Iepurasi mar-apr 2010 - 8 BV Freedelia

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

nafi – Gia doarme in pat mare de 1 persoana, ma rog mai mare de atat 120*200 cm, de la 1 an. Era si este mortala cum vine cu perna, pisica, ursulet sa doarma in patul mare. Erau nopti in care pur si simplu ma trezeam ca ea dormea in pat, in camera mea dup ace inainte traversa tot apartamentul pe intuneric. Specific ca la noi dormitoarele sunt in extremitatile apartamentului.
Patutul il folosim doar in vacant, fiind pliabil il luam cu noi
Sanatate multa pt Ricky, bine ca nu a fost decat atat


ioanaa28, honeybaby, vladimirescu, Carmikey si restul mamicilor - ce frumos povestiti despre iepurasii vostrii.

Sa Dea Dumnezeu sa fie sanatosi si fericiti cu totii !

In rest, am renuntat la pampers ca prin minune, pt ca i-a spus Mos Craciun si acum nu mai poarta decat la somn dar doar asa de forma


Sambata merge cu Bunu la spectacolul Disney si este fff incantata, e innebunita dupa Mickey, Minnie si toata trupa. I-am comandat rochita de/cu Minnie si deabia astepta sa mearga la spectacol





de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

IOANA28 - m-am bucurat sa te citesc !

ERINA

SENSIBILA - multumesc ca ai tinut (cam singurica :) topicul nostru in viata
Ca mi-ai adus aminte de Mickey mouse etc... Nu mai stiu daca am scris, dar in noiembrie am fost cu Vladimir la Paris la Disneyland la Paris. Mare teapa, dupa parerea mea. Extrem de obositor - desi era o zi friguroasa si ploua era plin de lume, am stat o zi intreaga acolo dar jumatate am petrecut-o stind la cozi sa ne plimbam cu un mic montaigne russe prin niste tuneluri si peste o apa, sa ne dam cu niste barcute lente pe linga niste diaporame cu scene din povesti etc - totul incepea cu o coada. Si costa absolut enorm! E rusinos, e o masina care te stoarce de bani - peste tot sint lucruri de cumparat pe care copiii le vor, orice e foarte scump (5 euro o sticla de apa plata de 0,5 l. peste 10 euro un sanvis etc). 130 eur a costat doar biletul de intrare cel mai ieftin, pentru un singur parc, pt 1 adult + 1 copil. Va zic ca sa stiti in caz ca va propuneti sa va duceti intr-o buna zi copiii acolo.

Altfel, azi mi-am facut un RMN la genunchi - ca de ani de zile simt ca nu sint in regula cu genunchii - si sint cam suparata. Am cartilajele duse complet pe unele zone, e os pe os. Am citit pe niste forumuri si se pare ca nu se mai refac niciodata, de acum va fi tot mai rau - la un moment dat poate nu voi mai putea merge deloc.
In fine, v-am zis asta mai ales ca sa stiti sa nu va fortati in nimic, nici in carat greutati, nici in sarit sau alte lucruri solicitante pentru cartilagii caci, de la o virsta incolo (cica dupa 15 ani...), se uzeaza si cale de intoarcere nu mai e, nu se mai refac niciodata... Este foarte aiurea. Daca stiam eram mai responsabila. Dar, in fine... eu tot cam teribilista am ramas si dupa ce m-am maturizat :))
Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Vladimirescu, noi mergem in aprilie la Disney cu ambii copii.
Am fost in Tokyo Disneyland si Disneysea si le- am adorat. Avem cazare 3 nopti in resort, cred ca va fi bine.

Sanatate multa. Cred ca se poate pune proteza de cartilaj dar dupa o varsta mai inaintata.
Sa aveti vacanta perfecta.

Sensibila, am fost cu Daria miercuri la Mickey Magic Show si a fost incantata. Erau multi copii de varsta Giei.

Imbratisari tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Vladi ai PM



Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:


La multi ani pentru implinirea celor 3 anisori, iepurasiilor de ianuarie:
Veronica Joy
Briana Maria
Alexandru
Ianis Stefan
Eric Petrus





Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:


La multi ani pentru implinirea celor 3 anisori
Sofia Maria





Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Buna mamici.
Noi suntem aproximativ bine (aproximativ pentru ca sotul meu inca nu si-a gasit un loc de munca iar la mine a recidivat destul de urat anemia, dar in rest suntem bine). Am terminat primul semestru de facultate, prima sesiune iar luni incep semestrul 2. La inceput a fost greu din cauza programului (plecam dimineata la 7 la facultate, de acolo ma duceam la munca si ajungeam acasa undeva la 21 - 22. Tanyei ii era mai greu sa inteleaga de ce lipsesc atat mai ales ca asociase cu o discutie din urma unei boacane si ii spusesem ca ma supar pe ea daca mai face, asa ca la inceput a crezut ca sunt suparata pe ea si dasta plec. Am vorbit cu ea la telefon, apoi acasa si a inteles ca nu sunt suparata pe ea si ca oricat de suparata voi fi, niciodata nu-i voi intoarce spatele si nu voi pleca de langa ea . Acum mai nou, am primit o oferta sa fac si un curs de pregatire profesionala finantat de UE, curs care va dura 2-3 saptamani si care teoretic se va tine in weekend.
Tanya este o minune care ne ajuta sa tinem capul la suprafata si sa speram ca vor veni si vremuri mai bune in care vom putea sa o rasfatam si pe ea mai mult si sa-i facem poftele. A invatat singura sa numere pana la 10 in romana si engleza, umbla la calculator si pe telefoane cu touch screen cu foarte multa usurinta. Ii place sa deseneze in paint, sa auda desenele pe fundal sau muzica in timp ce se joaca, canta si danseaza foarte mult si adora sa ma imite (creme, oja, hainele si incaltamintea mea). Vorbeste peltic dar mult, spune o gramada de perle, este sociabila, foarte activa, foarte vesela, foarte curioasa si foarte pofticioasa. Este prietenoasa, iubeste animalele si copiii mici (se recunoaste in pozele de cand era bebe). Dar face si foarte multe boacane, este incapatanata si ambitioasa. Intotdeauna alege sa faca lucrurile cele mai periculoase si sa mearga chiar si la locul de joaca la jucariile pentru copiii mai mari, adora sa se catare.
Acum suntem stresati cu gradinita. Trebuie sa o inscriem la gradinita cu program prelungit, dar toti parintii cu care am vorbit mi-au spus ca fara spaga nu prea am sanse ca sunt multi copii. Eu nici nu am, nici nu vreau sa dau, asa ca sunt cu sufletul la gura. Si inca nu stiu cand se fac inscrierile. In Ploiesti deja se fac, in Bucuresti am fost la 2 gradinite si mi s-a spus ca nu s-a elaborat metodologia de inscriere si ca atunci cand se va face voi afla din mass-media.. ei bine, nu am gasit nimic inca. Asa ca astept cu sufletul la gura mai ales ca toti cei pe care ii cunosc si urmeaza sa inscrie copilul anul asta la gradinita, au zis ca vor fi "draguti".. sper sa reusim si noi pe bune ca la particulara nu imi permit, iar la stat nu voi fi "draguta". Luna viitoare ma voi duce sa ma interesez cat costa niste cursuri de dans, la un club de langa mine si sper sa imi fie accesibil sa o pot inscrie, ca si cadou de ziua ei, ca stiu ca ar incanta-o foarte tare.
Cam atat momentan, si asa m-am cam intins

Va pup si va doresc weekend placut



Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salut, ce ma bucur ca ati revenit asa multe aici, pe topic!! Incredibil ca unii iepurasi au implinit deja 3 ani!!! TREI ANI!!! Parca ieri erau nou nascuti, parca ieri era gravide... Pe mine mereu ma apuca nostalgia in prag de martie, cand trei dintre copilasii mei mai cresc cu un an...

Jane inca nu merge la gradinita, imi place sa o am acasa, dar ea deja cere sa mearga, asa ca cel tarziu in Septembrie va merge si ea... Deocamdata merge martea 2 ore la Bible Study, eu intr-o sala si ea in alta sala, cu copii intre 2 si 4 ani. Ii place mult, in fiecare zi intreaba "Mommy today we have babi tady?" Si duminica merge cu Jodie la Sunday School. In afara de asta, mergem la playgroups, ne jucam cu alti copii acasa la noi sau la ei, la locuri de joaca, mai rar pe afara, pentru ca mie nu imi place iarna.

baby jeff are deja 7 luni, zboara timpul, Jane e innebunita dupa el, mereu sa il ia in brate, sa se joace cu el, prea mult pentru saracul bebe, dar asta e...

Jane inca mai papa tzitzi o data sau de 2 ori pe zi, inainte de culcare, inca poarta scutec la somn, in rest e o fetita mare -- turuie cat ii ziulica de lunga, se joaca cot la cot cu Jodie si prietenele ei, se imbraca singura, mananca singura, se joaca si ea cu plastilina, deseneaza, decupeaza...

Vladi -- exact asa fac si eu -- mananc ciocolata noaptea!!! Asta pentru ca alaptez noaptea si sunt cumplit de obosita si numai asa pot sa "cope" insa de vreo luna, de cand a inceput sa doarma mai bine noaptea bebe, am vazut si eu pe cantar diferenta (4-5 kg intr-o luna, la fel, fara nici un regim special, doar am incercat sa nu mai mananc compulsiv).

Sunt geloasa tare pe vacanta ta la schi si mi-am propus ca anul viitor sa imi duc si eu copiii cei mari la schi, poate si pe Jane, ca va avea aproape 4 ani si ea.

La Disney, noi am fost la cel din Hong Kong acum cativa ani, este cel mai mic, insa pentru copiii nostri la acel moment a fost super fun. Intr-o singura zi am facut tot-tot. as vrea ca in anii urmatori sa mergem si noi la cel din Japonia sau California.

Honey -- cum e Maya, stiu ca aveai grija sa nu aiba ceva sindrom de la petele pe care le avea si ziceai ca pana la 2 ani se manifesta. Sper ca e bine...

Vladi -- eu ma descurc cu copiii pentru ca DOAR asta fac. Nu fac curat, nu spal rufe, fac intr-adevar de mancare, dar femeia pregateste (taie, rade, curata, etc) eu doar prepar, in rest, nimic. Nu am job, asa ca tot timpul meu este dedicat familiei. Ma simt extrem de implinita asa, ca activitati de oameni mari, merg la cateva Bible studies, mai ies la cate o cafea/lunch cateodata, am sa incep sa merg si la sala in curand... In rest, tot timpul meu este cu ei... nu e greu daca ti se potriveste acest stil de viata. Eu eram mult mai obosita/streesata cand munceam full time la birou.

Erina -- va bate gandul sa emigrati in Australia?

Ioana -- sa stii ca si eu, dupa 4 copii, ma gandesc cu nostalgie cum va fi cand nu o sa mai am bebelusi/copii mici in casa. Noi inca nu am decis sa ne oprim, insa la un moment dat se va intampla... imi place sa am copii mici in casa...

Bluekiddoo -- Doamne-ajuta, rabdare si putere sa aveti sa treceti peste situatia grea. O sa fie bine mai devreme sau mai tarziu...

Gata, am scris tot ce imi doream, sper sa mai intrati...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:



La multi ani primei iepurase
care implineste 3 anisoriiiiiiii :

Isabella Katy de 25miky

sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita !




de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

bluekidoo - asa auzisem si eu si m-am cam speriat desi am 2 gradinite pe strada, dar nu mai este chiar asa mare problema cu gradinita
Eu am fost si am vb deja cu directoarea de la gradinita de laga casa si mi-a spus clar ca nu sunt probleme. De cand grupa pregatitoare s-a mutat la scoala si a devenit minunata clasa 0, nu mai sunt probleme cu locurile in gradinite.
Mergi si vb c directoarea direct si apoi vezi daca e cazul sau nu de spaga.

de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput