Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Kea, ma bucur sa te revad si aici


Panseluta, imi pare rau prin ce ai trebuit sa treci Felicitari pentru inspiratie ca te-ai dus de urgenta la spital, si n-ai mai stat dupa dr.incompetent Se putea termina rau


Kari, Miriluta, si eu aseara indreptam telecomanda TV catre geam, nu catre TV


Fetelor, am o intrebare: la gradi pentru stabilirea cotizatiei lunare poate fi valabila si o adeverinta din Romania din 2010, cand eu eram inca in CIC si singurul venit al familiei era indemnizatia copilului in RON? La ca institutie in Bucuresti sa ma adresez? Mi-o da pe loc? Are rost sa alerg s-o obtin, s-o traduc, s-o recalculez in EUR etc?

Sau sa aduc din start ultimii 3 fluturasi de salariu din 2012 din Germania in EUR?

Cum credeti?

Va multumesc din suflet?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna fetele!

Panseluta,offf,prin cite ai trecut,bine ca te-ai facut sanatoasa!

Kea,citisem si eu despre Iulia acum vreo citeva zile cind inca nu aveu cont de Paypal.Ma uit daca au reusit sa faca si voi dona si eu...Sper din tot sufletul sa reuseasca tratamentul si operatiile.

Ela78,de ce vrei sa aduci adeverinta din 2010? Sincer nici nu cred ca ia nimeni in seama o adeverinta atit de veche,mi se pare logic si normal sa se ceara venitul actual,ultimele luni.Noi tocmai am semnat contractul cu gradinita.Oricum pretul gradinitei mi se pare absolut ok,la cresa platim de 3 ori mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Miriluta,esti in a doua vacanta? Parca asa retinusem. La noi inca 3 sapt de scoala...of,of,e mai greu pt parinti decit pt copii .

Kari,gata mutatul?


Osna,bine ai revenit si succes la scoala.Stiu ca e trist cind se incheie cite o etapa din viata copiilor si la noi acum vin schimbari majore,gimnaziul si gradinita...in mai putin de o luna,gata,nu mai am copil mic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ela la calcularea sumei pentru gradinita se iau in considerare doar ultimele 6 luni...daca nu ai 6 luni luicrate, atunci macar ultimul stat de plata.

Simina poate ar trebui sa il reclami pe doctorul ala idiot. Intereseaza-te daca polipul putea fi descoperit simplu, fara sa necesite analize speciale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Alina am mai avut concediu anul asta, daca la asta te referi, insa nu am fost plecati. Oricum asta e ultima saptamana de concediu si de miercuri o iau iarasi de coada in Hamburg. Miru mai are apoi inca 2 saptamani de vacanta pe care le va petrece cu tac'su acasa...evetual tururi cu bicicleta, vor gati impreuna si eventual ceva teme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata si de la noi

panseluta ma buucr ca totul s-a terminat cu bine!

alina mai aveti putin la scoala,dar macar incepe mai tarziu,in septembrie,noi din 23 august...nu mai apucam sa facem nici o vacanta in extrasezon


Ela78 adeverinta trebuie sa fie actuala,din ultimele 3 luni inainte de inscriere,altfel nu ti-o iau in calcul,cel putin asa a fost cerinta la noi.

la noi ploua de duminica,matei se plictiseste acasa,noroc ca mai vine cate un prieten pe la el sau am mai mers noi la bazin.

sper sa iasa si soarele,sa se incalzeasca,in 2 saptamani plecam in alpi.

o zi frumoasa va doresc!


mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Revin si eu dupa doua saptamini de absenta. Si eu am fost in spital, pt a doua oara cu probleme in sarcina. Acu trebuie sa stau cumintica, inca nu am apucat sa va citesc din urma prea mult.

Panselutza, da, e plin de doctori incompetenti sau slab pregatiti sau total dezinteresati, daca ai probleme serioase, spital sau clinica mai mare. Situatia nu s-a imbunatatit cu atitia doctori straini. In spital unul dintre doctori nu mi-a vazut hematomul de peste 3 cm , pe care urmatorul doctor l-a depistat imediat.

Mai scriu dupa ce citesc mai atent pe aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Miriluta,asa retinusem ca acum esti plecata pe undeva.Las'ca e fain si acasa cu tata...

Osna,da,incepem in 13 sept,intr-o joi .E in regula dar parca in iulie tare greu mai trece timpul,copilasii obositi.Miine chiar au ex practic la bicicleta si probabil ca doar sapt viitoare daca vor mai da vreun test,ceva.Teme au destule in fiecare zi.Ultimele 2 saptamini din clasa 4 sunt f lejere,conturile sunt deja incheiate demult ,mai un fest,un party sau vreo excursie.Fiica-mea imi zicea dimineata ca isi doreste mai mult sa inceapa gimnaziul decit sa vina vacanta,e curiozitatea mare cum va fi,se cred si ei mai mari ca doar invata in scoala cu copii pina la clasa 12 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiuta,offff,ai grija de tine si stai linistita.Poate iti iei o baby-sittera citeva ore pe zi ca sa nu faci tu efort asa mare cu baietul .
Cite sapt ai?

Mda,situatia mie,personal,mi se pare ca s-a inrautatit de cind cu atitia medici straini in ultimii ani dar nu vreau sa comentez,oricum in zona noastra e ok,e la fel,in general,acesti medici au ajuns in alte landuri si in general in cele mai putin prospere...ma rog,intelegeti voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Cristina, nu il reclam pe doctor pt ca nu am de unde sa stiu daca la momentul acela aveam deja polipul in gat sau nu. Poate chiar nu era la momentul ala decat un vas spart.
La urmatorul doctor am mers dupe 10 zile, timp in care ar fi putut aparea polipul.
Daca ar fi fost consultatiile in aceeasi zi, s-ar fi putut dovedi incompetenta aluia.

Pe mine m-a suparat mai ales ca nu au vrut sa ma primeasca la un consult, desi le spusesem la telefon ca sangereaza, ca simt ceva in gat si ca pesemne e si cu infectie. Mi-au spus sa merg la medicul meu de familie, daca cred ca am puroi, desi stiu si ei si eu (le-am si spus la telefon) ca medicul de familie nu are cum sa se uite atat de adanc in gat.
Asta e, s-a terminat cu bine, asta-i ce conteaza.
Sotul meu zice ca trebuia sa insist la tefelon sa ma primeasca, caci asa sunt ei, ca toti nebunii suna acolo si spun ca le e rau si vor un Termin, trebuia eu deci sa insist. Eu insa insa genul care ia omul drept pe cuvant...si daca ei spun "nu va dam Termin ca nu va trebuie", pt mine suna asta ca nu vor, deci no chance sa primesc unul, chit ca insistam.
Se pare insa ca inca nu i-am inteles pe nemti, cum "ticaie"...

hai pa, fug la treaba

Mergi la inceput