Europa cu masina - locuri de campare!?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sora mea si sotul ei isi fac majoritatea vacantelor cu cortul, au fost asa si in Italia, Austria, Croatia, Muntenegru, Turcia., ungaria... Ei si le cauta pe net, din timp, sau direct la fata locului. Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Buna ziua, a trecut si vara aceasta, de luni scoala si un nou an de munca.
Europa este mare, greu de acoperit cu masina.
Austria este cea mai accesibila, 5 ore de la Oradea pe autostrada din Debrecen. Nu am stat in campinguri ci la pensiuni foarte convenabile, gasite pe Booking la pret de camping. Putin departate de marile orase (Salzburg sau Innsbruck) dar sunt orase de maxim 1 zi de vizitare (desigur au muzee care te pot tine saptamani, dar noi am fost pentru relaxare). Dar muntii si traseele au meritat.
Germania, cam rigida si rece, austera, incomparabila ca imagini/natura cu Austria. Desigur, Valea Rinului impresionanta, la 300 metri altitudine aveai impresia ca esti la munte. Accesibila ca pensiuni.
Data viitoare speram ca vom accede mai departe, poate o Elvetia rurala sau o Franta rurala. Dar ... pana anii viitori, inchidem amintirile.
Rog moderatorii sa inchida subiectul. Nu imi place sa las lucrurile in asteptare. Mult succes in noul an (scolar si de munca)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cris, sa va fie de bine vacanta!
Scuza-mi ignoranta, ai pute detalia putin cu Valea Rinului? Unde este frumoasa, in zona caror localitati? Cate zile ati stat in zona? la anul vrem sa ajungem prin Germania. Multumesc.

O destinatie foarte frumoasa si destul de aproape este Slovenia. Pesteri, castele, lacuri, munti, orasele, bai termale, multa curatenie si civilizatie. Atmosfera mai calda si prietenoasa decat in Austria. Noi am fost de doua ori. Prima oara ne-am cazat la pensiune la Bled cu 70 eur pensiune cu mic dejun 2 adulti si 2 copii, a doua oara am dat 60 eur pe apartament (dormitor cu 3 paturi + living cu bucatarie si canapea extensibila) dotat cu de toate dar fara mic dejun si curatenie zilnica. L-am primit perfect curat la sosire si l-am predat dupa 8 nopti. In zona lacului Bohinj in luna augut 2011. Dau link-uri daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Buna Lavi, noi am fost in zona Ellenz - Poltersdorf: http://en.wikipedia.org/wiki/Ellenz-Poltersdorf. Se poate merge cu bicicleta, cu barca pe rau, se fac plimbari foarte placute pe trasee amenajate printre viile de pe dealuri, cu panorame foarte frumoase.
A fost o liniste si o atmosfera de calm, aproape nefireasca pentru niste oraseni ca noi dintr-o tara superagitata.
Ne-am cazat la o pensiune, nu chiar in centru (70 euro pe noapte cu mic dejun 2 adulti si 1 copil mai mare), dar foarte curata si eleganta, cu loc de joaca pentru copii si terasa la camera si in fata casei. Lumea foarte saritoare, amabila, ne-am descurcat si ne-am inteles prin gesturi foarte bine (noi nu stim germana, ei poate engleza la nivel de intelegere). Noi am stat 3 zile pline, suficient cat sa simtim atmosfera dar sa nu ne plictisim.

Desre Germania rurala ... doar putin, in aceasta zona. Curatenie, reguli, civilizatie. In rest, doar pe autostrada. Oricum, in statiune 90% din turisti erau germani, restul preponderent francezi si noi printre ei. Am avut GPS si ne-a fost foarte folositor, recomand tuturor. Chiar si asa ne-am incadrat gresit de 2 ori pe autostrada si chiar pe stradutele rurale. Dar am reusit, "recalculeaza". Motorina este mai ieftina la benzinariile locale, nu pe autostrada, dar diferenta e de 0.1 euro.

Multumesc pentru sugestia cu Slovenia, cred ca o vom incerca anul viitor. Trebuie sa caut pe Internet, sa ma interesez unde se poate sta si ce este de facut/vazut/vizitat. Orice link este foarte binevenit, multumesc. Este buna si linistea, dar uneori trebuie si putina actiune in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

http://www.houseklasika.com/main/en

Aici am stat in 2008 dar vad ca si-au schimbat numele, renovat pensiune si baile si preturile de atunci. Bledul e f frumos.

In 2011 am stat aici http://www.sobe-stefan-rooms.com/fot.php la apartments Na vasi, este si pe booking acum, anul trecut nu era si am rezervat pe mail.

Informatii despre Slovenia gasesti pe www.slovenia.info . Noi am circulat cu ghidul Lonely Planet Slovenia, meu cumparam ghidurile de la editura asta.

Multumesc pt info cu Valea Rinului!

Mergi la inceput