Cum iti protejezi copilul de soarele fierbinte?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asmin spune:

incercam sa nu iesim in orele amiezi afara,ne protejam capul cu palarie,ochi cu ochelari de soare,pielea cu creme cu protectie solara mare,iar organismul cu apa,sucuri naturale si fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_tudor spune:


Vara cel mai mare dusman al nostru este soarele "o-ie-ie-ie"(cum ii spune piticul meu :)) ), dar in acelasi timp ne place atat de mult si este elementul principal al verii.
Din fericire ne place mult apa, asa ca eu il hidratez cu multa apa, bea ff multa(si nu exagerez)...nu iesim afara pana nu ne punem ceva pe cap, o bascuta, o palarioara..orice. Din pacate la piele copilul m-a mostenit pe mine :(, este alb ca branza..asa ca il dau cu crema de protectie cu factor 50. Am vrea sa mergem la mare , la noi ca e frumos si aici si vrem sa dezvoltam si turismul romanesc, si ma gandesc sa -i iau si o crema cu factor 30 pe langa cea de 50, e foarte buna , dar e tot alb, nu-l prinde soarele mai deloc. oare e bine? cred ca un spray m-ar ajuta mai mult, l-as spreya si il intind mai repede, decat crema, cum sunt copiii ca nu au rabdare sa stea o secunda locului.
Probabil ca e tot alb pentru ca evit soarele, ne plimbam mai pe la umbra :)), asa ma protejez cu umbra, ce-i drept in oras nici eu nu iubesc soarele...este prea cald, e torid, e ...dar astept cu nerabdare sa mergem la mare, unde nu simtim atat de tare caldura,unde e briza si pentru cateva zile e mai bine :).
o vara frumoasa va dorim si va trimitem un val racoritor cand ajungem la mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

soarele poate fi si un dusman atunci cand stam prea mult in bataia lui...asa ca trebuie sa avem grija sa ne hidratam,eu ii ofer copilului ceai la temperatura aerului,evit sucurile indulcite sau carbogazoase,ii pun palariuta pe cap din bumbac subtire si neaparat de culoare alba,ca sa nu se incalzeasca,deoarece albul nu atrage asa de mult razele soarlui,hainute tot albe sau deschise la culoare si daca stam la soare ii dau cu crema spf 50+ si evitam orele de varf...iar cand iesim la plimbare incercam sa mergem cat mai mult pe la umbra si prin parcuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns constandin spune:

Consumam apa multa sau ceaiuri, multe fructe, nu iesim la ora pranzului, haine lejere,in culori deschise, crema de protectie, sepcuta in cap si asezam strategic jucariile la umbra copacilor sau cladirilor pentru a-i pacali pa cei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Noi aplicam cateva reguli simple, care ne-au intrat in reflex...

1. Iesim la plimbare doar dimineata devreme si seara, dupa ora 17 - 18.
2. Ne imbracam cu hainute din bumbac si, pe cat posibil, deschise la culoare.
3. Purtam pe cap palariuta, sepcuta, batic etc.
4. Ne hidratam foarte bine, atat cu lichide consumate, cat si cu creme pentru protectia solara.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela83 spune:

Noi procedam in felul urmator:
evitam sa iesim in intervalul orar 11.00-17.00
palariuta pe cap avem obligatoriu
dam cu crema de protectie solara pt bebelusi inainte cu 10-20 min inainte sa iesim
nu stam in soare
purtam hainute lejere, usoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza13 spune:

Noi evitam sa iesim afara daca este foarte foarte cald iar in cazul in care iesim, ii protejez capul cu o palarioara de soare, iar daca mergem la strand, o dau cu crema cu un factor de protectie solara ridicat pastrand pe cap palarioara de soare si ne hidratam foarte mult.
O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yopyop spune:

Folosim creme cu factor de protectie solara SPF 50 in combinatie cu imbracamintea adecvata si umbra pentru a avea o vara linistita si ferita de riscurile legate de expunerea excesiva la soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Noi nu stam la soare dupa ora 11, dar asta nu inseamna ca ne ascundem in casa...stam in piscina la umbra, ne protejam cu crema de plaja cu factor de protectie cat mai mare, bem lichide multe si sanatoase, haine subtiri (in, bumbac), largute si deschise la culoare si cand chiar nu mai rezistam afara....mergem u capul plecat in casa si ne ascundem in bratele dulci ale mamei. Ele protejaza cel mai bine de orice!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2009 spune:

Noi folosim crema cu factor de protectie 50, purtam palarioara, consumam multe lichide si evitam orele 11-18.

Mergi la inceput