Scolari de Iulie - August 2004 * (99)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, nu se pune problema de coarne in frunte. Patrick nu intelege enuturile problemelor din cauza ca pana silabiseste pana la sfarsitul frazei uita ce a zis. poate acum e mai clar de ce sunt chiar disperata sa citeasca cursiv si sa inteleaga ce citeste.
si chiar daca nu m-am improprietarit cu nimic material, mie una cartile mi-au adus imense bucurii. si nu cred ca-s singura ciudata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hop si eu :)

Matei citeste bine, dar ce vrea si cand vrea.
Eu consider ca e o parte importanta a formarii lui intelectuale. Mie cel putin, faptul ca am devorat cartile nu mi-a adus decat beneficii in viata profesionala. Nu ma refer strict la cei 7 ani in mass-media, unde limbajul si cultura generala au fost definitorii, dar si dupa am fost persoana capabila sa elaboreze rapoarte bine scrise, sa comunice la orice nivel, bla..bla...nu imi place sa ma laud.

Mi-ar placea sa il vad pe Matei mai mult cu cartea in mana si sper ca in vacanta vom acorda cititului mai multa importanta. vad ca e foarte atras de reviste si enciclopedii...

Matei stie ceasul de la gradi, a invatat intreband mereu :"Cat e ceasul?", dar nu cred ca au ajuns la multipli.

Sfarsitul anului scolar la noi vine cu o serbare desfasurata pe 23 la o casa memoriala in parcul Copou, Matei reprezinta "iarna" si am disperat cautand camasa gri deschis cu maneca lunga, si e litera "U".
Nu ma omor dupa poezia pe care trebuie sa o recite :"Ursul prost cu blana deasa...."

Cam atat de la noi...o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, schimba tu acel cuvant din poezie si gata, altceva nu mai zic...

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu ii duc maine pe pitici la Madagascar 3...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Roxana, asa si Maria!

L-au arestat pe nea primarele pen' ca l-au prins in flagrant luand mita Tinand cont ca la vecini in Jilava candideaza unul care e in puscarie si (parca) la Craiova a iesit unul candidand din puscarie... Oricum mi se pare distractiv in campanie...

Maria a ratat razant Insuficientul la purtare, a zis invatatoarea ca de data asta o iarta! (Oricum a fost simpatica, de abia se abtinea sa nu rada cand imi povvestea ce boroboate face Maria la scoala).
Azi i-a zis ca inca e pe lista de copii cu coronita
A laudat-o doamna, a zis ca a fost "eleva model!" (dupa care imi zice ca i-a zis in pauza "daaa, dar stiti ce pedepsita am fost acasa?!?!" Ieri nu a avut voie sa iasa afara! Shoc!)

Daria, mare dreptate ai "Cand deschide gura sa spuna ceva frumos!"

Eu cand vad ca Mariei nu-i place sa citeasca ma apuca nebunia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Cristalina felicitari!! Noi nu suntem pe lista celor cu coronite..asta este daca ambitia lipseste...dar eu inca mai sper..
Gabi ce m-a enervat azi directorul de aici (dar de la firma ta)...ce nemanierat!..dar am tacut ca nu-i clinica mea

Asa este, cititul iti dezvolta limbajul atat de importat aspect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ma Roxana, nu ma intelege gresit, eu ma trag dintr-o famelie de dascali, in care cititul insemna eruditie si "sa poti scoate capul in lume"...deci stiu ce zici....numai ca pentru mine cititul a fost un hobby, pasiune pura, o lume paralela in care evadam din realitatea cotidiana initial si mai tarziu mi-am axat atentia si spre alte domenii in afara de beletristica. Cum ziceam sunt in ziua de azi dascali de romana ce n-au citit nici Pagini aurii, au invatat/tocit referate scoase de pe net, fara sa fi rasfoit macar un roman. Stiu ce spun si sper sa nu-mi ajunga copiii pe mainile unor asemenea profesori de litere. In rest, nu ma lua in seama, de o vreme eu sunt capsata ca vad ce fel de oameni se promoveaza in general in functii. Aseara abia vorbea un nene coliliu in cap cand era intervievat pt functia la care candideaza, de primar al Timisoarei, si zau, mi-era sila sa ascult un discurs asa ingalat si deslanat si fara fond.

In rest, da, la clasa I, cititul e important sa fie asimilat ca lumea pt ca au nevoie sa isi citeasca singuri deja enunturile problemelor la mate. Danu nu citeste cu cine stie ce intonatie, inca nu pricepe virgulele ca pauze si faptul ca introduc o propozitie secundara, dar sper ca pana la toamna incet-incet va exersa cat sa-si rezolve sontacaielile astea. Eu ii pun culegerea de mate in fata si nu-i mai citesc pb, insa stau langa el si insist sa citeasca cu voce tare de 2-3 ori, de cate ori consider ca are nevoie pana ajunge sa o perceapa corect. Exercitiul e mama invatatii, asta e...intr-o seara am exersat de la 8-1o, la un anumit tip de probleme, ce se cereau rezolvate in 3 pasi, deja nu mai intelegea nimic, am insistat totusi desi patina rau, rau de tot, aproape cu lacrimi in ochi pana spre ora 10. A doua zi insa i se sedimentasera altfel informatiile si ziua precedenta n-a fost in zadar. Mi-a fost mila rau de tot de el, dar na....mai mila imi era de el sa se trezeasca la scoala ca nu are habar de unde se apuca acel tip de pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu sunt altfel, eu nu as face cu el probleme la ora 22;00 nici picata cu ceara. Da-le dreaq de probleme, daca nu stie maine si le invata poimaine... care-i baiul? Ca ia "bine" ? Nu e cazul, doamna le introduce o notiune sau un tip de probleme si NICIODATA nu ii testeaza a doua zi, doar dupa una, doua saptamani.

Eu cred ca intre 21:00 si 6:30 un copil pana in 12 ani trebuie sa doarma cu maxim 30 minute poveste/TV dupa ora 21:00.

Roxana, nu e de citit, e de atentie si de interes pentru teme in acel moment. Si la al meu se mai intampla, desi el citeste cursiv. Pur si simplu daca nimereste o zi in care nu-i e capul acolo, a uitat si de ce s-a asezat la birou, daramite inceputul problemei Dar eu sunt mai relaxata cu treburile astea, pana la urma sunt doar niste copii de 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Andrieseste foarte sanatoasa atitudinea ta!!.....si eu sunt la fel numa' ca cupilul este cam prea ambitios si tenace,nu s-ar duce in ruptul capului fara tema facuta bine la scoala....de exemplu ieri timp ce in preluam schimbul de la bona,ea isi facea temele fara sa stim,dupa care vine si ne zice victorioasa ca le-a terminat si nu mai are teme pentru maine...eu ii aduc aminte ca maine este vineri si nu are mate si romana....
Madagascar este dublat sau nu?
Maria este litera V,doamna a zis sa-i imbracam cat mai lejer ca este vara si vine vacantasi vor avea niste coifuri mici pe cap cu litera corespunzatoare...au insa si o sceneta distractiva scolarul...in care ea este mamasi incepe cam asa "fara FB sa nu vii,primul in clasa vreau sa fii" si se termina..ceva in genul"spune repede Andrei cat fac 9 si cu 3,fara numarat babeste,doamne cat se mai gandeste,vai copilu-i anormal,hai sa-l ducem la spital!"
Azi am reusit sa conving mamicile ca in loc sa le cumparam praji dupa serbare sa le facem un tort fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Teme la ora 22,00
Cum sa nu, Giulik precum o floare acu` 2 zile, dupa ce se spala pe dinti, isi citeste o poveste de noapte buna (aia cu 365 de zile), se aseaza cu foca(seniorita)ei si brusc se ridica zambind: "Am uitat azi caietul special si am de facut tema; in clasa am lucrat iar in caietul doamnei"
Sau in alta zi a mers dupa prietena`sa dintr-a cincea sa o ajute la tema la cunosterea mediului, in pauza, ca uitase de tema acasa. Doamna a zis ca a dus-o capul sa ceara ajutor specializat
Le testeaza responsabilitatea celor de la after Halal de atente sunt unele

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput