Bv Alma,stefulici! Hai aever,addya,CRYSSAaa!(59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Onutza, imi pare rau de colicile micului moldovean! Multa rabdare iti doresc!
Felicitari noilor mamici, sa va fie puii sanatosi si mancaciosi, si bineinteles necoliciosi!
Alina_Gabi, felicitari!!!!Ti-am zis ca mosuletul e super tare, mie mi-a placut de el, m-a calmat imediat!
Virginescule, da' frumoasa mai esti!Si Lucas ce gatit era el, mai mai!
Anitta, ce copii frumosi ai!!!!
Mmamita, tu erai fff slaba oricum, sunt sigura ca arati super bine, doar ca nu etsi tu obisnuita. Si eu tot 11 kg mai am de dat jos, 10 si ceva de fapt, dar sunt multe rau Asta e, daca am mancat ca vaca, sufar acum


Sa va zic (poate se mai confrunta cineva cu asa ceva), am fost la pediatru azi, de fapt la neonatolog.
A zis asa: sa ia contact cat mai putin cu aia mica (asta e putin cam greu, dormim toti in aceeasi camera), daca face febra sa ii bag jumatate de supozitor cu paracetamol. Febra inseamna peste 38 in fundulet. Se considera normala o temperatura de 37,7, mai ales daca in casa sunt 24-25 grade.
A zis ca nu e absolut nicio problema ca ii dau lapte muls, important este ca ii dau si ca nu bea LP, mai ales ca il ajuta acum pt ca este ca un antibiotic pentru el.
M-a invatat cum sa ii fac la putica deocamdata, a zis ca pe viitor imi arata inca ceva.
I-am zis ca regurgiteaza, a zis ca e normal, ca e haplea si inghite mult aer, sa nu ne speriem, eventual sa ii punem ceva in patut sub salteluta sa fie un pic inclinata ( asta stiam de la fimea, era oricum un pic inclinata)
Daca imi mai amintesc ceva, va spun!


----------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

II dau eu sms acum lui Aever si va tin la curent!!!

FELICITARI BYTZZA SI ANCA!!! SA VA BUCURATI MAXIM DE BEBELUSII VOSTRII DRAGI SI SCUMPI!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Gagici, m-ati emotionat teribil! Nu ma gandeam ca o sa va faceti asa griji pentru mine. Mi-a spus Joana ca v-ati intrebat pe aici ce fac. Eu abia am ajuns acasa si am intrat repede sa va scriu ca sunt bine. Am fost de dimineata la control si colul la fel, tot inchis, tot posterior, nici nu ajungea foarte bine la el cat sa incerce sa introduca un deget(adica asa in ideea de a provoca). Contractii n-am avut la monitorizare, nici in rest nu prea am avut zilele astea asa ca deja m-a pus in garda ca daca o sa ramana tot asa colul si eu fara contractii n-o sa poata sa-mi declanseze(daca depasim 41 saptamani) si o sa ma bage la taiere. O sa caut sa ma misc mai mult poate facem rost de contractii si de dilatare, ceva ca n-as vrea la cutit. A zis ca dupa cum se prezinta situatia nu prea am sanse sa nasc saptamana asta. A ramas ca vorbim vineri la telefon si vin luni la monitorizare. Duminica se implineste termenul(adica cele 40 saptamani)
In rest bebe e bine, ii merge foarte bine inauntru, lichid are destul, placenta inca functioneaza bine, il mai poate sustine. Eu zic ca are el motive de mai sta inauntru si inca nu-i copt. Ma intreba si doctorita daca nu cumva am calculat gresit varsta sarcinii sau daca nu cumva am avut ovulatie mai tarzie de o duce inca asa bine acolo.
I-am vazut mocutza la eco, in 2D, dar mereu la el s-a vazut mai bine in 2D decat in 3D si pot sa va spun ca e cel mai frumos copil din cati am vazut. Sorry, fetelor! Al meu e cel mai frumos, va asigur.(cra, cra, cra). Citesc imediat din urma si revin cu un mesaj.

Andreea, 39+ cu BebeLUnu care vine in curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

ma bucur ca esti bine aever!
incepusem sa cred ca te-ai hotarat sa ne-o iei inainte:P:)).
eram sigura ca o sa ai cel mai frumos copil,:P,fiecare mama il are.important e sa fie sanatos!!!

andreea 39+ KARINNA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Salutare,

Intru si eu sa va raportez ca am implinit ieri 39 de saptamani, ca iar s-a modificat schimbarea si acum e cea mare infipta cu fundul spre iesire si ca am ajuns la 2.600, respectiv 3000 de grame la ecografia de luni!!! Nu credeam ca o sa ajung aici si ma simt un pic pacalita. Colul e deschis de la 35 de saptamani si degeaba. Toata lumea se mira de mine. Sunt un miracol al naturii, ce sa mai
Addya, Aever, daca voi nu va grabiti, m-as baga eu la nascut. Mi-a placut mult bancul cu lupii. Stiu ca sunt o nerecunoscatoare dupa cat am stat cu inima cat un purice la gandul unei nasteri premature. Pe forumul de gemeni mi-e si jena sa mai intru ca mi se pare obscen sa ma plang ca nu mai nasc odata, cand fetele de acolo se chinuie sa tina sarcinile cat mai mult cu sacrificii mari.

Gyan, nu ai pentru ce sa ma admiri. Eu zic ca, desi cu enorm de multe emotii si suspiciuni de diverse boli, am avut parte de o sarcina usoara. E drept ca acum car 5.5 kg de copii si lichid amniotic cat de-o piscina olimpica, dar in rest sarcina in sine a fost super ok. Nu am avut nici greturile lui Asparagus, nici restrictiile lui Elly, nici macar arsuri nu am avut mai multe decat in mod normal. Nu ma astept ca perioada de dupa nastere sa fie tot asa o joaca de copii, dar sarcina chiar a fost super ok. Probabil daca era unul singur nici nu simteam ca sunt insarcinata.

2liniute, felicitari si multa sanatate amandurora!

Cryssaaa, bine ai venit printre noi !

Alma 39+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

sa fiti sanatoase toate trei!
o sa ne vina fiecareia randul la nascut,asa ca in functie de planurile pe care le au bebelusii nostrii cu noi,vom vedea cand va fi.


andreea 39+ KARINNA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna fetelor!
Felicitari 2liniute, sa fie puiul sanatos, norocos si necolicos si sa dea DD sa ai laptic!
Am fost la neonatolog, bebe e ok, i-a taiat clema de la buric si mi-a zis ca in cateva zile o sa-i cada buricul si sa-l dau la fiecare schimbat de pampers cu alcool sau octanisept. I-au luat sange sa verifice bilirubina, dar se pare ca a fost prea putin si lab nu a putut face analiza; dar doctorita a spus sa nu mai chinui copilul ca arata bine.
Cu laptele vad ca incepe sa se rezolve, de aseara a aparut si ii dau lui bebe san si apoi completare 20 ml LP, am reusit sa mai mulg inca 20 ml, sper ca in cateva zile sa fie destul sa scapam de completare.
Un sfat dat de una din consilierele de alaptare e sa iau paracetamol ca stimuleaza lactatia, ce e drept e ca am luat paracetamol pt durerile de la epiziotomie, care sunt din ce in ce mai nasoale.

Va pup ca-s rupta de oboseala, sper sa pun si eu jumatate de ora geana peste geana.

Elena 39+ cu Bebster AMR un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

elena,ma bucur ca bebe e ok!sper sa scapi si tu mai repede de durerile de la epiziotomie.


vroiam sa va intreb:toate gravidele care nasc nanural au parte de aceasta epiziotomie?sau e in functie de dilatatie ori alti factori?si se face sub anestezie,nu?

andreea 39+ KARINNA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Addya nu-mi permit eu sa ma bag in fata. Cica mai astept, daca se grabeste cineva sa nasca n-am nimic impotriva. M-a impresionat ca ti-ai facut griji pentru mine.

Alma chiar ai avut o sarcina usoara, frumoasa, poti spune ca esti o norocoasa, dar deja stii si tu asta. Pentru cine se chinuie sa tina cat mai mult o sarcina poate fi greu de inteles nerabdarea celor care ajung la termenul de 40 saptamani si chiar sar peste. Dar noi te intelegem ca stim cum e.

Cryssa vad ca si tu te-ai gandit la mine, multumesc pentru asta! Legat de coboratul burtii, mie mi-a coborat de vreo 3 saptamani. Cred ca n-a fost o coborare brusca pentru ca mi-a luat un pic sa ma prind ca a coborat si cu mai mare precizie mi-a confirmat asta ginecoloaga. Dar sa stii ca de arsuri tot n-am scapat. Nici de fund bagat pe sub coaste. Intr-adevar, am observat ca ajung ceva mai greu la sandale, deci cand ma aplec parca se opreste burta in coapse(poate la asta se referea mama ta cand spunea ca aluneca pe picioare).
Mi-a placut ideea cu Tummy Tub, parca tot tu ai postat-o. Dar probabil ca e suficient de scumpa cat sa consider ca nu merita atata. Si cand te gandesti ca in realitate chiar e o galeata, doar ca e facuta din substante sigure pentru bebelusi si n-are margini ascutite. Dar na...inventia costa.

Cred ca n-am felicitat-o pana acum pe 2liniute. Deci, felicitari, draga mea! Sa-ti traiasca pruncutul!

Pentru cele care nu reusesc sa alapteze pentru ca nu vine lapticul am uitat sa va postez aici un sistem pe care l-am descoperit mai demult si mi s-a parut genial, desi probabil prea putin cunoscut de pediatri. E de la Medela(nu stiu daca au ceva asemanator si alte firme) si se cheama Supplemental Nursing System=SNS sau in traducere Sistem de Hranire Suplimentar. Va pun site-ul unde l-am gasit in Romania, poate e si in alte parti, asta a fost primul care a iesit la cautare. http://www.pompedesan.ro/cumpara/sistem-de-hranire-suplimentar-medela-sns-548224 In felul asta se hraneste si copilul in timp ce stimuleaza sanul. Din pacate nu stiu personal pe nimeni care a incercat asa ceva ca sa va spun si cat de bine si usor e, e drept ca e si cam scump insa pentru cine isi doreste mult sa alapteze poate fi o solutie.

Si ma gandisem sa va povestesc si ce-am mai facut eu azi. Deci dimineata cu noaptea in cap am fost la spital la control. Doctorita a zis ca vrea neaparat sa mai fac niste analize sa vedem daca nu cumva eruptia mea e de la o colestaza(sper ca nu ca daca ar fi asa cica trebuie cezariana de urgenta...) Asa ca de la spital am mers la cabinet sa recoltez un pic de sange, apoi Mall Baneasa. Am mancat si am fost la film. Am fost singura ca nu aveam cu cine sa merg si barbatul nu s-a lasat convins sa mearga la filmul asta in weekend. http://www.imdb.com/title/tt1586265/ Filmul este despre sarcina si nastere si tot ce implica treaba asta din perspectiva a mai multor cupluri extrem de diferite. Am fost singura in sala, am ras tare la unele faze, mi-au dat lacrimile la altele. Nu e cine stie ce film probabil, vad ca e cotat prost pe imdb, pe site-uri romanesti era cotat mai bine, dar e clar ca pentru noi e de actualitate si ne reprezinta acum pentru perioada asta. Inca nu cred ca a aparut pe net, cel putin nu la calitate buna, noi nu l-am gasit. Dupa film am fost un pic sa cumpar de-ale gurii si am venit acasa. Si uite asa am stat pe drumuri toata ziua si nici o contractie. Sunt ca in reclamele alea la fixativ, alea cu "coafura rezista"

Andreea, 39+ cu BebeLUnu care vine in curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, dar stiu ca ne-ai tinut oleaca in sah azi. Sa stii ca si eu m-am gandit la colestaza la un moment dat. Ai deja rezultatele analizelor?
Elena, ce bine ca vine lapticul!!! Cum mai stai cu treaba cealalta?
Andra, sanatate copiilor, sper si eu impreuna cu tine sa nu ia Robin nici o codita de virus de la Amana.
Alma, esti o fericita ca ai dus sarcina atata timp!
Mmamita, mi-o si imaginez pe Maya hohotind fericita! Sper ca o filmezi. Ce fain ca sa-au acomodat surorile una cu cealalta atat de rapid!

Mergi la inceput