Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, nu om avea toti doctorate dar am mai dat un examen doua , am mai cercetat si noi fie si pentru un referat in facultate. Daca vreu un exemplu Ponta putea sa-si faca un doctorat de genul influenta dreptului penal international asupra jurisprudentei romanesti, cauta si el, cum s-a aplicat , cazuri exacte facea si el niste analize etc etc. ASa ne-e luat cu Adam si Eva si cum Traian isi facea dreptate cu sabia. Normal ca nu e nimic nou la Traian tot cu sabia isi facea dreptate oricate doctorate ai scrie.
Si am mai copiat si noi pe la liceu, la facultate , mai lungeam gatul la coleg si mai luam cate o fraza doua (fara ghilimele ca nu era sa scrii citat din Popescu din banca a doua:D) dar reformulam, mai puneam un cuvant doua schimbam locul subiectului cu predicatul cat sa nu se prinda profu' ca l-am tradus. Ponta nu avu' nici bunul simt sa reformuleze, a copiat cuvant cu cuvant cu nesimtire pagini intregi.

Marina


Marina, din pacate, in drept iti cer de cele mai multe ori sa prezinti evolutia institutiei de drept..de la Adam si Eva..sincera sa fiu nu inteleg rostul acestei cerinte. Iti dai seama ca tezele care sunt pe aceeasi institutie de drept..au acelasi istoric..de altfel sunt si ff multe cursuri de drept care contin asemenea sectiuni. Si sunt sectiuni care, in mod evdent, contin citate din marile tratate. Acum spune tu, in acest context, care din autorii contemporani de cursuri, care citeaza aceleasi tratate, s-a plagiat pe care..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

B.nica, se verifica, se verifica..stii cum fac profii acum? Sau cel putin doi din cei pe care ii stiu eu..iti cer teza in format electronic si verifica unde e citat autorul ff simplu. Unul din profii pe care ii stiu eu mai face o chestie: ia citate cu copy paste din teza si le googeleste..sa vezi cum se inrosesc tezele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui devoska

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui Marina

io credeam ca primul lucru la care se uita comisia e masa si coniacul Unirea. Astea le stiu din familie ca am ceva rude cu doctorat :)

Marina


Asta cu coniacul Unirea nu am auzit-o..
Probabil la tine in familie sunt doctori in alte domenii..si aici ..gusturile difera


Probabil ti-ai facut doctoratul la unul din putinii indrumatori de exceptie din Ro, la care listele de asteptare sunt pe bune si se intind pe ani. Altfel, mai toate referatele si examenele se sustin cu masa plina de "saratele".


Eu in afara de masa care se organizeaza traditional dupa sustinerea publica a tezei si la care se invita si familia si comisia..de altceva nu am auzit. Saratele sau mese la referate sau examene ..ma abtin..poate la facultati mai obscure, la indrumatori care se respecta..nu ai sa vezi. Sau cel putin eu nu am vazut.



Crede-ma ca nu vorbesc despre facultati obscure.

Si eu chiar m-am bucurat ca ai nimerit un indrumator de top, asa cum am si precizat. N-am fost nici acida si nici n-am lovit sub centura. Poate doar putin invidioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Devoska, nu te contrazic si nu am considerat interventia ta ca fiind acida. Nu pot decat sa spun ca nu am avut parte de chestiile pe care le spui tu. Spre norocul meu..
Eu ma retrag de la subiect, ca e tarziu si maine ma asteapta jobul..
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cred ca unicul neplagiat e iorgovan la drept consitutional, era al naibii de greu sa plagiezi ca te lasau nervii numai sa citesti manualul cu fontul de 8 :)

dar asta nu e o scuza. imi pare rau dar doctoratul e doctorat, cel putin in mintea mea. Oameni ca Sabina de exemplu ca ii stiu framantarile de-a lungul doctoratului au muncit din greu sa creeze ceva.daca nu ai o idee noua, nu cercetezi nimic, la ce iti trebuie titlul de doctor?


Spre buna si dreapta informare a publicului masa si coniacul Unirea nu erau o cerinta de Bucuresti ci un orasel de provincie nu spui care. Din pacate pot cita mai mult de un doctorat :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.






Sunt totalmente de acord cu tine la partea asta. La noi, din pacate, primul lucru la care se uita comisia e bibliogarfia - cu cat e mai stufoasa cu atat mai bine si nr. de pagini


La voi unde ca sa ne lamurim si noi?
Si supararea cu bibliografia stufoasa de unde vine, ca nu verifica nimeni daca titlurile din Bibliografie se regasesc in Lucrare!


Aaaa, sa treci la bibliografie o lucrare necitata in teza...nope, inadmisibil..
Acum sa nu ma intrebi unde scrie asta..ca nu scrie..e in uzante..


Eunice, tu ai zis ceva ff. interesant!
Adica tu esti convinsa ca cei din comisie citesc din scoarta in scoarta Teza? Observa oricare neconcordanta sau pasaje plagiate?

Pai fratilor, cine i-a acreditat Teza de Doctorat lui Ponta este la fel de vinovat ca acesta, cu sau fara vina!
Ei au raspunderea!


da comisia de specialitate din MEC, comisia domnului Andruh despre care se zice ca ar fi declarat alea alea catre Nature (am serioase indoieli, mi se pare aiurea ca un presedinte de comisie sa se adreseze unei reviste inainte sa sesizeze ..pe cine o trebui sa sesizeze in tara..nu e pus presedinte ca sa fie sursa pentru reviste oricat de preatigioase ar fi ele, daca frauda ar fi fost semnalat in tara catre toate comisiile de specialitate nu era o problema sa o faca si publica) si poate si alte comitzii si comitete

cat despre citit teza ca sa depistezi copietura, nici nu e nevoie, se cunoaste tipicul, ce naiba sa scrie oamenii astia in sute de pagini?!... normal ca sunt pasaje si capitole intregi preluate fara prelucrare din alte lucrari, se verifica citarea si bibliografia...se deschide lucrarea la intamplare, se ia la ochi o citare, apoi se verifica in bibliografie si in textul original, daca aplica metoda de 3-4 ori si o singura data rezulta copietura fara indicarea corecta a sursei se trage concluzia plagiat

neindicarea sursei presupune intentia autorului de a-si asuma continutul pasajului ca apartinandu-i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Inca ceva, B.nica, eu am avut 2 colegi carora ministerul nu le-a confirmat teza..deci nu au obtinut titlul pt ca tezele au fost slabe.
Deci ministerul are si el o responsabilitate..exista o comisie de specialitate care iti verifica teza, dupa ce ai sustinut-o in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui devoska
........
Probabil ti-ai facut doctoratul la unul din putinii indrumatori de exceptie din Ro, la care listele de asteptare sunt pe bune si se intind pe ani. Altfel, mai toate referatele si examenele se sustin cu masa plina de "saratele".


acolo unde se accepta saratelele, ca sunt si unii care fac alergie la saratele sau sandwich-uri vor 'mezanplas' de 5*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Avem doua tipuri de plagiate.

Plagiatul grosolan (tip Mang sau Ponta) consta in copierea mot-a-mot a frazelor altui autor (in cazul domnilor mentionati a unor paragrafe, capitole sau articole intregi!) fara sa se precizeze explicit acest lucru. Demonstrarea plagiatului este extrem de simpla si nu necesita expertiza de specialitate. Absenta citarii sau macar a mentionarii ca fraza e preluata este frauda intelectuala.

Plagiatul subtil este cel in care se preia o idee, un concept, o lucrare si se reformuleaza si se ambaleaza astfel incat sa para personale si originale. Aici intr-adevar este nevoie de experti in domeniu care sa compare lucrarile, si se poate ajunge la procese indelungate, uneori fiind in joc sume uriase din patente si licente.

In cazul Mang plagiatul este de cea mai joasa speta. Articol copiat 100%, doar titlul modificat, si publicat intr-o revista romaneasca. Mang este un ordinar fara drept de apel. Intr-o tara normala i-ar trebui retras instantaneu titlul de doctor si decazut din toate titlurile universitare.

In cazul Ponta plagiatul este grosolan. Zeci de pagini reproduse integral fara ghilimele, fara citare, fara macar o aluzie la faptul ca ar apartine altcuiva nu necesita expertiza in drept sau cine stie ce domeniu pentru a fi dovedite ca plagiat. Normal, retras titlul de doctor si retrase titlurile universitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

La noi - in Romania - in domeniul Drept.
Si nu vb din auzite, am simtit-o pe pielea mea. Initial am vrut sa imi aleg un anumit subiect si mi s-a spus ca ...nu s-a scris despre asta, nu o sa am bibliografie suficienta si teza nu va trece de MEC.
Repet..in drept..cercetarea e mai ciudata..daca nu citesti toti autorii care au scris ceva legat de subiectul tau, sa ii citezi prin lucrarea ta..degeaba scrii. Plus jurisprudenta de rigoare.


Mi se pare f aiurea ce ti-au facut. Eu am scris chestii care nu s-au mai scris niciodata nicaieri :D si tocmai asta a fost incurajat. La Conservator, da.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput