Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

caresse in ceea ce priveste corectitudinea analizelor nu am cum sa ma pronunt , dar sa sti ca si mie mi-au venit analizele mai repede decat credeam cu cateva zile , eu am facut la Cluj analizele, deci asat e posibil.

eu sper sa fie si rezultatele bune sa nu trebuiasca sa le repeti , ca sa fi linistita cauta pe internet fiecare mutatie in parte si se specifica timpul de recoltare , de sedimentare si de analizare si daca corespunde cu perioada in care ti-au foast date rezultatele atunci e ok , inseamna ca nu am avut multe probe de efectuat.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Merci , olimp , pentru sfat, m-am uitat la synevo si am vazut ca la mutatii scrie 7 zile, deci la fix . Ma tenteaza totusi sa mai fac analizele la un alt laborator(fara FRAXA care e exageraaaaaat de scumpa ), insa nu vreau sa "arunc " cu banii! Vad ce spune si dra, luni si ma hotarasc .




Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

caresse eu zic ca nu prea este cum sa dea gres cu anlizele acestea , sunt analize de precizie si in plus nu sunt asa de multi pacienti incat sa zicem ca se pot "contamina " probele....totusi sunt laboratoare noi si performante, eu zic sa nu dai banii inca o data .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

@caresse: si eu zic ca este greu sa fie eronate.
Exemplul meu: analizele comune facute la Medlife coincid cu cele de la CMMB
Si unele au fost in Decembrie 2011, iar celelalte in Iunie 2012...
Ok, nu se poate baga mana in foc, insa pentru aceste analize banuiesc ca iau reactivii cei mai bune, de unde si costul ridicat al lor.


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

*reactivii cei mai buni


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, nu conteaza ca ai primit mai repede rezultatele, ei dau o data maxima pana la care vei primi, ei isi iau oricum o marja de eroare, dar daca nu au avut multe de procesat, le-au facut mai repede.
Si eu le-am primit mai repede, dar nu mai stiu exact cum.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet ca sunteti aici si ma ajutati. Am mare incredere in voi !
Si acum am o noua problema : daca toate analizele sunt in regula, cum de Elena mea a avut spina bifida intr-o forma atat de grava incat sa nu i se acorde sanse de supravietuire ??? Sincera sa fiu credeam ca am o mutatie MTHFR sau Leiden... acum simt ca ma lupt cu un dusman necunoscut ! Abia astept sa vina ziua de luni sa vad ce imi recomanda dra genetician si tot sapt viitoare o vad si pe dra ginecolog. Mi-e deja frica !!!

Imi sunteti tare dragi si va tin pumnii pentru !Bunul Dumnezeu sa ne ajute !


Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Buna fetelor,

Indraznesc sa intru sa va cer ajutorul poate imi puteti da si mie cateva sfaturi.

De 7 ani ne chinuim sa avem un bb si "povestea" pe scurt este urmatoarea:
- am facut vreo ~5 inseminari nereusite
- 2 HSG: diagnostic: trompe ok, uter septat fundic si uter bicorn
- 3 histeroscopii op- pt eliminarea septului si a coarnelor uterului \(ultima am facut-o luna aceasta)
- 2 laparoscopii- 1 drilling ovarian (ovare micropolichistice) - 1 laparo pt eliminarea a 2 chisturi formate in urma unei stimulari
- 1 fiv nereusit : 18 ovocite- 14 fertilizate - 4 implantate (1 cal A- 3 cal B) restul nu s-au putut congela

Acum ma pregatesc de un nou fiv si mi-am facut analizele de trombofilie deoarece nu le-am facut niciodata si vroiam sa fiu linistita.

Nu ma pricep sa le interpretez - si pana ajung la dr - va rog ff mult sa ma ajutati si pe mine .

Stiu ca tb sa mai fac si homocisteina si gena pai ... le voi face sambata.
Analizele au fost facute la Synevo.

|Sper sa ma ajutati cu sfaturi.

Antitrombina (antitrombina III) 100 %
Valoare referinta > 80

Proteina C 120 %
Valoare referinta : [70 - 130]

Proteina S (activitate) 99 %
Valoare referinta : 55-140

Mutatia factorului V Leiden negativ
Valoare referinta : negativ

Mutatia protrombinica (factor II) negativ
Valoare referinta : negativ

Gena MTHFR- Mutatia C677T genotip heterozigot
Valoare referinta : negativ

Gena MTHFR-Mutatia A1298C negativ
Valoare referinta : negativ

Anticoagulant lupic negativ
Valoare referinta : negativ

Anticorpi anticardiolipinici IgG 5.675 GPL/mL
Negativ: <12
Echivoc: 12-18
Pozitiv: >18
Pentru sindromul antifosfolipidic sunt semnificative valori>40 GPL/mL, obtinute la 2 determinari, efectuate la un interval de minimum 12 saptamani.

Anticorpi anti-beta2 glicoproteina1 IgG 2.4 U/mL
< 5 : Negativ
5-8 : Echivoc
>8: Pozitiv

Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 IgM 1.9 U/mL
< 5 : Negativ
5-8 : Echivoc
>8: Pozitiv.

Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 IgA 1.3 U/mL
< 5 : Negativ
5-8 : Echivoc
>8: Pozitiv.



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, nu stiu ce sa zic...si eu as fi crezut ca ai o mutatie MTHFR si homocisteina marita. Stiam ca spina bifida e determinata de lipsa acidului folic, dar clar nu e asa de simplu. Sper ca medicii te vor lamuri.
Completare: probabil ca ai o lipsa de B-uri dar nu e legata de mutatia MTHFR, banuiesc ca e posibil. Intreaba eventual medicii ce B-uri ar trebui sa dozezi ca sa fie relevant pentru spina bifida.

Elly_me, e bine ca ai facut analizele, macar stii cu ce lupti. MTHFR heterozigot singur nu ar pune probleme, dar daca se asociaza cu un PAI, eventual homozigot, apar probleme. Astea sunt mutatiile mele si data viitoare voi face Clexane 0.6 + Femibion. Eu vreau sa mai fac si mutatia Factorului XIII, am citit ca daca se asociaza cu mutatia genei PAI, problemele se agraveaza cam uratel. Vezi cum ies si urmatoarele analize si vorbim.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Elly_me,

Daca ramai doar cu o singura mutatie MTHFR hetrozigota nu trebuie Clexane, doar Aspenter. Sper sa nu mai ai altceva. E bine sa investighezi tot ce poti inainte de FIV. Eu am avut 2 gene MTHFR heterozigote si am luat Clexane de 0,4 si Aspenter. Pentru reducerea homocisteinei mari mi s-a prescris de dna dr Uscatescu - Medyn Forte toata sarcina gemelara obtinuta prin FIV. Acum se gaseste Femibion.

Eu fiind operata de chisturi ca si tine, te sfatuiesc sa cauti un endocrinolog bun inainte de FIV.
Eu inainte de FIV-ul reusit am luat luni de zile Siofor (Metformin) pentru problema asta cu chisturile.
Analizele de tiroida le ai bune ? (TSH, free T3, free T4, eventual un ATPO?) Ai facut o ecografie la tiroida?
Mie mi s-a descoperit o tiroidita autoimuna Hashimoto care netratata imi anula probabil sansele de reusita la FIV (am luat mult timp Thyrozol).
Prolactina de ziua 3 ti-a iesit in limite? Daca e foarte mare trebuie luat Dostinex ca sa scada si sa iasa FIV-ul bine.
Multa sanatate!
Sa-ti implinesti cat mai curand visul!
Eliza.

Mergi la inceput