*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (4)*******

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Si ai mei se inteleg din ce in ce mai bine...azi noapte chiar au impartit acelasi pat...Ieri erau ca spiridusii prin curte ,faceau ture sa-mi aduca lemne de foc,mi-e drag sa gatesc cu ei prin preajma si ma topesc cand vad ca se implica.Albert e de-a dreptul pasionat de bucatareala...Azi vreau sa pun muraturi asortate ,nu pun dupa reteta ci imi las imaginatia sa zburde...Astea vreau sa le pun cu surprize.De exemplu o sa scobesc gogonelele si bag in gaura boabe de struguri sau le strapung cu morcovi si nu le spun .Sa vezi ce-o sa se mai distreze la iarna cand le descopera!O sa bag boabe de struguri in gogosari si in ceapa,vreau sa fac un fel de papusa din aia ruseasca,Katiusa o sa le fac pe toate...
Sunt tare distrata azi...si vesela.Tot imi amintesc o faza de-acum cateva zile si imi vine sa rad...Statea al meu in gradina pe un scaun din acela pliabil si vine Daphne si i se aseaza in brate dupa care ofteaza ...offf,dar ce inghesuita sunt!...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Chris ce frumos e ca se implica! Si mie mi-e drag cand ii vad, bine ca uneori nu prea e comod, dar ii incurajez! Ce scumpa e fetita! Ea vroia un loc doar pentru ea ,de fapt! :) Spor la pus muraturile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Chris, multa bafta lui Albert la scoala! Sa ne arati poze cu voi daca aveti recente. Papricasul cum il faci, daca ai timp da-ne reteta. Banuiesc ca e picant. Sa stii ca si eu mai bucutaresc cu Matei, a invatat de curand cum sa sparga ouale (dupa cateva accidente), am facut impreuna saptamanile astea prajitura cu mere, parfe de cacao si clatite. Draguta Daphne a ta! Eu mai astept cu muraturile.

Monicabo, ti-am raspuns la PM. Din pacate pozele din linkul dat nu functioneaza.

In alta ordine de idei, e vreun capsunel care a inceput luni gradinita? Noi am amanat pentru 17 sept. Incepe un nou an de scoala pentru Matei si ca de obicei eu am emotii, el insa nu. I-am cumparat un costum foarte frumos ca uniforma, pantofi noi din piele, camasi albe si.... e frumos ca un ginerica. Sambata il astept pe prazlea sa vina cu parintii mei de la Braila. Mi-e dor de el, cica s-a mai implinit si vorbeste non-stop. In vara asta a invatat sa mearga fara roti ajutatoare la bicicleta si pe role. Abia astept sa iesim toti 4 pe role in parcul Carol.
Cam astea-s gandurile noastre de moment.
Va astept cu impresii aici, vad ca si pe fbk activitatea e redusa.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Multumim Liv si Alinta!Am timp sa scriu cum il fac.Pun ceapa la distuit impreuna cu carnatii taiati bucatele.Cand e ceapa mai moale si cand sunt carnatii aproape prajiti adaug ardeii si ciupercile.Le mai las putin si pun putina boia.Imediat dupa ce am pus boia adaug catofii si apa cat sa-i acopere.Las sa fiarba si amestec din cand in cand.Aproape de final,pun usturoiul si patrunjelul.Si...ai avut dreptate la sfarsit pun conimente pt gulas de la fucs!...Ai grija,gusta mereu sa nu fie prea picant de la aceste condimente daca nu mancati picant de obicei...
La Daphne ii va cadea curand primul dintisor.Mai e vreun capsunel la care sa-i fi cazut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ibelciug, am primit mesajul, ti-am scris inca o data pe PM. Despre fete scriu pe aici, la subiect. Noi suntem doar cu gradinita anul asta. De la anul vom vedea, in functie de cum vor mai organiza guvernantii invatamantul.
Voi incepeti cls 1 cu Matei? Bogdan in continuare la gradi? Gradi la noi incepe pe 17 sept.
Pe role merg si fetele, am si eu role, mi le-am mai pus si eu ca sa le dau exemplu. La fel cu bicicletele, dar inca pe roti ajutatoare... vedem la anul daca le dam jos...
Pozele nici asa n-or merge, pe sectiuni? https://picasaweb.google.com/lh/myphotos
Daca nu, mai incercam...

Chris, imi place cum povestesti de copiii tai Inteleg ca stati la curte, nu? Frumos! Fetele mele au mai stat si ele la curte, la tara, in vacanta, cu parintii mei, acolo unde am avut eru bunicii (care acolo locuiau de felul lor acolo)

Alynta, bafta cu gradi si cu cresa! S-a acomodat cea mica? Cum e la serviciu, te-ai acomodat?

Toate bune si succes in orice institutie de invatamant v-ati afla!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823" target="_blank"> Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771" target="_blank">Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Monicabo, Matei e deja la scoala, incepe cl a II-a. Pozele nu se pot vedea, trebuie sa dai logout din contul de picasa si pe urma sa ne dai linkul, sau sa ne dai username-ul direct.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare,
Noi am inceput si scoala si gradinitza. Ce surprise pe R al meu ieri cand i-a spus verisorul lui din bucuresti ca el inca are vacanta. A inceput vacanta inaintea lui cu 5 sapt si dupa el 1 sapt.!!!
Ieri am avut inca 1 zi de CO. l-am sarbatorit pe R. Petrecerea cu copii urmeaza sambata, dupa serbarea de la scoala; venim cu copii 10 acasa si apoi mergem la piscina pt 3 ore.
Ieri l-am dus cu briose la scoala. L-am avut si pe David cu mine. Mi se pare asa mik si la anu va incepe si el clasa 1. Sper sa mai creasca. E tare mandru ca e in grupa de prescolari la gradi, sau ma rog va fi de luni, cand clasa 1 va incepe .
Dupa Scoala cu David am fost iar la R l-am ridicat si am fost cu ei la McD. Asa a vrut ieri si 1 data in an ma sacrifice..apoi la un Italian sa mancam inghetata si iar la jucarii si carti. Au crescut asa frumos. Robert merge singur la scoala, vine vecinul la 7:35 si pleaca impreuna, dar abia acu experimentez ridicatul copiilor din doua locuri. Doar 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Liv,

merge imbracat M cu costum si cravata? Cum joaca fobal in el?
Imi aduc aminte ca anu trecut i-am luat camasa lu R pt prima zi de scoala si cateva zile mai tarziu a venit fotograful sa ii pozeze cu coifurile alea din prima zi de scoala sic and a vazut ca tot camasa ii dau a inceput sa planga..
In plus pantalonii ii rupe parca-s consumabile la cata agitatie e in pauza sau in Hort.
La David nu as avea nici o sansa ca piticul se imbraca numai cum vrea el. asa ca alegem hainele impreuna si nu mai am scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ce fac fetele???
Oofff, iar incepem gradi, iar trezit devreme.......pfiu.. sper sa rezist cu brio.
Monica, hai pe la noi....si la mine generatia piciului cel mic s/a desfiintat, adica atat s/au certat mamicile pana au plecat de tot asa ca m/am mutat si eu la alta categorie.
macar aici vad ca datorita catorva mamici mai izbutim si avem unde pune o intrebare si bineintlees sa ne mai laudam cu puii nostri.

Noi suntem bine, cu totii mai putin eu care simt uneori ca timpul nu e de partea mea si uneori ma deprim....dr incet incet sper sa se regleze treburile.
E perioada cea mai grea cu puii mei. Andrei nu o lasa pe eliza sa faca nimic, ea se enerveaza, tot timpul tipete si urlete......asta e op sa creasca si va fi mai bine.

Va pup !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Sunt fericita!Am reusit sa-l retragem pe Albert de la religie,gata cu indoctrinarea si cu textele invatate mecanic!Daca era vorba despre o alta abordare ,gen studiul religiilor prin comparatie as fi fost de acord ,dar asa...Ma rog e punctul nostru de vedere!
Vas,Monicabo...eu nu inteleg cum a putut sa apara destramarea la celelalte odisei,cata vreme iti spui punctul de vedere fara a jigni...nu ar trebui sa apara probleme.Totul e sa nu impui nimanui adevarul tau...Mai ai putin si o sa duci doi copii la gradi!
Didi imi place foarte mult sistemul vostru de invatamant,din ce povestesti tu ,imi pare chiar ideal.Nu e asa scortos ca la noi,au copiii mai multa libertate contolata ce-i drept.Asa patim si noi cu pantalonii ,mai mereu intram in criza de pantaloni.Mai ales de cand si Daphne e mare biciclista.
Liv...ai facut papricasul?Eram curioasa daca ti-a iesit...
Monicabo...ce mica e diferenta intre fetite!Nici eu nu am reusit sa vad pozzele...
Nu-mi vine sa cred ca am copil de clasa a cincea!

Mergi la inceput