escapada in 2!

escapada in 2! | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Problema:
Se da una bucata baiat voinic de 7 ani si una bucata mamica cu zile de concediu mai multe ca taticul. Se doreste obtinerea unei escapade mama-fiu de cateva zile, undeva in Romania, la munte, pentru trasee zilnice cu grad mediu de dificultate.
Sugerati va rog posibilele solutii.
Multumiri anticipate!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Trasee medii stiu eu in zona Cheile Bicazului, dar cred ca e mai departe decit iti doresti Vacanta placuta !

PS Si prin Bucegi sunt trasee pe alese, nu stiu daca nu cumva e aglomerat. In Retezat e superb si la fel, exista trasee medii.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vai Liviana, si eu care ma repezisem sa deschid subiectul si sa propun vreo 3 variante de escapade in 2... adulti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Roxana, pai n-ai vazut ca am pus un smiley icon la subiect? :)Chiar sunt curioasa daca e vreo mamica pe aici care a plecat singura cu copilul asa cum vreau eu...
pisigri, multumesc, am notat, cercetam.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Liviana, eu din subiecte active nu am vazut smiley-ul . acu' scuze, ma duce capul la prostii... sau vrabia malai viseaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Chiar sunt curioasa daca e vreo mamica pe aici care a plecat singura cu copilul asa cum vreau eu...

Da, eu , insa:
1. avea fiul meu 15 ani
2.era obisnuit cu muntele
3.mi-au trebuit 3 zile sa-l conving sa ma accepte
Avantaje mele:
1.el a carat cortul si butelia de voiaj;
2.a fost ultima oara cand am dormit in cort.
Avantaje lui:
1.ne-am intalnit cu niste prieteni de-ai lui din tara,deci,nu a fost chiar ,,plictisitor"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Luisa, super. La noi o sa fie o varianta mai soft. Nu vom cara in spate decat un ruscacel cu gustarele si apa. Seara ne intoarcem la baza/pensiune.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

slanic - baia rosie resort ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

super idee, eu as face-o!
(si al meu baiat merge bine, face 7 ani destul de curand, dar cea mica e mai comoda...)

valea prahovei probabil iti va fi cea mai la indemana: din Busteni poti accesa usor Babele, Crucea caraimanului, coborat la Pestera. trasee pline de lume, sa nu va treziti singuri (sau mai rau: fata in fata cu ursul) prin padure.

sau Cheia - am fost recent la cabana Ciucas si se poate merge chiar mai departe, spre varf, daca aveti motorase bune la bocanci.

va mai puteti plimba in zona olanesti-govora-ocnele mari daca aveti si masina - mai mult plimbare pe alee decat munte.

sau Balea daca vreti mai multa stanca - stat la una din cabane si urcat spre creasta (facut asta cu copii de 3 & 5 ani).

Paltinis-Sibiu : se pot face plimbari lejere prin jur.

Durau - iarasi sunt si plimbari si urcari frumoase in zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

noi am fost la sf. gheorghe in delta.
dupa cateva zile ni s-au alaturat inca o mamica si un copil, dar si cat am fost noi 2 a fost frumos.
pe valea praho vei aveti ce face sigur o saptamana. puteti sa va alegeti trasee cu plecari din busteni, sinaia, predeal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Hello, revin sa va spun ca din motive practice am urmat sfatul lui maria_alexia. Scriu aici solutia, poate mai are nevoie si altcineva de escapade asemanatoare in viitor.

Am fost la Busteni unde ne-am "servit" cu mult aer de munte si racoare pe carari umbroase, drumetii si multa voiosie. Am parcurs urmatoarele trasee cu 2 picioare mici dar vanjoase, respectiv unele mari si mai putin musculoase :
- de la Babele la Crucea Eroilor
- de la Gura Diham la cab Diham apoi la cab Poiana Izvoarelor si intors la Gura Diham.
- la casacada Urlatoarea
- la Azuga, urcat cu telegondola si coborat pe jos pe langa Partia Sorica.

Am experimentat si intalnirea cu Mos Martin care ne-a vizitat la cort de cateva ori, o intalnire hazlie dar suficienta ca sa ne mutam a doua zi la vila. Pe cararile de munte ursul nu vine daca faci galagie. Noi am cantat si vorbit mai ales pe portiunile unde nu erau turisti.
Una peste alta a fost o vacanta reusita.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput