"Corida" politica romaneasca!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Confirm ca articolul este vechi, dar solutile sunt de actualitate, desi dupa parerea mea rezolva doar temporar probelma crizei.
Pentru a rezolva problema functionarii institutilor vezi subiectul "Justitia sub asaltul puterii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Se confirma ce am scris inainte de referendum, ca daca Basescu se intoarce la Cotroceni PSDL-ul va fi sanctionat de electorat la alegerile din noiembrie, si daca Basescu ar fi fost indepartat PDL-ul ar fi beneficiat de voturi de consolare la alegeri, ca o compensatie a infrangerii.

www.inpolitics.ro/-dan-pavel-usl-a-ajuns-la-62-in-sondajele-de-opinie--art66925.aspx" target="_blank">Dan Pavel: „USL a ajuns la 62% in sondajele de opinie!”

Citat:
Desi îl readuce la Cotroceni pe Traian Basescu, decizia CCR a propulsat USL la nu mai putin de 62% din preferintele electorale ale românilor, potrivit celor mai recente sondaje de opinie, afirma analistul politic Dan Pavel, pentru Inpolitics, care e de parere ca ”USL a iesit învingatoare dintr-o aventura nefericita”.

”Basescu se intoarce la cucuvelele de la Cotroceni”
„Decizia CCR care consfinteste întoarcerea lui Traian Basescu la Cotroceni are, trebuie spus, o consecinta neintentionata: a salvat USL, care a ajuns undeva la 62% în sondajele de opinie, guvernul lui Ponta beneficiind de o larga simpatie populara. Totodata, întoarcerea lui Basescu la Cotroceni e perceputa de cei mai multi dintre români drept o chestiune nedreapta. Cine mai poate spune ca USL a suferit oînfrângere? Nimic mai fals, USL a iesit învingatoare dintr-o aventura nefericita. În pofida scandalului legat de eventualitatea unui plagiat (ca o paranteza, politicienii nu au nevoie de doctorat), Victor Ponta este un politician care a crescut si, daca are noroc, USL va avea o larga majoritate în Parlament. Având în vedere sondajele de opinie, batalia dintre palate este mai mult simbolica. USL trebuie sa-l lase pe Basescu în pace sa stea la Cotroceni cu cucuvelele lui. Sa nu-l mai bage în seama. Guvernul Ponta este un guvern bun care face ceea ce trebuie, lucru confirmat de masurile economice pe care le-a luat. Daca liderii USL vor face ceea ce trebuie si dupa alegerile parlamentare, vom avea o crestere în politica autohtona”, comenteaza Dan Pavel. (R.Gheorghe)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
www.inpolitics.ro/-dan-pavel-usl-a-ajuns-la-62-in-sondajele-de-opinie--art66925.aspx" target="_blank">Dan Pavel: „USL a ajuns la 62% in sondajele de opinie!”
Citat:
Guvernul Ponta este un guvern bun care face ceea ce trebuie, lucru confirmat de masurile economice pe care le-a luat. Daca liderii USL vor face ceea ce trebuie si dupa alegerile parlamentare, vom avea o crestere în politica autohtona”, comenteaza Dan Pavel. (R.Gheorghe)



Ma tot gandesc care ar fi masurile alea economice luate si nu imi iese nimic la socoteala. Deceneus, lumineaza-ma si pe mine, despre ce masuri e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus eu zic sa nu zici hop pana nu sari...nu te baza pe sondajele comandate de prietenii USL,niciodata nu s-a confirmat nimic din ceea ce s-a spus...vrei sa-ti reamintesc ca Geoana a fost ptr o noapte presedinte si Sova avea prezenta de 52% la referendum?...aaa, parca si lui Nastase ii organiza Vanghelie un miting spontan ptr ca castigase alegerilePS: speranta moare ultima dar eu iti spun prieteneste sa nu-ti faci iluzii ca USL va avea peste 50% la generale!Apropos,sondajul respectiv e facut la Lepsa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Sunt constient ca manipuleaza prin sondaje si ca nu au 62%, dar cred ca esecul si interventia oficialilor UE, a creeat o radicalizare a electoratului care i-a propulsat.
Eu estimam inainte de suspendare ca au sanse sa ia intre 40% si 50%, dar ca urmare a referendumului esuat pot urca la peste 50%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Adica romanii o sa voteze USL din cauza interventiilor UE, vor vota impotriva hienelor imperialiste,vor vota ptr necolonizarea Romaniei,asta vrei sa-mi spui,nu?...tu zilele astea post referendum ai fost in tara,intreb sa-mi dau seama unde ai vazut tu radicalizarea electoratului USL?...eu vad doar electorat debusolat si blazat,in deriva as putea zice.

Mergi la inceput