Scolari de Iulie - August 2004 * (99)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Marina, da, eu am citit si tot m-am zburlit si nu mi-a convenit deloc. dar Patrick e un caz special, el NU citeste. nimic. asa ca sunt fericita ca macar citeste asta, in speranta ca isi da drumul si nu mai silabiseste.
Kim, bravo, ce repede a prins Luca astea!
Cristale cum l-au arestat mai? ce-a facut?? si ce a fost cu insuficientul ala la purtare?
succes la pregatirile de serbare tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Marina ai perfecta dreptate....mandra a citit prin iarna volumul I si am considerat-o ca fiind prima mare carte citita integral de ea...la volumul II s-a plictisit,deja nu o mai amuza deloc...iti dai seama ca daca-i interziceam io sa-l citeasca,il citea....asa ca si-a dat seama singura ca nu merita.....aseara era fericita ca reuseste sa citeasca cu viteza un rand intreg de la subtitrari la TV,deja din toamna sper ca am scapat de citit io la filmele cu subtitrari...
Tineti-ne pumnii pentru maine dimineatza ca avem mare concurs la teatru si vrem sa fim si noi pe podium
hai sa avem o zi faina,cu soare si scurta
edit:ca sa o incurajez pe Vivia ca i se pare greu cate invata cupii in 3 zilein clasa la mandra sunt copii care stiu deja foarte bine tabla inmultirii....io am ramas cu gura cascata cand Maria m-a intrebat cand o invat si pe ea tabla inmultirii....i-am zis ca ea deja o stie,inmultirea cu 1,2,3 si 10 si era tare fericita cand a vazut ca intr-adevar le stie
Si sa va arat ce curcubeu minunat a aparut aseara peste blocul nostru
http://s1228.photobucket.com/albums/ee455/noigorodei/Facebook/distractie%20in%20asteptarea%20vacantei%20de%20vara/?action=view¤t=535752_392397110795536_1506346333_n.jpg
este un semn bun,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna ziua si de la noi
Aici azi e vara , in sfarsit Sper ca ploile sunt la Vivia in gradina
Am aflat si noi finalul de an, pe 20 e serbarea, Giulik a tras litera N

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

nu am citit!!!..ce pacat..el asteapta si celelate 4 vol...ideea este ceea ce zice \rox...eu ma bucur ca citeste iar eu mereu ii spun ca nu trebuie facut ce citeste si ce vede in filme..

Ioana , nu ma intereseaza ca altii stiu tabla inmultirii...am mai vazut eu din astia care la 3 ani citeau ziarul...si au ajuns vanzatori la aprozar (caz in familie , pe vremea lui Ceausescu)Multiplii si submultiplii sunt chestii atat de abstracte pt ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, e greu cu multiplii si submultiplii, zic si eu. si se vor aprofunda oricum in anii viitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asa e, atata timp cat citeste din proprie initiativa, sa citeasca ce vrea, asa zic si eu


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

a venit Madagascar 3 la cinema! am facut rezervari pentru duminica tralalalaaa (kim, si ptr voi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

sa ma bag si eu in subiect...sa nu radeti, va rog, eu nu-s maniaca cu cititul, adica eu care la viata mea pana acum am citit de am orbit, din frageda pruncie, adica din clasa I am citit enoooooooorm. Si? Am vreun corn in frunte? Nu. Sunt cu 3 case de vacanta improprietarita? Nu, cititul e pura placere personala, in rest, nu ajuta la nimic, decat la extinderea culturii personale si la deprinderea unei vorbiri elevate, a scrisului corect poate. Nu pt toti cititul e pasiune, hobby. Danu de exemplu foloseste cititul doar la toaleta, cred ca are efect laxativ, il ajuta sa se concentreze mai bine acolo si-i face sederea pe tron mai placuta:) In rest, nu citeste nimic in afara textelor din abecedar si din culegerea de romana. O sa citeasca daca i va placea mai tarziu, daca nu, va citi mereu strictl necesar si gata. Important e sa faca ce-i place. De aia nu-i var carti sub nas. Are reviste despre animale si carti de povesti clasice din biblioteca scolarului. Nu citeste carti, doar articole din reviste, si alea la toaleta. Bun si asa, pt ca merge zilnic la toaleta totusi:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia are nevoie sa citeasca, ea care vorbeste mai putin decat spre deloc ... macar cand va simti sa-si deschide gura sa spuna ceva frumos :-)))


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna,

La noi nu s-au facut submultipli, dar Victor ii stie pe cei de la m si de asemenea multipli de m, sute de m si km asta pentru ca e atent si la kilometraj atunci cand mergem cu masina, iar la cm pur si simplu i-a observat pe rigla.
Oricum, chestii abstracte e mai greu de invatat, pana a invatat sa-si tina scorul la tenis si cum sa serveasca a durat un an de zile (bine ca si mie mi-a luat ceva timp ).

Cat despre jurnalul unui pusti, ce sa spun decat ca asta-i nivelul si realitatea din scolile bucurestene (cel putin) si din multe case? Ce sens are sa-i tii departe de o realitate pe care oricum nu o poti schimba/ iar pentru fete exista "jurnalul unei pustoaice"

Mergi la inceput