Cum iti protejezi copilul de soarele fierbinte?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Eu imi protejez fetita de 3 ani cu crema de protectie 30+, palarie de soare, multa apa si daca suntem la mare, nu stam la soare in intervalul orar 11- 16,30.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumdum spune:

Evitam expunerea indelungata la soare fara protectie (creme si hainute corespunzatoare), evitam razele solare la orele de varf si consumam lichide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu-l tin in soare la ore de virf.Pe plaja sta doar super uns ,cu protetie 50% si dupa ce iese dn apa mai aplic un strat.
Am observat ca noi ne limitam sa folosim doar cind mergem la mare,desi ocidentalii nu ies din casa fara protectie solara.Soarele trece si prin parbriz.
Vai ce cald e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen_kk spune:

Imi protejez baietelul cu o crema cu factor de protectie 50 , imbracaminte deschisa la culoare , nelipsita palariuta de in si multa apa plata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetaianca spune:

cu baietelul meu nu ies decat seara afara cand e mai racoare; intotdeauna are sapcuta pe cap si ne punem umbreluta la carut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Si eu ca orice mama imi protejez copii de razele puternice ale soarelui. Folosim crema de protectie cu factor 50, ne imbracam in hainite de bumbac de culori deschise, avem palarioare de soare, albe si bem multa apa pentru a ne hidrata. Nu iesim la pranz afara ci doar de dimineata si seara cand nu e chiar asa de cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaray09 spune:

Noi de obicei iesim afara dupa ora 17.30. Daca mergem o zi la iarba verde sau la plaja ne luam o palarie de soare, crema de plaja SPF 50 si minipiscinuta in care fetita incape in fundulet, pentru care mami cara dupa ea un bidon de 5 l de apa de balaceala. Fetita o imbrac doar cu haunute din bumbac si nu plecam de acasa fara apa plata sau ceiut. Mai iau si o paturica pe care o tin mereu in carut sa o atarn de capotina in cazul in care o deranjeaza pe fetita soarele( in situatia in care nu pot schimba directia de mers).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codite2 spune:

Eu imi protejez bubulinele de soare folosind creme solare cu FPS 50+, palariute, hainute albe, iar intre orele 11.00 - 17.00 stam in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilaryana spune:

eu protejez copilasii mei cu lotiuni protectoare cu factor de protectie, palariute, evitarea intervalului 11-17 in zile caniculare, aport ridicat de lichide si legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia.iorga spune:

Am mare grija sa imi protejez fetita de soare mai ales pentru ca are pielea alba si mai sensibila.Prin urmare evitam sa iesim afara dupa 10-11 dimineata daca este foarte cald si zilnic o dau cu crema cu factor de protectie 50 atunci cand iesim afara si este soare puternic.O imbrac mereu destul de sumar ca pielea sa poata respira sau cu haine deschise la culoare si evident din bumbac, ne inarmam cu multa apa, ceaiuri acasa

Mergi la inceput