Bv Alma,stefulici! Hai aever,addya,CRYSSAaa!(59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

aever, ma bucur ca esti bine...bine, ma bucuram si daca venea bebe.
Nu vreau sa insist cu naturismele mele, dar incearca sa bei intens ceai de frunze de zmeura. Cica chiar ajuta! Macar citeste despre.
Sa stii ca pare interesant filmul. Il caut si eu, dar nu cred ca a aparut pe net.
Tummy Tub a fost 15e. Dar am comandat mai multe chestii si am avut si un cupon.

alma, mersic.Gemeni, 5.5 kg pfiiiuuu... e ceva :D

Cred ca e nasol cu rabdarea in saptamana 40 cum sunteti voi.
Eu as vrea sa nasc in sapt 39, asa mi se pare mie optim, dar doar nu e dupa mine :))))
Oricum sa nu nasc zilele astea, ca abia vineri vine sotul si e musai sa fie cu mine. L-a instruit pe fi-su cand a plecat, se pare ca asculta :))))









cu bebe Luca, DPN 01.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Daaa Anitta fericire mare ca vine lapticul, chiar daca bebe nu suge sa goleasca sanul, mai mulg cu pompa si ii mai dau completare tot latele meu. Poate totusi ne reglam sa nu mai fie nevoie sa pompez in curand ca mesele sunt la cate 3 ore si o ora ne tzatzim.
Cu treaba cealalta rusinoasa n-am facut nimic inca, ma chinui sa dau de ginecoloaga mea care parca e intrata in pamant, in seara asta mi-a respins apelul, semn ca era ocupata, stiu ca are garda azi. Am mai analizat ...problema... si cred ca e o combinatie de toata frumusetea la coada mea...un hemoroid si o punguta cu puroi.. doctor ma faceam...glumesc, astept sa se uite si ginecoloaga si apoi la proctolog la o opinie si tratament specializat. Intre timp ung la greu cu bepanthene si crema de galbenele.
Fetelor in cat timp trec durerile la zona cu epiziotomia ca ma termina, nu pot sta in aproape nici o pozitie, cel mai nasol e la alaptat???
Scot o serie de motate pentru fetele care urmeaza si le doresc o nastere usoara.



Elena mami fericita si implinita de BebstEric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Deci Robin tuseste fff des, are muci (deocamdata albi) pe care ii scoatem din 5 in 5 minute. Nici nu poate sa manance ca se ineaca! Imi vine sa ma dau cu capul de pereti!

----------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Vai Andra ce rau imi pare.poate nu face febra.sa doram sotul cu amana in alta camera daca se poate.offffffff asta iti lipseste!!
Anitttoooo da ce frumusete ai ascuns tu in burtik? E frumoasa focccccccccc.Ai niste copii deosebiti.Si cu certificatul ti-am zis si eu ca nu se rezolva pe loc..asta e!birocratia de pune pe drumuri..
Azi parca a fost o zi mai linistita.Sper noaptea asta sa fie si ea linistita.Am si dormit ba chiar cu el vreo ora juma..dar am avut-o 2 zile pe sormea la mine care mi-a facut mancare , curatenie..si a mai stat si cu el..din pacate a plecat:((( Offfffff sa treaca timpul asta mai repede sa se mai mareasca un pic:)
Alma felicitari ca ai ajuns asa departe.SI DA esti un miracol al naturii.
Aever da ce putin mai aiii si tu breeeee.Nastere usoara
Va doresc o seara linistita!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

La multe lunite Raffaela pui de Astero!!!!
Vai Andra asta iti mai lipsea...ai vorbit cu un pediatru? Cu ce ii scoti mucii lui bebe? Amana ia ceva? Deci pana la urma cu tot laptele matern pe care stiu ca te mulgi sa il dai tot a luat de la cea mare...Multa sanatate!!!
Anitta sa iti traiasca copilasii sunt superbi!!!
Virgi am vazut pozele, sunteti frumusei cu totii!!!
O zi frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anitta azi o sa am rezultatul analizelor, mai dup-amiaza. Nu cred ca este colestaza, nu se potrivesc destul de multe ca sa fie colestaza. In primul rand in colestaza nu apar pete(de obicei) ci doar mancarimi, dar mie intai mi-au aparut petele care ma mancau. Restul pielii nu ma manca. Inainte de asta facusem analizele cu cateva zile inainte, ma gandesc ca in colestaza de sarcina nu cresc brusc transaminazele si bilirubina sau daca ar fi crescut asa de brusc cred ca m-as fi simtit si mult mai rau asa general, nu doar cu bubite mancacioase. Si inca o chestie...nu prea apare colestaza la 37 saptamani(atat aveam cand mi-au aparut bubitele). Acum vad ca-s mai bine, se schimba pielea pe picioare. Sa vedem si analizele, va tin la curent. Multumesc de grija si pentru idei!

Am avut niste arsuri pe esofag azi-noapte...Si cu greata. Nici acu nu-s prea in forma, poate am mancat prea multe tampenii ieri.

Andreea, 39+ cu BebeLUnu care vine in curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Cryssa mie imi plac chestiile naturiste, sa nu crezi ca n-am tinut cont de sfatul tau. Ieri cand am fost prin mall m-am gandit la frunzele de zmeur, pe acolo evident ca n-am gasit si cand m-am intors acasa am uitat sa caut un plafar adevarat sa intreb. Azi n-as mai iesi cu masina, dar ies maine si sper sa-mi amintesc sa caut.

Andreea, 39+ cu BebeLUnu care vine in curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Andra, ce rau imi pare!!! Nu cunosti un homeopat la care sa poti apela? Cred ca tuseste ca ii aluneca mucii in gat, nu? Ce parere ai? Cand am venit acasa cu fata, si sotul meu si baiatul erau raciti rau, iar fata vad ca n-a luat nimic. Batului inca nu i-a trecut, dar el e mare, intelege sa se spele de 10 ori pe zi inainte de a pune mana pe ea si nu o pupa decat pe cap sau pe vreun piciorus.
Multumesc de aprecierile despre copii. Adevarul e ca in odiseea noastra sunt copii absolut adorabili!
Onutza, posibil ca a fost mai bine zilele astea ca te-o fi simtit si pe tine mai relaxata sau de la colief. Sa mai repeti faza cu dormitul cu el, eu mi-am propus sa dorm zilnic la pranz sau macar la doua zile.
Elena, ce bine ca vine laptele!!!! Ar fi excelent sa nu ii mai suplimentezi, chiar daca e laptele tau, dar cred ca e un chin sa folosesti pompa dupa o repriza buna de alaptat, plus starea ta care nu e tocmai buna... Ziceau fetele mai demult ca pt a evita durerea taieturii e foarte util un colac de baie pt copii, umflat, pus sub fund. Incearca si tu. Cum e cu mama ta? Sotul tau a fos cand ai nascut sau s-a nimerit sa fie in delegatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fete dragi, multumesc pentru sfaturi. Colac peste pupaza acum suntem si noi raciti, vad ca doar Amana e mai bine, ceea ce e minunat, inseamna ca nu dureaza mult. Sa vad daca imi amintesc ce ma intrebati: la pediatru am fost ieri si mi-a zis in principiu ce sa fac, i-am luat temperatura acum si are 37,6 deci e inca sub limita de 37.7, ii scot mucii cu batista bebelusului, ala cu gura nu facea fata, are fff multi. Degeaba dormea cu Amana in alta camera pt ca in timpul zilei sunt singura cu amandoi si sta numai calare pe el sa-l iubeasca, pitica de ea!
Anitta, nu cunosc medic homeopat, pediatra a zis ca in caz de urgenta ii pot da si oscillococcinum.
Ma rog sa nu faca febra, asa cu niste muci ne-om descurca noi.
Offffffffffffff, atat am ferit-o pe asta mica sa nu raceasca (de aia nici nu o dau acum la gradi, am zis ca astept sa mai creasca putza mica) si iata ca s-a intamplat!
Mai nasol e ca de azinoapte ne-a luat si pe mine si pe al meu rau si nu am dormit deloc, gatul ma ustura, nu am chef de nimic si acum sunt si singura cu astia mici

----------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

addya_21, nu la toate mamicile se face epiziotonomie, dar la marea majoritate da. uite Blanca de exemplu n-a avut epiziotonomie, dar si bebita a fost micuta si nu a fost nevoie. Sunt doactori care fac epiziotonime din principiu, pentru ca e risc sa se rupa ceva pe=acolo si nu se rupe drept, e mult mai greu de cusut/recuperat, asa ca ei controleaza lucrul asta prin epiziotonomie. Eu am avut si la David si acum, dar David a fost mai mare, deci si taietura a fost mai amre si recuperarea a durat vreo 10 zile. De data asta a fost mai mica taietura si puteam sta in fund din spital.
Taietura nu o face cu anestezie, pentru ca nu simti absolut nimic datorita contractiilor si efortului de expulzie. Cand te coase insa iti face anestezie locala.

Anitta, si eu beau tot de la Fares ceai 1 kg si ceva pe zi.

Aever, dar te tine in suspans bebele tau, nu gluma...O sa vina el cand e pregatit, cu siguranta . Sustin si eu ideea cu ceaiul de frunze de zmeur, este f bun pt pregatirea travaliului.

elena, pt durerile de la epiziotonomie, ca sa-ti fie mai usor, cumpara-ti un colacel de copii, cu gaura mica, sa nu-ti cada fundul inauntru. Asa nu stai cu fundul direct pe scaun, si nu te mai doare asa tare si o sa poti alapta mult mai usor. Idee pe care am primit-o de la o prietena doctorita pediatra si care m-a ajutat tare mult, mai ales la David cand a fost recuperarea mai lunga. Acum vad ca a scris si Anitta. Sper sa-ti foloseasca!

Ma duc sa bag cornu in perna pana se trezeste gaza mica.
Tin pumnii pentru burticile ramase sa aiba nasteri usoare si bebei minunati si sanatosi!



Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 34+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput