Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Almy scumpica fetita ta,am ras de nu mai pot
Mami tinem pumnii,stai linistita ca sigur totul e ok,te asteptam cu vesti.


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele
V-am tot citit pe fuga zilele astea
Felicitari pentru baietei si fetite!!!
Mai aveti greturi? Mie mi-au cam trecut Si nici probleme cu capu' n-am mai avut
Bubulici, nu mai citesc etichetele lotiunilor de protectie solara, ca ma ia capu'. Unele au doar protectie UVA, f putine au si UVB si acum vad ca si alea-s naspa. O sa ma dau cu ele cu ochii inchisi, pentru vara asta special mi-am luat 3 bucati pana acum
Almy, fetita ta e... in afara de f dulce, dezarmant de sincera si politicoasa
Ooooof, mai e mult pana la jumatatea lu' iulie la morfo...? Abia astept sa-l vad iar pe print, cred ca iar trisez si ma duc inainte
Sper sa-l simt cam in 2 saptamani (atat ii dau, altfel ma duc la eco)

Sa aveti o zi usoara si insorita

Onutz 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Bun venit noilor burtici. Sarcini usoare si bb sanatosi.
Flicitari mamicilor pentru fetite si baietei.

Bubulina - multumim de informatii, e super ca ai timp sa cauti atatea lucruri.

Almy - pupa domnisoara atenta si draguta

Mami - sa speram ca nu e nimic in neregula cu scurgerile respective

Mi-am anuntat seful azi ca voi avea un bb si imi va trebui un inlocuitor pe la sfarsitul anului, fara data probabila, ci in functie de cum va evolua sarcina. Oficial voi face hartia luni pentru cei de la personal.
Intrebare: pentru a anuntat oficial imi trebuie o hartie speciala eliberata de medic? O colega mi-a zis ca e suficient sa dau o copie dupa foaia de observatie de la ecografie. E nu am facut decat o ecografie la 7 saptamani. Acum am 12.


Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Nico, o adeverinta de la medicul de familie pe care sa scrie ceva de genul "sarcina in evolutie 12s" e arhi-suficienta


Onutz 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Ce fac, burtile? Se leagana, se leagana?

Dana, desi ne doream mascul feroce cu putza mare, aveam doar 2 nume de fata pregatite: Mara si/sau Ilinca. Nume de baieti n-am reusit sa nimerim si nici sa picam la pace. O fi si asta vreun semn. La problema nr. 2, mi s-a comunicat inca de la eco ca desi numeric vorbind vom fi doua fete, practic eu voi fi exclusa. Dar nu ma va deranja neam sa-l vad pe ta-su jucandu-se cu fluturasi si printese
Daca ar fi fost baietel visam eu frumos cum o sa-l duca ta-su la fotbal si la ..... si sa ma lase si pe mine sa-mi vad linistita de chestii de doamne. Si ca o sa-l trimit la cursuri de dans sa am si eu partener la nunti/botezuri, ca ta-su e buturuga.
Oricum mi-am mai revenit nitel din soc, ma refer la "ea" cand discutam despre copil, m-am mai inveselit nitel la gandul ca o sa pictam si modelam si decupam, si sper eu s-o conving ca si jocurile de constructii sunt "cool" si sa facem si niscai roboti/avioane/masini si eventual chiar si niste curse de motorizate
Mai greu o sa fie cu ta-su cand o avea vreo 15-16 ani si o sa vrea la petreceri; nu stiu cum o sa-l pacalim s-o lase ca deja m-a anuntat ca daca o sa fie la fel de stricata cum am fost io in tinerete ne trimite pe amandoua la manastire (dezavantajul de a fi fost colega de liceu cu partenerul).

Vali, sunshine - felicitari pentru cuculeti
Alina, macar la morfo o sa fie treaba sigura, nu mai exista "in proportie de ... este ...."
Alexa, bun venit in clubul funditelor roz

Mami, eu progesteronul l-am oprit cu vreo 3 saptamani inainte de data indicata de doctor pentru ca nu-l mai suportam nici macar vaginal (adica pe la vreo 10-11 saptamani). Si iete ca n-am patit nimic desi l-am luat pt ca aveam deficienta si nu preventiv; placenta are grad zero. Momentan suntem foarte in grafic (si sper sa ramanem asa, desi ma ia cu tremurici gandidnu-ma la amniocenteza si la CMV- nu la procedura ci la rezultat)

Chiar, aveti vreuna idee ce se intampla si cum se intampla daca se dovedeste ca trebuie sa opresc sarcina? Adica a trecut cineva de aici prin asa ceva - avort terapeutic?

Bubule, si io astept verdictul final, ca procentele astea ma cam enerveaza; pana atunci nu shopalesc nimic sa fie clar (in primul rand ca n-am rezolvat cu spatiul locativ, si n-are sens sa imi ingreunez mutarea).

Almy, macar ai cei mai sinceri critici/admiratori

Voie buna, balenute in devenire!


gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

onutz de asta imi era teama, ca mai trebuie sa trec si pe la medicul de familie. Imi pierd juma de zi pe la usa cabinetului. Da rezolv eu cumva.

Popica - daca vrei sa stii si fetele pot face lucru pe care le fac baietii. Eu cand eram mica ii furam surubelnitele lui tata si defaceam toate ceasurile, le puneam la loc (chit ca nu mai mergeau dupa), construiam cu el tot felul de lucruri, asta ca sa se asigure ca ii raman la locul lor cuiele si ciocanele. Si exemplul doi e fimea care e topita dupa mersul la peste cu tasu, curse cu barcutele pe apa, la masini nu a bagat-o ca e tinichigiu si cica asta chiar nu e munca pentru fete. Da pot sa zic ca e si de-a mea pt ca ma ajuta cu placere pe la bucatarie, mai ales cand e vorba de aluaturi si prajituri.

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna fetelor, ce mai faceti azi? Acum am ajuns si eu la munca, sunt mult mai linistita azi ca l-am vazut pe bb si e totul ok. Imi pare rau ca nu am aflat si eu ce e, dar sigur la eco morfologica peste 5 saptamani o sa aflam. Can't wait !
Almy, e super scumpa fetita ta. Ne-a amuzat pe toate in dimineata asta .
Mami, sa fie totul bine la control. Nu te nelinisti prea tare, si eu si inca o colega care e insarcinata am avut mici scurgeri roz sau maronii (cateva picaturi) si nu a fost nici o problema. Dar du-te la un control sa fii sigura ca e totul ok.
Nico, iti trebuie o adeverinta de la medicul de familie pentru a anunta la serviciu.
Popi, nu te mai gandi ce s-ar intampla daca nu iese bine rezultatul la amniocenteza. Gandeste pozitiv!
O zi buna in continuare tuturor si sanatate!

Andreea 16+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popi, pai ce facem, vorbim intai despre pictat, modelat, petreceri, depravare si apoi despre avort terapeutic?
Asa m-am bucurat cand am vazut ca ai scris si la sfarsit mi-ai dat cu ceva in cap
Teeee roooog, nu te gandi la balarii d-astea inainte sa stii ceva cat de cat sigur. Avortul terapeutic, mai ales dupa 12s e dureros si traumatizant pentru mama, despre copil ce sa zic, il omori (nu tu personal, in general zic)... Nu vreau sa intristam pe nimeni, da?
De cele mai multe ori bebeii sunt mai puternici decat credem noi, eu sper sa-ti iasa bine analizele si sa nu se puna problema intreruperii

Onutz 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Popi ma prezint la raport intocmai ca o balena in devenire!
Sa stii ca o sa iti dau vreo 2 daca mai pomenesti cuvintele "avort terapeutic",asa virtual,le trimit prin e-mail...cumva cumva sa nu te aud.
Gandeste pozitiv ca "demoasela" e bine mersi cu toate cele unde trebuie,si de la ma-sa nu a fost influentata de CMV ci mai degraba de umorul ei fantastic si de aceea se joaca cu voi si va arata "dosul" la ecografie

Nico problema cu dr de familie am rezolvat-o usor,m-am inscris la un medic de fam care e la privat si imi fac programare cand vreau reteta/trimitere/etc. In acest caz nu tu stat la coada, nu tu pensionari, nu tu ore pierdute. Plus ca nu dau nici un leu niciodata si mi se pare normal.

Mamide2 cred ca totul o sa fie bine,sa ne tii la curent.
Alma fetita ta e prea tare,o dulcica.
Onutz mie nu mi-a trecut nici o greata,din contra azi sunt varza.Oricum la ce am vazut recent cu sarcinile,nu ma plang..am cea mai usoara sarcina ever,nu tu stat prin spitale,hematoame,etc. Chiar greata si voma sunt floare la ureche,parerea mea

burticile deja rotunde

P.S. : La Lidl am gasit aseara pantaloni de gravida,din bumbac 94% usori si comozi de plimbare 35 RON.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgig spune:

Salutare tuturor mamicilor

Sunt si eu o mamica de noiembrie DPN 14 noiembrie. Am 17 saptamani acum si nu-mi vine sa cred ce repede au trecut. Citesc tot ce ati scris inca de la inceput dar pana acum nu m-am invrednicit sa scriu. Iata ca s-a produs minunea !.

Va urez sarcini usoare tuturor!

Mergi la inceput