Europa cu masina - locuri de campare!?

Europa cu masina - locuri de campare!? | Autor: cris_stef

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Ma gandesc la un concediu prin Europa cu masina. Dar, pentru incadrarea in buget, avem nevoie de locuri de campare. Suntem 2 adulti si 1 copil de 12 ani. Poate nu tot timpul, dar uneori va trebui sa reducem cazarea sub 50 euro daca vrem sa ne permitem si parcuri de joaca si inghetata la discretie (sunt dependenta) si parcuri acvatice.

Desigur, Google mi-a aratat toata harta Europei cu locuri de campare, dar tocmai pentru ca sunt prea multe ....nu ma pot hotari. As multumi pentru cateva recomandari.

Mi-as dori ceva decent in Austria - Tirol (cazarile sunt mari chiar si in zona rurala), am auzit de parcuri acvatice cu apa calda, locuri de campare langa lacuri cu plaje decent amenajate. Sa ne cazam si sa vizitam o zi Salzburgul, o zi parcul acvatic, o zi Innsbruk ... nu stiu, mi-ar prinde foarte bine niste recomandari.
Poate Elvetia, Alpii, zona rurala. Nu ne dorim orase mari, hoteluri scumpe, muzee. Franta, zona Loarei, poate zona de coasta cu plaja .... cu intoarcere prin Olanda poate.

Orice, dar orice sugestie ar fi foarte binevenita. Daca nu de locuri de campare, macar de traseu - Europa cu masina. Si mai ales locuri care merita vizitate.

Va multumesc foarte mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

buna, am sa-ti dau niste link cu campinguri unde gasesti de la casutze complet dotate, corturi gata montate pana la locuri unde sa-ti pui tu cortul:

www.eurocamp.com
www.ecamp.com
www.go4camp.com

Campingurile sunt civilizate, curate, cu locuri de facut dus (daca stai la casutza nu ai nevoie), spalat rufele etc.

Noi am incercat cateva din ele, in Franta, Olanda si Italia dar numai la casutze, practic ca un apart. complet dar mai mic. Chiar sapt trecuta am fost in Italia la unul imens, cateva hectare, cu restaurante, 2 zone separate cu cateva piscine fiecare pt copii de toate varstele, f fain. Sezonul acum incepe, august e cea mai scumpa luna. Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Multumesc Cristina.

Mmmm, cam scumpe ofertele pentru luna august, recunosc. Peste 100 lire pe noapte (m-am uitat la optiunea in engleza). Preturile variaza, desigur, de la 35 in extrasezon la aproape 180 in sezon. Mmmm.

Multumesc. Oricum, ma ajuta mult la luarea de decizii. Poate ca imi doresc prea mult, cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Noi am calatorit anul trecut 5 saptamani prin Europa cu motorhome-ul. A fost minunat. Unde ne-a placut am stat 2-3 zile, unde nu ne-a placut am plecat dupa o noapte. Campingurile ni s-au parut foarte ieftine si foarte bune calitativ, mai ales in Germania (mai putin in Italia ). Noi am primit o carte, cat un dictionar mare cu toate campurile si cu o scurta descriere, din Europa. A fost extraordinar de utila. Avea preturile, utilitatile, si cate stele are fiecare campsite. Nu am planificat nimic din timp, pur si simplu ne urcam in masina si alegeam un camp in zona in care vroiam sa ajungem si plecam .

Inteleg ca voi mergeti cu masina, veti merge cu cortul sau vreti sa stati la casute? V-ati gandit la motorhome? E extraordinar . Noi am apelat la motorhome de nevoie pentru a pastra o locuinta constanta pentru pitica care e autista si nu ar fi agreat atatea schimbari si sa doarma intr-un pat diferit in fiecare noapte.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Bird70, multumesc pentru mesaj, este foarte incurajator si imi da incredere ca se poate. Noi mergem cu cortul, avem unul de 4 persoane. De obicei la campinguri au si casute si locuri de cort. Daca pretul este convenabil, luam casuta, dormim mai bine. La cort este destul de galagios. Cel putin in experientele noastre din tara, la Vama, la Sapanta...

Motorhome ... nici nu am sti de unde sa facem rost. Cred ca ne-ar place. Sotul meu spune mereu ca la pensie ne luam Motorhome si Internet si plecam cel putin 6 luni de acasa.

Multumesc, probabil ca asa vom face si noi, vom vedea pe drum ce si cum. Poate niste recomandari de locuri, statiuni? Un fel de Poiana Brasov sau Vatra Dornei sau Sovata sau ... Ocna Sibiului? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

imi pare rau, nu am vrut sa te sperii. intre timp mi-am adus aminte ca o cunostinta a mers cu barca proprie pe Loire si a spus ca seara campau pe unde nimereau , barca neavand locuri de dormit. astea de la mine sunt de 3-4 stele complet dotate cu tot ce e nevoie sa stai cu saptamanile. cauta um ghid, ideea lui bird e super, cu sau fara motorhome e bine sa ai la tine asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

http://www.google.it/search?q=trentino+alto+adige+le+montagne&hl=it&rlz=1T4DAIT_itIT276IT276&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=IFfUT5mEJJLP4QTL_ITEAw&ved=0CJ0BELAE&biw=1152&bih=628

Daca va opriti in Trentino Alto Adige sint sigura ca o sa ramineti incintati de zona de munte ,de curatenia ,civilizatia si tot ce este in zona respectiva.
In Italia preturile sint destul de mari dar poate gasesti si ceva mai ieftin ,insa nu in luna iulie-august.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

apropo de galagie, de regula se da stingerea la ora 11 si se face liniste. De obicei, dar mai sunt si exceptii, noi nu am intalnit pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cris,
la magazinele cu specific de camping ar trebui sa gasesti de cumparat o carte cu locurile de camping din Europa. Noi am primit cartea cu motorhome-ul. Sunt foarte-foarte multe campuri, nu trebuie sa iti faci probleme. Sunt pe categorii, de la un cort la 5 corturi (un sistem similar cu stelele la hotele). In functie de facilitati, cele cu 5 corturi au piscine, spa, restaurant, etc cele cu un cort sunt mai simple, unde locul de camp nu are curent, etc. Locurile de 5 corturi sunt mai putine, noi am ales in general pe cele cu 4 corturi care au fost minunate, cu piscina, bai foarte curate, spalatorie pentru haine, un magazin, eventual restaurant. Uneori am stat si la 3 corturi cand nu am gasit 4 in zona unde vroiam sa ne oprim. Majoritatea au fost foarte placute. Nu am avut probleme cu galagia niciunde, am fost foarte multumiti.

Nu stiu ce traseu aveti dar iti recomand valea Rinului. Noi am ajuns acolo pe la sfarsitul excursiei si imi pare tare rau ca nu am avut timp sa stau suficient acolo.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Bird70, Valea Rinului, perfect. Deja am inceput sa caut informatii din zona. As putea stabili 3-4 zile in aceasta zona. Nu avem inca un traseu anume. De aceea, orice sugestie este foarte binevenita. Multumesc MaruMiha.

Inteleg ca nu va fi chiar ieftin, dar sa fie confortabil, convenabil pret-calitate, odihnitor, relaxant. Acum ca vad si piscina si locuri de joaca si supermarketuri ... superb. Trebuie sa ne incadram intr-un buget zilnic, la care sa adaugam si benzina, taxe de autostrazi (votez Vale Rinului pentru ca in Germania autostrazile nu au taxe si sotul meu spune ca nu este limita de viteza). Dar si Nordul Italiei, superb.

Am sa intreb la Decatlon de astfel de carti cu informatii. Sa vad si in Malluri ce magazine specifice de camping sunt. O idee excelenta. Voi cauta si pe Internet si voi downloada/scoate la imprimanta astfel de informatii.

Multumesc, imi dati incredere. Deja ma vad pe un sezlong urmarind-o pe fata mea in piscina. :D Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Informatie fresh, pt comparatie: benzina in Germania 1,60€, fara taxe de autostrada, in Italia 1,84€ + taxe de autostrada. De la intrarea in Italia pe la Brenner pana la Florenta am platit 33€ taxa de autostrada + 15€ pe Brennerpass (numai dus!). Tirolul e superb, de fapt Alpii oriunde ai fi sunt superbi.

Mergi la inceput