamplator o bucatica de gingie 'falfaind' in gura fetei.m-am speriat si cu chin, cu vai am reusit sa ii bag degetul in gurita si am simtit coltisorul.azi a fost mai toleranta si am descoperit ca se simt altele doua care stau sa iasa. Mie mi se par cam in exteriorul gingiei.La Antonia cum a fost?offf si nu mai mananca, slabeste vazand cu ochii, si noaaptea doarme aiurea.azi am primit scrisorica si suntem programate pt vaccinul de un an...abia acum...adica pe 6august.Dealtfel fata e activa, invata repede sa imite o actiune, sa 'spuna' cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

CLAUDIA ,LENA multumesc de urari !
Claudia ,ma bucur sa aud ca a fost bine la petrecere ! ,acum ca a trecut si asta poate ne vedem ,pe saptamana viitoare ca pleaca sotul meu din nou si o sa avem masina la dispozitie ,mai vb noi .
Si cu LENA as mai face o iesire la PALAS ,mai mergeti cu noi ?
la fete !


Da pe mine nu ma luati la Pallas???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Salutare!! fac cinste cu racoare

La mamicile cu bebei mai mari intrebare...ce fel de trici ati achizitionat? Ca deja am inceput sa bantui pe net si vreau sa iau ceva care sa ma tinna si sa fie OK cal/pret.

Aproppo am vandut si patutul, sapt viitoare il trimit si o sa iau pat nou lui bebe, sper sa fie intr-un ceas bun ca de aku am toate sansele sa-l gasesc pe David pe langa pat ,parca mi-l inchipui cum ar face si eu toata panicata.

Oyoy multumesc de intentie, oricum am scapat cu bine si a fost o experienta faina ,pupam pe micuta Claudia sa iasa repede maselutele, am auzit si eu ca intai ies maselele si apoi caninii,mi-a zis o mamica in parc ca l-a cum roade David se lasa cu maselute

Nu mai stiu ce sa mai dau la masa de seara,parca e prea plictisitor iaurtu,iaurt si iar iaurt, ce idei mai aveti?Am citit eu ca galbenusul de ou se da in combinatie cu cartoful deoarece amidonull din cartof ajuta la asimilare mult mai bine,asa ca azi am avut la pranz cartof cu galbenus si un pic de iaurt ca era prea tare piureuasul ( azi nu a facut pete, eu nu mai inteleg nimic,total debusolata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Saltare'

Claudia, ar fi super sa mergem toate trei, Maia ar fi foarte fericita sa se joace cu 2 baietei :)

Eu stiam ca Puky sunt faine, nu stiu de pret :P

Eu cred k nu o sa iau tricicleta, mi se pare ca ar fi bani dati aiurea pentru a ajunge la locul de joaca si atat. Pai eu am si Manduca si sling, deci am cu ce sa ajung la locul de joaca. Daca copilul da din pedale nu am nimic impotriva, dar cu siguranta nu o sa ma vedeti impingand tricicleta, ci doar mergand in urma ei :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Revenim dupa cateva zile de re-adaptare dupa weekend.= nesomn plus tot tacamul.

pe scurt - la Bicaz a fost relativ ok...n-a fost racoare, desi a tras o ploaie scurta. In pensiune nu aveau AC, asa ca a fost cald. Bebe a facut scandal, noroc ca aveam camera la 2 etaje mai sus de restaurantul cu nunta. Mama nu s-a descurcat deloc cu el. De fapt, mama si tata ca taica-miu a vrut sa mearga si el asa...de relaxare. Numai ca numai de relaxare n-a avut parte... Tudor s-a trezit de mai multe ori pe parcursul noptii. Ii era sete mititelul... I-am zis mameoi sa ii dea un pic de ceai daca ii e sete, dar ea a preferat sa ma sune ori de cate ori s-a foit Tudor. Nu i-a dat ceai pentru ca nu a lasat-o tata, de frica sa nu se inece copilul... In fine... mama e cam panicoasa de felul ei cand vine vorba de copii, asa ca am incercat sa trec peste. Una peste alta ne-am distrat... Numai ca dupa revenirea in Iasi, Tudor cam face mofturi, aseara a urlat pur si simplu si musca tot ce prinde. Cred ca e vorba de un dintisor dupa cum se manifesta. Cum i-ati calmat pe ai vostri???

Claudia sa va fie de bine nasitul. Apropo de salam si pizza... alaltaieri fiica-mea i-a inceput diversificarea lui Tudor cu...limonada. Eu lucram ceva si ei se jucau pe pat. Elisa bea limonada facuta de mine, cu lamaie si miere, dintr-un pahar si la un moment dat nu se mai auzea nici un zgomot. Zic, ia sa vad ce fac strumfii de e asa liniste... ce faceau? Elisa isi muia tacticoasa degetul in pahar si ii ungea buzele lui Tudor. Iar Tudor... era fooaaarte fericit... se lingea pe buze... Mi-am pus mainile in cap, am certat-o pe Elisa (si dupa aia, evident, mi-a parut rau). Ce mai... o adevarata patanie...

Simonik, noi am facut vaccinul de 2 luni cand Tudor avea 3 luni jumate… deci pe ala de 4 l-am decalat. Din ce am mai citit si am inteles, nu sunt probleme cu decalarea. Pe prospectul la Infanrix scrie ca urmatoarea doza trebuie facuta la cel putin 30 de zile distanta, darn u se precizeaza si o limita maxima (sper san u ma insel, o sa caut prospectul sa verific).

casandralin daca ai intrebari de la Arcadia nu ezita sa le pui... se gasesc intotdeauna aici mamici care iti vor raspunde. Si eu cand am venit la acest topic ma simteam un pic stinghera la inceput pentru ca fetele deja vorbeau de dintisori si diversificare... dar m-am integrat rapid, zic eu... si lucrurile se invata din mers.In plus, da, fiecare dintre noi a povestit la un moment dat despre Arcadia. Povestile mele le gasesti pe site, la categoria Nasterea.

Mamaaaaaaa, cat am scris!!!! Se vede ca m-am trezit de dimineata azi, nu???


MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Lena Puky sunt scumpe rau de tot,nu merita,vb ta de impins pana in parc...


Cred ca am o mica problema,sau mare... de vreo 2 sapt nu se mai vede nici o urma la vaccinul BCG a lui D(ala din maternitate) parca mai povestea o mamica ca a fost nevoitya sa-l refaca,offf.
Aveeti idee la cat timp dispare sau daca dispare?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor!Ovy e normal ca molarii primari (maselutele) sa iasa inaintea caninilor.Varsta medie a aparitiei lor e de 15,7 luni iar pentru canini e 18,3 luni.Mai aiurea e daca ies molarii secundari inaintea lor (ultimile maselute pe arcada)2 sus si 2 jos.
Si noi avem 2 molari primari iesiti si inca 2 stau sa iasa ca sunt umflate gingiutele.
Bucatica de gingiuta din gurita fetei sigur e cum a spart gingia dintele sau maseluta.O sa se desprinda de la sine.
Nici gaza mea nu prea mananca, e o slabatura are 10 kg si nu mai pune un gram pe ea.Insa las lipsa poftei de mancare pe seama dintisorilor si a caldurii.Chiar nu imi fac griji.Are toane: o zi papa bine o zi abia se atinge de papa.In rest e ca un titirez.Nu sta decat atunci cand doarme deci nici nu are cum sa se ingrase la cata miscare face zilnic.
Sa va spun un review la canita "Vreau sa fiu mare" de la Avent.Nu dati banii inutil :)) E faina doar ca nu curge valul de apa tot odata cand e inclinata cum ar curge in mod normal dintr-un pahar sau o cana.In rest mare branza nu face. Daca inclina copilul cana, curge apa la greu.Nu e activata supapa numai atunci cand pune copilul buzele pe cana (asa era de dorit).Eu daca intorc cana pe o parte sau cu fundul in jos curge din ea.Azi s-a facut leoarca pe tricou in timp ce bea din ea, deci bani aruncati degeaba.
Nota 10 dau canitei cu pai de la Avent.Din ea nu curge si e super mai ales ca se pot pune si manerele de la alt bibe sau canita Avent la ea.Din ea a baut azi foarte usor insa e tentata sa tina la gura canuta sa roada paiul din silicon...
Am cumparat produsele de aici pentru ca le-am gasit mult mai ieftine decat in alte parti:
http://www.all4baby.ro/produse/2960-cana-avent-acum-sunt-mare.aspx
Lena am vazut blogul cu review despre canita.Informatia e din 2010, pretul canitei pe atunci era in jur de 25 ron acum costa tot cam cat e si Avent-ul.In jur de 40 ron sau mai mult.Face aceeasi chestie.
O zi racoroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Ovy Cat despre alinierea maselutelor si a dintisorilor eu zic sa stai linistita.Cand vor iesi toti dintisorii iti vei da seama mai bine.Oricum cad la un moment dat cei de lapte.La noi e ok pana acum si nu me sa pare ca au crescut anapoda.Cred ca la sfarsitul lui august o sa avem in gurita toti dintisorii in afara de canini si ultimii 4 molari.Asta daca nu se grabesc si caninii sa iasa pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Clau, nu stiu de BCG,

Dada, eu stiu o mama care foloseste Canpol 360grade si e super multumita. Canita avent "vreau sa fiu mare" e 40 de ron la Aris. Deci nu prea mare diferenta fata de site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Gata am rezolvat,sunat medic si terminat cu stresul,daca pana in 6 luni dispare ar fi o problema,oricum o sa vizitam si pediatru ptr linistea mea :).

Cat despre canita, mai cunosc 2 mamici care zic ca au aruncat banii degeaba pe Avent- vreau sa fiu mare, acu nu-s ce sa zic, noi cu paiul inca nu stim,iar canuta cu ciuoc tare e OK, numai ca tre sa iau una de firma,ca am luat ptr acomodare una de la primii pasi si mi se pare ca se impute apa,ca miroase...o sa o iau pe cea de la Tomme tippe ca m-am indragistit de ea :)(am vazut in Carefour)

Mai vroiam sa zic ceva dar s-a trezit tzumpi si sare pe tastatura






Mergi la inceput