BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

La clinicile private cezariana primeaza si chiar si in spitalele de stat am auzit ca medicii "recomanda" cezariana ca sa nu isi bata capul cu o nastere naturala (gen travaliu lung,etc)! Acum parerile sunt impartite si eu sunt pro nastere naturala insa doar daca nu ar fi probleme altfel nu sunt dispusa sa imi asum nici un risc! Puiul mic e cel mai importanat!

7+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Citat:
citat din mesajul lui majia

Campari si Aschiuta, nici aici nu se face cezariana la cerere dar nici nu as vrea. Din punctul meu de vedere cezariana e mai grea decat nasterea normala cu peridurala. La nastere normala te refaci foarte repede, poti sa ai grija de copil imediat. Le-am vazut eu pe mamicile cu cezariana in maternitate, se tarau vai de capul lor, nici nu puteau sa-si imbaieze copilul la 5 zile dupa nastere.



7+


Sunt de acord cu tine . Eu am fost intr-un travaliu care a durat 15 ore din care ultimele 3 au fost groaznice dar nu as opta pt. cezariana dacat daca este necesar pt. bebe . Recuperarea dupa cezariana dureaza foarte mult si daca nu ai pe cineva acasa - mama, sora , soacra ...- care sa te ajute 2-3 saptamani sau chiar o luna nu prea vad cum poti avea grija de bulgaras .
Apropo de asta sora mea s-a oferit sa vina si sa stea cu noi 2-3 sapt. cand voi naste . Sora

www.gradinacris.blogspot.com
9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Cris, normal ca daca cezariana este necesara pentru bebe sau pentru mine, o sa fac cezariana. Dar altfel nu .

Eu o sa o aduc pe mama sa ma ajute. A fost si la baiat si ce bine era ca prindeam si eu cate un somnic in timpul zilei si papica era facuta .

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

In Romania se ajunge mai usor la "cerere" sau doctorii o recomanda f usor ca sa nu trebuiasca sa stea asa de mult linga o nastere. Sora-mea asa a patit in Tirgoviste. Motivul? Ca e prea in visrta (avea 27 de ani ). Eu dupa nastere normala am fost tot plata citeva saptamini, ca mi-au apasat pe burta si mi-au facut o contuzie la coaste. Asa ca nu eram in stare sa ajung pina la capat de strada .

Multe care au facut "usor" cezariana nu ar naste normal, ca sa nu treaca prin travaliu (mai ales la stat in Ro).

Ehhhh, da lasa ca mai avem ceva luni pina atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

In Romania se ajunge mai usor la "cerere" sau doctorii o recomanda f usor ca sa nu trebuiasca sa stea asa de mult linga o nastere. Sora-mea asa a patit in Tirgoviste. Motivul? Ca e prea in visrta (avea 27 de ani ). Eu dupa nastere normala am fost tot plata citeva saptamini, ca mi-au apasat pe burta si mi-au facut o contuzie la coaste. Asa ca nu eram in stare sa ajung pina la capat de strada .

Multe care au facut "usor" cezariana nu ar naste normal, ca sa nu treaca prin travaliu (mai ales la stat in Ro).

Ehhhh, da lasa ca mai avem ceva luni pina atunci!

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Da si mie mi-au apasat pe burta ! Cand mi-a bagat asistenta un cot in burta !!!Da cred ca altfel nu prea mai avea de gand sa vina . Mi se rupsese apa de vreo 3 ore si el tot sus , nu cobora deloc !

www.gradinacris.blogspot.com
9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Mai are cineva RH negativ?

www.gradinacris.blogspot.com
9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu in afara de sot nu am pe nimeni sa ma ajute. Mamele noastre sunt moarte amindoua, tata e in tara inca cu servici, tata-socru si noua lui sotie nu se agita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu in afara de sot nu am pe nimeni sa ma ajute. Mamele noastre sunt moarte amindoua, tata e in tara inca cu servici, tata-socru si noua lui sotie nu se agita.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


La sentiment cu tine..si eu voi fi singurica, bine cu sotul si bebe, dar nimeni altcineva sa ne ajute...mama e in afara, socrii stau in piatra...frati/surori ioc nici eu nici el...dar asta e..speram ca o sa fie totul bine


7+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Laura, daca sotul ajuta si nu e din ala nazuros ca vrea si supa si felul doi si desert si camasi calcate zilnic, atunci va veti descurca, mai ales la primul copil. La noi e doar problema ca sotul pleaca foarte des in delegatie si ma anunta cu 2 zile inainte uneori. Si nasol e, cind mai vrei sa iesi si tu doar cu sotul, fara ca cineva sa se amestece la 5 minute .

Noi cadem seara obositi amindoi. Sa vezi ce distractiv va fii cu 2 . Da asta e, vreo 3 ani va fii greu de tot si pe urma ceva mai relaxat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Si noi suntem singuri . Adica mama lucreaza iar soacra mea desi sta la 15 minute de mers pe jos nu a venit niciodata sa-si vada nepotul , dar sa ma ajute . Cat despre sora mea sper sa vina desi ea sta in Italia. Asa ca in cea mai mare parte a timpului vom fi doar noi 4 dar flacaul meu mi-a promis ca vom imparti indatoririle fata de bebe .
Iar sotul nu este pretentios .

www.gradinacris.blogspot.com
9 +

Mergi la inceput