Intoarcerea acasa

Intoarcerea acasa | Autor: silvana75

Link direct la acest mesaj

Ne gandim sa ne intoarcem acasa la anu', dupa 6 ani de America, insa problema cea mai mare va fi scoala. Paul va incheia clasa a VI-a (a inceput clasa a I-a aici). Romaneste vorbeste, scrie si citeste binisor. Astept absolut tot ce-mi puteti scrie despre asta, va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Daca acasa iti va fi mai bine ca aici atunci ar fi excelent! Depinde de la caz la caz, in unele cazuri intoarcerea nu a fost cea mai fericita optiune ( citeste exemplul lui michelle usa) dar in alte cazuri a fost cea mai buna alegere; si eu m-as intoarce acum daca as mai avea rude, familie, si o stabilitate cit de cit economica acolo; din pacate pt mine nu e o optiune....
Cit despre copil la scoala, cred ca va trebui sa dea un test de evaluare la ce nivel e cu limba romina si probabil il vor examina si la alte materii si il va pune in clasa la nivelul la care e; din cite stiu in ro nivelul la care se preda incepind cu cl1 e mult mai ridicat decit aici, probabil va fi pus intr-o clasa inferioara decit e acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Sigur ca fiecare dintre noi avem motive pentru a sta in USA sau a ne intoarce acasa. Noi suntem singuri aici, noi 3 plus bebele care se va naste in decembrie, familiile si prietenii sunt in Romania plus alte motive.
Poti, te rog, sa-mi spui unde gasesc povestea lui Michelle usa.
Poate nu am postat subietul la locul potrivit, vroiam sa aflu de la cineva care a fost in situatia de a se intoare acasa cu copil de varsta scolara si cum a decurs totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu cred ca o sa fie o problema cu copilul, care probabil nu stapineste romana ca un nativ. In romania nu sint clase speciale pentru astfel de copii, cun sint in strainatate. Cred ca primii ani or sa fie foarte dificili pentu el si pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Scuze ca ti-am raspuns; nu mi-am dat seama din postarea ta ca vrei sa iti raspunda doar persoane care au trecut prin asta;
Nu mai stiu unde am citit despre intoarcerea ei la ce subiect; da o cautare sau intreab-o chiar pe ea;
un site unde poti sa citesti despre intoarceri acasa este paginaloteristilor unde sint mai multe cazuri care s-au intors cu copii de virsta scolara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Letitia, da, asa e, aici sunt clase speciale. Cand am venit Paul nu vorbea deloc engleza dar l-au inscris in clasa I unde s-au ocupat de el foarte bine iar in cateva luni citea, scria si vorbea super ok, insa asta a fost in cl a I-a ...
Msl, nu e cazul de scuze, iti multumesc pentru raspunsuri si saru'mana ca mi-ai adus aminte de pagina loteristilor, uitasem de ea desi acolo am bantuit luni bune inainte de venirea aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

silviana, in ce oras va intoarceti? In Bucuresti stiu ca este scoala Americana de exemplu. Mai sunt scoli particulare unde se face intensiv engleza (sau oricum, stilul de lucru este diferit de cel din scolile de stat, desi se respecta programa, stilul de abordare si sprijinire a elevilor este diferit de scolile de stat 'clasice'). Mai sunt apoi clasele 'step by step'. Michelle-usa eu imi amintesc ca s-a intors cu copil de varsta prescolara, nu a frecventat scoala in Romania pt ca era prea mic baietelul ei.

Bafta multa in luarea deciziilor!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

In Timisoara cred ca se intoarce.

Silvana, eu cred ca daca voi, punind totul in balanta, va rezulta cu plus intoarcerea acasa, va intoarceti si va readaptati... nu poate fi mai grea intoarcerea decit o emigrare, nici pentru voi, nici pentru copil. Copiii oricum sint primii care se adapteaza, inaintea parintilor. Va doresc sa luati cea mai buna hotarire!

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Da da in Timisoara ne intoarcem.
Laura, din cate m-am interesat de aici, in Timisoara nu este scoala americana, este Schakespeare cu ceva ore in plus de engleza fata de scolile obisnuite ceea ce sigur ajuta dar ca metoda de predare e la fel ca orice alta scoala iar scoli particulare nu stiu sa fie. Despre step by step am citit pe net si parerile sunt tare contra si parca step by step este doar pana in clasa a IV-a, or' Paul va termina clasa a VI-a la anu aici.
Nelia, pentru noi cei mari nu-mi fac probleme, nici nu stiu sigur daca ne-am adaptat vrodata aici, insa pentru copil imi fac probleme in ceea ce priveste scoala, in rest e si el super ok cu intoarcerea acasa (a fost aproape in fiecare an acasa in vacanta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

silvana , in primul rand felicitari pentru bebelul care se va naste in decembrie si in al doilea rand nu cred ca va fi vreo problema cu scoala.
de fapt cred ca o sa fi surprinsa ca iti faci probleme fara sa ca ele sa existe de fapt

ma bucur pentru voi ca ati realizat unde este "acasa" , dar am doar o intrebare: ati devenit cetateni americani ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Multumesc, Alina! Da, am venit 3 si plecam 4
Lucram la depunerea actelor, acum in aprilie s-au facut 5 ani!
Probabil ca imi fac griji si ganduri prea multe legate de scoala ... sa dea DD sa fie usor.

Te pup

Mergi la inceput