Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

arwan si myhadavid

arwan felicitari pentru sarcina

fetelor mie imi este tare ciudat pentru ca eu am aceleasi mutatii ca si myhadavid iar doctorita Avram mia spus sa iau aspenter si acid folic pana la instalarea sarcinii dupa care sa trecem pe clexane 0,4 injectabil . ginecoloaga mea a suplimentata cu femibion si magne B6.
va






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

@olimp: si mie mi-a spus Dr. Avram de Clexane, etc. Chiar m-a sunat in aceeasi zi in care i-am trimis emailul, unde ii spuneam ultimele descoperiri din mutantie .
Banuiesc ca Dr. ginecolog ti-a dat Femibion1 si MagneB6 pentru mutatia MTHFR. Zic ca e ok ce ai primit.

Nanne

Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G (asta e homozigot pare-se); EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

buna ziua,
imi poate cineva spune pe scurt cat costa analizele complete pt. a vedea daca am trombofilie? de asemenea, ce presupun? doar analize de sange? se fac toate o data sau in mai multe reprize? cat dureaza pana se afla rezultatele?

am un copil de 2,8 ani obtinut fara probleme, apoi 2 pierderi de sarcina (la 9 si 5 sapt).
dr. mi-a zis sa iau in considerare si trombofilia.
exista semne care m-ar putea ajuta sa imi dau seama daca am trombofilie sau nu? sa nu fac degeaba investigatiile.

multumesc.

PS sunt din Iasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Aruam, am aceleasi mutatii ca si tine si nici eu nu am primit clexane de la dr U, dar ginecologul mi-a zis sa iau. Avand in vedere ca e o sarcina obtinuta dupa multa vreme eu as opta pt clexane, pentru siguranata ta. Medicul ginecolog ce zice? La urma urmei el urmareste sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Aruam, am aceleasi mutatii ca si tine si nici eu nu am primit clexane de la dr U, dar ginecologul mi-a zis sa iau. Avand in vedere ca e o sarcina obtinuta dupa multa vreme eu as opta pt clexane, pentru siguranata ta. Medicul ginecolog ce zice? La urma urmei el urmareste sarcina.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


Suzieq tu ai si mutatia PAI?
toata sarcina te-a monitorizat dr U ?
ai luat aspenter ?

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
5 +
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

nanne sper sa fie ok tratamentul , intradevar magne B6 si femibion il iau pentru complexul de B-uri.

ramonika eu sunt din Cluj si l-am facut pachetul de trombofilie la Cluj , m-a costat 650 ron si intra 6 mutatii:
- mutatia V factorul Leiden
- mutatia II prtrombina
- PAI XII
- MTHFR C667T
- MTHFR A1298C




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

@olimp: sa fie bine - asta iti doresc!
@ramonika: vad ca in Iasi este un laborator synevo. Poti intra pe site-ul lor si vezi ce se potriveste sau ce te sfatuiesti Dr. tau. Vezi daca mai sunt si alte laboratoare (de incredere) in Iasi.
Eu mi le-am facut la medlife si la CM Matei Basarab (aici mi-am luat cel mare pachet pt ca ma saturasem de incercat).
Poti sa incluzi, de ex., mutatiile MTHFR, factor V Leiden, mutatiile PAI...
Mai sunt proteina C, proteina S, APCR (rezistenta la proteina C), fibrinogen, antitrombina III...


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

nanne multumesc , sa dea DD sa fie bine pentru toate fetele sa ne vedem visul implinit .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Aruam, am si pai-ul, nu apare in semnatura ca am descoperit-o mai tarziu si oricum nu am bagat-o in seama ca faceam tratament cu clexane, eu am luat asa: femibion, acid folic, aspenter, clexane 0.6. De prin saptamana 18 am luat si magne b6 ca mi se puneau carcei.
Cu dr U am schimbat cateva mailuri la inceput de sarcina, eu fiind din Timisoara imi era destul de greu sa ma deplasez pana la Bucuresti.
Nu am specificat dar nu am avut nicio problema in sarcina, nu am avut sangerari,masuratorile au fost intodeauna bune, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna, fetelor !
Am revenit cu rezultatele si cu 2 intrebari:
- la toate 4 analize(MTHFR cu C677T si A1298C, G20210A(factor II protrombina) si G1691A, adica factor V leiden ) mi s-a dat raspunsul "mutatie absenta, homozigot normal", ceea ce inseamna ca nu am mutatiile, nu-i asa ? Pentru FRAXA mi-au iesit alele mutante, premutante si intermediare absente, iar alele normale prezente si banuiesc ca inseamna ca sunt OK ?! Abia luni merg la dra la Bucuresti si nu mai am rabdare !
- a doua intrebare tine de durata analizelor ;luni , pe data de 9 iulie mi s-a recoltat sange si mi s-a spus ca in termen de maxim 10 zile pentru mutatii si maxim 20 pentru FRAXA vin rezultatele . Si acum apare problema : toate rezultatele au venit luni, 13 iulie !!! E normal sa vina atat de repede rezultatul unor analiza genetice ??? Cand am intrebat la clinica, mi s-a spus ca au laborator propriu in Bucuresti si nu au avut un volum mare de munca; sa stau linistita ca e totul in regula! . Oare sunt corecte rezultatele primite, pentru ca am citit pe forum ca dureaza cam 2 saptamani ?!
Va rog frumos ajutati-ma pentru ca sunt intr-o stare ...

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput