Un creion, un caiet, o carte-copiii merg la scoala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Numai bine micutului.

Siu cum e cu epilepsia, ca are si tata si a facut 4 crize anul asta (de 2 ori cate 2). E o boala ca multe altele si nu se moare din ea. Problema e ca atunci cand se produce criza sa nu se loveasca de ceva. Spuma la gura e un lucru normal pt astfel de crize, nu tb sa-si faca probleme. Trebuie pus pacientul pe-o parte, ca sa nu se sufoce cand respira. Si nu se baga nimic in gura, pt ca nu isi musca limba (asta e doar un mit). Ar trebui sa-i faca un test de sange si sa vada daca e ok concentratia medicamentului pe care il ia. Asta trebuie repetat de cateva ori (3-4 ori), la 2 saptamani interval, ca sa vada daca a crescut sau a scazut. O spun din propria experienta cu tata. Am citit mult si am devenit putin expert in epilepsie. Stresul, lipsa somnului, uitatul prea mult la televizor sau jucatul la computer sunt si ele cauzele unei crize.

Inca o data, numai bine micutului.

cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Merci Mihaela pentru informatii; si eu stiam cate ceva despre epilepsie, am o vecina care facea des crize cand eram eu mica si o vedeam cum cade in curte si o strigam disperata pe mama....stiu ca nu e o boala de care se moare, dar am ramas cu socul acesta din copilarie....Din fericire, de data aceasta Vasi nu a cazut, pur si simplu dormea de amiaz si nu s-a mai trezit....decat cu spume la gura....acum e internat la Cluj, sigur ii vor face acolo toate investigatiile. Si la el nu se pune problema de stat prea mult la calculator ca nu are si la televizor se uita doar seara, cel mai mult timp il petrece afara in curte cu fratii lui si cu Luca, Lavi si Sebi.
Luca aseara iar nu a vrut sa vorbeasca cu mine, dar il auzeam cum ii spune Laviniei sa-mi spuna sa chem salvarea ca Vasi nu e bine....
Sper ca Luca sa nu fi asistat la criza lui Vasi....
Va pup si sa avem multa sanatate, ca e cea mai importanta.
Laura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

stiu cum este, sperietura e mare...si tata face crizele tot in somn, noaptea...de ce, nimeni nu stie...eu am invatat acum ce sa fac, asa ca nu ma mai sperii...dar mama saraca mai sa faca infarct..intra in panica imediat...crizele din care intra in coma sunt periculoase, pt ca pot duce la deces....daca acea criza in sine dureaza mai mult de 5-10 min (convulsiile) tb chemata ambulanta...sunt multe tipuri de crize...poate reusesti sa scoti tu pe internet informatii si sa le dai familiei....se mai poate ca medicamentul sa nu fie bun....sau doza sa nu fie cea optimala...sunt multit factori....trebuie neaparat sa-i faca encefalograma si cred ca si tomografie...tatalui meu ii fac mereu si radiografie, ca nu cumva sa se fi dus lichid la plamani in timpul crizei...

numai bine inca o data micutului !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Ieri am vorbit cu d-na Costea la tel si mi-a spus ca va merge cu Vasi la neurolog; i-au explicat dr. tot ce trebuie sa faca, sper sa si faca...e mai greu de comunicat cu ea....cand ii spun ceva, ii explic ceva legat de ceea ce trebuie sa faca pentru a nu avea probleme cu cei de la Directie, zice bine, dar nu face mai nimic; i-am spus de nenumarate ori sa spele copii pe fata si pe maini ca de cate ori merg acolo sunt negri de murdari, a spus ca nu are vas in care sa-i spele, i-am cumparat eu un vas de plastic, i l-am dus si copii tot murdari...i-am spus ca noi o ajutam numai datorita copiilor si daca vad ca ea nu are grija de copii nu va mai primi nimic, dar e greu de comunicat cu ea....i-am spus sa nu mai stea sa se planga toata ziua, sa faca ceva, sa mearga la un vecin sa mature curtea si el sa-i dea un litru de lapte....e adevarat ca e greu sa faci ceva cu trei copii, dar cand dorm copiii de amiaz poate sapa in gradina, ca le-am dus seminte in primavara....cu dl. Mascasan e mult mai usor, intelege, dar si face ce-i spun...la ei e alta situatie....
Cand aflu ce a zis neurologul va anunt.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
vestile de la Garbau sunt bune, Luca se simte minunat acasa, parca nu a lipsit nicio zi de aici, e vesel, zburdanic si fericit cu bicicleta; inca nu a invatat sa o stapaneasca, se multumeste sa o plimbe prin curte. Mai are momente cand este foarte razvratit si nu asculta, probabil forteaza limitele sa vada ce se intampla; eu de ex. nu am reusit sa-l tion 3 minute in loc sa vorbesc cu el, sa-l intreb ce sa-i duc data viitoare cand merg la el; a incercat si calina si Lavi, dar nu ne-a ascultat, dar in momentul in care tatal lui l-a strigat a venit la noi....si asta fara sa urle la el, a ridicat putin tonul(tatal e putin surd si Luca era deja la poarta, moment in care Luca s-a intors si a venit la noi, dar zambind, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
In rest totul e bine, Luca mai vine la Cluj cu Calina si sta la ea cate doua zile si-i face baie (la Garbau nu au apa curenta si tatal merge 1.5 km dupa apa la fantana).
E asaca si e fericit si asta datorita voua, fetelor care m-ati sprijinit si mi-ati fost alaturi.
Va multumesc din nou pentru tot.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Laura ne bucuram pt vestile bune si ca ne tii la curent cu evolutia acestor familii.Personal consider ca nu ai pt ce ne multumi,tu ai facut mult pt ei,te ai implicat total trup si suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Dragele mele,

doresc sa adaug la subiectul acesta o fetita Isabela. Intra in clasa I a la scoala in Caracal. O cunosc atat pe ea cat si pe mamica ei. Anul acesta in luna mai, impreuna cu un grup de amice, le-am ajutat sa vina in Bucuresti pentru consultatii medicale la inima. Mamica Isabelei sufera de o boala a inimii, operata in anul 1991 la Spitalul Fundeni. Din 1991 pana in prezent nu mai fusese la consult medical pentru a vedea ce se intampla cu inima ei. Mama fetitei nu poate munci intrucat are handicap si traiesc dintr-o pensie de 230 ron si alocatia fetitei. Mama s-a despartit de tatal Isabelei intrucat o batea si era alcoolic. Prefera sa stea cu chirie pe care plateste 100 ron, iar din restul sa traiasca.

Fetita este crescuta frumos, cu mult bun-simt. Aurelia, desi este mai mare ca varsta decat mine, imi spune "saru-mana".

Isabela este prima in grupa ei la gradinita, invata foarte repede poezii si cantece, se joaca frumos si este plina de vitalitate. M-a uimit cand acum doua luni am fost cu ele la Spring Time si i-am luat Isabelei o pizza. A mancat-o pe toata in 15 minute. Este doar un copil cu ochi verzi si par lung, ma intreb cum a putut sa o savureze intr-un timp atat de scurt.

Am primit pe email actele medicale ale Aureliei, am dus-o la spital, am asteptat raspunsuri la investigatii, lucrurile evolueaza bine.

Doresc sa introduc povestea lor la acest subiect. Fetita a primit hainute (de la persoane dintr-un alt grup de ajutor umanitar), acum incepe si scoala si mi ar placea sa le ajutam cu startul.

Aurelia si Isabela locuiesc in Caracal, vin la Bucuresti o data pe an pentru consultul Aureliei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Bun venit Andreea AS cu Isabela; sunt sigura ca o vom putea ajuta si pe ea cu cele necesare pentru prima zi de scoala; aici sunt multe fete inimoase care de aproape un an tot ajuta si nu au obosit sa ajute....eu am primit de la Manu un ghiozdan echipat cu tot ce trebuie pentru Luca si-i multumesc din suflet; abia astept sa vina Turturica in tara si in septembrie sa mergem impreuna la Garbau sa le ducem cele necesare pentru scoala.

Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Isabela bun venit in familia noastra!!

Andreea multumim pentru asumarea acestui nou caz si pentru ca ne vei aduce noutati despre nevoile si evolutia micutei.

Voi pune si aici o tema pe care am dezbatut-o putin cu fetele in culise (ceea ce vorbim in background sa stiti ca o facem doar pt a veni la voi cu mesaje clar si articulate), dar despre care cu siguranta e cazul sa stie toata lumea.

Asadar, incepe SCOALA pe 10 septembrie si pt "copiii nostri"!!!!!
Ar tb sa ne organizam nu? Din banutii pe care ii avem in bugetul campaniei ar tb sa le luam cele necesare pt inceperea scolii... Vom mai strange ceva hainutze, vom merge la cumparaturi in DRAGON...astfel ca, sa putem ajunge la copilasi pana la inceputul scolii cu cele trebuincioase!!! (asta pt fetele din Bucuresti care au copilashi in grija, pt cele din tara ar tb facut un necesar cam de cat ar tb sa va vireze Simo sa luati direct)

uitati tabelul cu copiii:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Am-W4SNmGZ6udHoxUGNOQXFrSFJwaUtfS0VkTnRzTHc#gid=0


Haideti sa facem ordine prin dulapioarele copiilor nostri si poate vom gasi ceva de oferit acestor micutzi din familii fara posibilitati.

Ei vor aprecia si se vor bucura enorm de un pantalon, o camasa sau ceva de incaltat indiferent ca poarta eticheta sau nu...


deja avem cateva donatii, Manuela ca o furnicutza impacheteaza colete

vom actualiza in tabel pe parcurs cu ce avem si ce se mai strange





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


http://meseriademama.blogspot.ro/" target="_blank"> vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


In mai putin de 1 luna "copiii nostri" incep scoala ! Avem emotii alaturi de ei si ne dorim sa inceapa "cu dreptul" ... avem chiar si "bobocei" printre ei !

Cu banutii pe care i-am strans impreuna cu voi si cu ajutorul vostru la actiunile din acest an, la tombole, licitatii si bazaruri, le vom lua rechizite si tot ce este necesar pentru ca ei sa paseasca cu drag si cu fruntea sus pe portile scolii.

Multumesc aici in mod special colegelor si prietenelor mele (mamici si ele) care au donat hainute si incaltari de la copiii lor catre "copiii nostri":

Mihaela S.
Gratiana I.
Mihaela U.
anca_nicolae

Din hainutele si incaltarile donate, pana acum am selectat si am trimis colete catre:

- Luca, Dani si Vasi din Garbau, prin Laura_s
- Gheorghita si Cristian din Izvoarele prin Laura25
- 1 fetita de 6 ani si 1 fetita de 9 ani din Piatra Neamt, prin Laura25 , (inca) nu sunt in lista.


... pe masura ce mai finalizez si trimit colete cu hainute, mai anunt aici.


Va multumim ca sunteti alaturi de noi si de "copiii nostri" sa traim impreuna emotiile si sperantele unui nou inceput !



Mergi la inceput