Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Nu am avut ce face zilele trecute si m-am apucat sa ma uit cu ce s-a ocupat guvernul ponta ( cu litere mici ) de cind a venit la putere.
Uitati si voi ce propuneri de legi a avut ( marea majoritate au primit aviz negativ - din fericire ):

... ce mai grava mi se pare aia cu pensiile private ...

[...]


Am "ciuntit" citatul, ca sa nu iasa un mesaj kilometric.
Nu m-am uitat pe toate propunerile legislative insirate in mesaj, dar, de exemplu, proiectul de lege privind administrarea fondurilor de pensii, somaj, sanatate de catre patronate si sindicate dateaza din 2011 si au primit aviz negativ, unele de atunci, altele in 2012.
La fel, propunerea cu trecerea fondurilor de pensii administrate privat in proprietatea statului este o propunere legislativa mai veche, ceea ce se vede din www.cdep.ro/proiecte/2012/200/10/5/adresaCSSPP265.pdf" target="_blank">acest raspuns dat de CSSPP, datata 05.01.2012. Propunerea a primit, de asemenea, aviz negativ in iunie 2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Vad www.adevarul.ro/actualitate/politica/Ion-Diaconu-doctorat-premierului-Ponta_0_724127752.html" target="_blank">aici o noutate veche de vreo doua zile. Cica Ponta nu a plagiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Cica Ponta nu a plagiat.

N-are relevanta ce spune respectivul nici cat negru sub unghie!

Noi discutam de plagiatul lui Ponta in sensul ca si-a insusit prin furt intelectual titlul de doctor. Din punct de vedere juridic titlul de doctor a fost acordat de statul roman, nu de Diaconu. Asadar, juridic, Ponta se afla in conflict cu statul roman.

--------------
De exemplu Itzic isi imagineaza un perpetuum mobile si face publica inventia, patentand-o la osim, publicand un articol in Natura sau scriind o carte.
Shtrul, ca sa devina doctor, preia cuvant cu cuvant inventia lui Itzic, fie din carte, fie din articol, fie din brevet, "uita" sa puna ghilimelele, mai insereaza cate un "am facut", "am calculat", "am descoperit" sau "am concluzionat" ca sa para totul original si tranteste o teza, un articol sau o carte cu unic autor Shtrul. Pentru orice eventualitate il trece pe Itzic in bibliografie.

A.
Itzic si Shtrul fiind buni prieteni ce se ajuta la nevoie, nu vad nimic rau in faptul ca Shtrul l-a copiat pe Itzic. La urma urmei amandoi au castigat cate un doctorat, iar Shtrul nu uita sa-l rasplateasca pe Itzic pentru ajutor.

B.
Prietenia se duce pe apa sambetei daca Shtrul vinde acel perpetuum mobile pe bani grei. Itzic il da in judecata pentru furt intelectual si cere ca daune civile cel putin sumele insusite de Sthrul prin frauda.

C.
Indiferent de planul A sau B al evolutiei relatiei dintre Itzic si Sthrul, statul se autosesizeaza ca acordarea titlului de doctor lui Shtrul este ilegala, nefiind indeplinite conditiile de originalitate, unicitate si autenticitate ale unei teze de doctorat.
Iar conditiile respective nu le stabileste si nu le analizeaza Itzic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Poate i-a scris acel Diaconu teza de doctorat lui Ponta si in acest caz, nu mai e vorba de plagiat...

Nu cred ca e nevoie de opinia respectivului de la care s-a copiat - ramane fapta in sine - si ea s-a vazut cu probe de intelectuali, de ziaristi, de observatori si chibiti de pe margine.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Cica Ponta nu a plagiat.

N-are relevanta ce spune respectivul nici cat negru sub unghie!



Stiu ca nu e relevant in ceea ce priveste fapta.
Totusi cine/ ce anume face diferenta intre plagiat si practica academica incorecta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Cica Ponta nu a plagiat.

N-are relevanta ce spune respectivul nici cat negru sub unghie!



Stiu ca nu e relevant in ceea ce priveste fapta.
Totusi cine/ ce anume face diferenta intre plagiat si practica academica incorecta?


Practica academica nu era incorecta, citeam undeva un comentariu al unui fost student al aceleasi Universitati ca si Ponta care povestea cu lux de amanunte despre tehnicile de redactare care le erau predate inca din 2000 de catre unul din profesorii de acolo (cum se citeaza, cand se pun "", cand se trec la subsol, cand se trec la final, etc).
Adica practica ACADEMICA era corecta, practica celor care se credeau academicieni era de fapt problema, iar acum trebuie sa isi acopere si ei fundurile cumva (ca a plagiat ponta, e aproape clar, dar ca a primit note maxime la o lucrare plagiata, aici ar trebui o ancheta serioasa; se presupune ca cei care supervizau acest doctorat ar fi trebuit sa descopere jumatatea plagiata a lui).
asta cu lipsa indicatiilor e doar o scuza ieftina gasita de unii sau altii, si servita publicului larg drept justificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Interesant de citit:
http://www.gandul.info/puterea-gandului/miros-greu-in-aeronava-spre-bruxelles-9780270

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Cica Ponta nu a plagiat.

N-are relevanta ce spune respectivul nici cat negru sub unghie!



Stiu ca nu e relevant in ceea ce priveste fapta.
Totusi cine/ ce anume face diferenta intre plagiat si practica academica incorecta?


Practica academica nu era incorecta, citeam undeva un comentariu al unui fost student al aceleasi Universitati ca si Ponta care povestea cu lux de amanunte despre tehnicile de redactare care le erau predate inca din 2000 de catre unul din profesorii de acolo (cum se citeaza, cand se pun "", cand se trec la subsol, cand se trec la final, etc).
Adica practica ACADEMICA era corecta, practica celor care se credeau academicieni era de fapt problema, iar acum trebuie sa isi acopere si ei fundurile cumva (ca a plagiat ponta, e aproape clar, dar ca a primit note maxime la o lucrare plagiata, aici ar trebui o ancheta serioasa; se presupune ca cei care supervizau acest doctorat ar fi trebuit sa descopere jumatatea plagiata a lui).
asta cu lipsa indicatiilor e doar o scuza ieftina gasita de unii sau altii, si servita publicului larg drept justificare.


Banuiesc, totusi, ca cercetarea "cazului" nu se poate baza pe marturia unui student din vremea respectiva. Nu stiu cum se procedeazala institutile de invatamant superior, daca au ceva proceduri pastrate "la dosar", ceva care sa ateste ca au impus niste reguli in ceea ce priveste redactarea lucrarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cu voia voastra, am sa destind putin atmosfera incinsa de la acest subiect si am sa va propun niste puncte de vedere vizuale, de ale Catavencilor :))

Blockbusterul verii: The Plagiator
www.academiacatavencu.info/wp-content/uploads/2012/06/PONTA-THE-PLAGIATOR.jpg" border="0">

Vezi ce-a mai plagiat Ponta, în afar#259; de lucrarea de doctorat!
www.academiacatavencu.info/wp-content/uploads/2012/06/ponta-thriller-1024x870.jpg" border="0">

de aici
http://www.academiacatavencu.info/postere-pentru-dulapul-tau/vezi-ce-a-mai-plagiat-ponta-in-afara-de-lucrarea-de-doctorat.html



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Poate i-a scris acel Diaconu teza de doctorat lui Ponta si in acest caz, nu mai e vorba de plagiat...

Nu cred ca e nevoie de opinia respectivului de la care s-a copiat - ramane fapta in sine - si ea s-a vazut cu probe de intelectuali, de ziaristi, de observatori si chibiti de pe margine.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


..dar tot fals intelectual este ....

Mergi la inceput