BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu mai pot sa iau aspirina de ani de zile, ma doare stomacul groaznic de la ea. Sunteti insa sigure ca e ok sa iei aspirina? Nu are efect asupra singelui?

Campari, ce frumos! Asemnea momente cind vezi pt prima oara inimioara si pe urma pt prima oara minutele si piciorusele nu le vei uita niciodata! Rochita de nunta e deja gata?

kraluca, multumim de urari!

Pe mine ma apuca deja emotiile. Data trecuta eram in coada listei de la odiesee si am avut timp sa ma obisnuiesc cu ideea nasterii (eh, acolo, un pic: tot am fost luata prin surprindere). Dar acum voi fii printre primele aici (si mi-e friiiiicccccaaaaaaaa , shhhhhhh).

Laura, cind e sotul acasa, ma ajuta mult la ceea ce ii place sa faca. De exemplu ordine, nu ii place si pace. Asa ca eu merg prin urma luisi string hirtii, le sortez, arunc gunoiul, duc rufele in dulap, cartile in biblioteca, hainele murdare la cos. Ma rog... cu doi "baieti" in casa , arata la noi de parca au navalit turcii si rusii.

Crismac, eu nu maninc prea multe rosii de sera. Sunt prea acide, ca nu le lasa sa se coaca in liniste. Si imi fac rau de numa-numa!Am un stomac f sensibil, am avut si Helicobacter, am intoleranta la lapte. Ma rog, tot tacimul . Eu ma uit la jind la dietele voastre cu legume si fructe proaspete. Mie imi fac prea multe rau




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Buna ziua viitoare mamici

Campari, felicitari pentru morfo!!! Abia astept sa ajungem si noi acolo .
Aspirina nu se ia preventiv e sarcina. E unul din medicamentele periculoase in timpul sarcinii si se ia numai la indicatia medicului, daca ai o problema, fiind considerata ca si raul ce mai mic. http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/factori-de-risc-timpul-sarcinii/sarcina-si-aspirina

Deny, vine sau nu vine ?





7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

aschiuta, sunt atat de apropiate termenele ca sigur nu o sa se respecte ordinea. Eu baiatul l-am nascut la 37s si 5 zile . De ce iti este frica, a fost grea prima nastere?

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Campari .

Nu stiu cat va fi respectata data DPN . La prima sarcina termenul a fost depasit cu o saptamana ( cam puturos baiatul meu ).

Kraluca multumim si multa sanatate bulgarasului !

Tweetisor, Vikisor, Andreea ce mai faceti ??? V-ati ascuns de tot?

Aschiutza sotul meu si acum este socat de cate fructe pot manca !!!Mai ales ca le culeg din gradina proaspete !

www.gradinacris.blogspot.com
9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

crismac, eu mananc fructe dar mi se face si mai rau foame de la ele .

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Majia, eu suport greu durerea. Si nu sunt soldatul vesel care sa marsaluiasca cu dureri de burta cu zimbetul pe buze. Nasterea a tinut mult si mi-au pus PDA dupa ceva ore bune de dureri iar la partea de "impinge" nu a ajutat (si partea de "impinge" a tinut la mine peste o ora). Plus ca nu imi place sa fiu la mina altora si pace. Stiu ca multe femei sunt incintate de experienta nasterii. Eu nu am fost si nu mi-a trecut dupa aproape 2 ani. Aici nu se face cezariana la cerere, la nastere ai alt doctor decit cel pe care il ai 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Kraluca multumim pentru urari si te mai asteptam pe la noi cu sfaturi ca tu esti deja mami cu experienta!
Campari felicitari pt morfo! cred ca a fost extraordinar sa ii vezi manutele, piciorusele, tot! Eu am plans si cand am vazut eco facuta de fina mea...apai la mine nu vreau sa ma gandesc ce lacrimogenta o sa fiu
la fete

7+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Laura si eu am plins cind am vazut prima oara inimioara si pe urma prima oara dind din minute. Parca pina atunci nu realizasem ca va devenii o noua viatza prin mine. Si sa stii ca si sotului i-au dat lacrimile . Unul dintre cele mai frumoase momente din viatza mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Multumim de felicitari si de raspunsuri:).

@Aschiutza: rochia e gata si spre norocul meu nu e o rochie dintr-una ci o fusta+ corset. Trebuie sa mai fac panoul ala din spate, care se pune sub sireturile corsetului sa nu se vada pielea. Si parca am avut io asha o presimtire :D, am zis ca il fac cu doua saptamani inainte de nunta ca "daca ma ingrash". (noi am facut tot de-andoaselea pentru nunta asta: mi-am facut rochia singura, croit, cusut, desi cik nu e voie, consultant principal la probe a fost viitoru', desi iar, cik aduce ghinion sa vada rochia inainte:D si in plus, cum el e bijutier ne-a facut verighetele care cik iar e cah, nu bun asha... oh well, mie se pare ca imi aduce noroc sa nu tin cont de superstitii asa ca sper sa fie bine si de data asta). Muama, ce de-a roman am scris :D

Asta cu cezariana la cerere nici aici nu se practica, dar fosta mea doctorita mi-a spus ca daca te comporti destul de isteric (bine, ea a spus daca intr-adevar gravida are o fobie de nashtere:P), cica pot fi convinsi. Eu inca n-am vorbit cu doctorul, dar o sa ridic problema data viitoare. Sunt sigura ca si lui i-ar conveni sa nu-l scoale nimeni din pat pe 24 decembrie :D

@laura, paradoxal nu mi-a venit sa plang atunci, ci sa rad, pentru ca era foarte amuzant micutul biciclist :D dar dupa ce-am iesit drept e ca mi s-a pus asa un nod in gat :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Campari si Aschiuta, nici aici nu se face cezariana la cerere dar nici nu as vrea. Din punctul meu de vedere cezariana e mai grea decat nasterea normala cu peridurala. La nastere normala te refaci foarte repede, poti sa ai grija de copil imediat. Le-am vazut eu pe mamicile cu cezariana in maternitate, se tarau vai de capul lor, nici nu puteau sa-si imbaieze copilul la 5 zile dupa nastere.



7+

Mergi la inceput