Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns escu spune:

mama ce ghiveci pe aici.... religiile astea sunt chiar atat de importante? Adica nu poti crede in dumnezeu direct? iti trebuie neaparat un intermediar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Musai iti trebuie...stii melodia lui Genesis, "Jesus he knows me" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

o alta caracteristica a lui Dumenzeu asa cum ne este redata in Biblie, Dumnezeu este gelos.

Dumnezeu ne iubeste atit de mult incat este gelos pe tot ce ne desparte de El.
Noi cand iubim pe altcineva(idols)/altceva, nu-L mai iubim in intregime pe El.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Pe mine ma uimeste cum dupa ce au facut varza din religia lor,unii continua sa.faca varza si din celelalte.Trist dar adevarat!

Edit:Salam aleikum!
Btw michelle,Ellohim,Elloh,Illoh,Illah,Allah....cu toate astea Elohim iti suna mai apropiat de cuvintul romanesc,Dumnezeu.Ciudat.
************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

adevarat sau fals!?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_99_de_nume_ale_lui_Allah

si atunci, daca in islam sunt 99 sau 100..sau 1000 de nume/denumiri pentru Dumnezeu, de ce ne-am impiedica fix de un cuvant romanesc, pe care il folosesc romanii si nu alte natii...o trebui oare sa renuntatm la limba romana!?..sa vorbim arabeste, evreieste.. . sau cum?!!!

ps. apropos de varza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da,este adevarat ,asta daca stim ce inseamna sau la ce se refera "nume".Adica "CEL MILOSTIV,CEL ATOATESTIUTOR,CEL BUN,CEL INDURATOR..." si tot asa,pina la 99!EL insusi zice sa-L chemam cu cele mai frumoase nume,caci toate sunt ale LUI.
Nu,eu nu am insinuat ca ar trebui sa renunte romanii sa vorbeasca romaneste,din contra,sunt nedumerita de ce au romanii pretentia ca celelalte natii (cu precadere arabii) sa-L numeasca Dumnezeu,pt. ca daca iL numesc Allah,gata e alta zeitate.
I-am zis lui Michelle de multe ori ca si arabul crestin care citeste Biblia iL cheama tot Allah .Dar ea nu vrea sa inteleaga si gata.

Oricum,aici era vorba de cu totul si cu totul altceva.Michelle vorbeste de Ellohim si zice ca nu are nicio legatura cu Allah.Nimic mai gresit!
Cred ca sunt singurele doua limbi si cuvinte care inseamna exact acelasi lucru(limbile fiind surori,aka,mai multe avand in comun ebraica cu araba decat cu romana).Cred ca te-ai pripit putin si nu ai inteles la ce ma refer.
Nu-i nicio suparare.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Da,este adevarat ,asta daca stim ce inseamna sau la ce se refera "nume".Adica "CEL MILOSTIV,CEL ATOATESTIUTOR,CEL BUN,CEL INDURATOR..." si tot asa,pina la 99!EL insusi zice sa-L chemam cu cele mai frumoase nume,caci toate sunt ale LUI.
Nu,eu nu am insinuat ca ar trebui sa renunte romanii sa vorbeasca romaneste,din contra,sunt nedumerita de ce au romanii pretentia ca celelalte natii (cu precadere arabii) sa-L numeasca Dumnezeu,pt. ca daca iL numesc Allah,gata e alta zeitate.
I-am zis lui Michelle de multe ori ca si arabul crestin care citeste Biblia iL cheama tot Allah .Dar ea nu vrea sa inteleaga si gata.

Oricum,aici era vorba de cu totul si cu totul altceva.Michelle vorbeste de Ellohim si zice ca nu are nicio legatura cu Allah.Nimic mai gresit!
Cred ca sunt singurele doua limbi si cuvinte care inseamna exact acelasi lucru(limbile fiind surori,aka,mai multe avand in comun ebraica cu araba decat cu romana).Cred ca te-ai pripit putin si nu ai inteles la ce ma refer.
Nu-i nicio suparare.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





nici exemplul tau nu a fost foarte clar ... si nici toti romanii judeca precum michelle...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Un evreu ...care s-a botezat si s-a crestinat...ba mai mult a intrat si in monarhie la Sf. Manastire Rohia a fost Nicolae Steinhardt.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Da,este adevarat ,asta daca stim ce inseamna sau la ce se refera "nume".Adica "CEL MILOSTIV,CEL ATOATESTIUTOR,CEL BUN,CEL INDURATOR..." si tot asa,pina la 99!EL insusi zice sa-L chemam cu cele mai frumoase nume,caci toate sunt ale LUI.
Nu,eu nu am insinuat ca ar trebui sa renunte romanii sa vorbeasca romaneste,din contra,sunt nedumerita de ce au romanii pretentia ca celelalte natii (cu precadere arabii) sa-L numeasca Dumnezeu,pt. ca daca iL numesc Allah,gata e alta zeitate.
I-am zis lui Michelle de multe ori ca si arabul crestin care citeste Biblia iL cheama tot Allah .Dar ea nu vrea sa inteleaga si gata.

Oricum,aici era vorba de cu totul si cu totul altceva.Michelle vorbeste de Ellohim si zice ca nu are nicio legatura cu Allah.Nimic mai gresit!
Cred ca sunt singurele doua limbi si cuvinte care inseamna exact acelasi lucru(limbile fiind surori,aka,mai multe avand in comun ebraica cu araba decat cu romana).Cred ca te-ai pripit putin si nu ai inteles la ce ma refer.
Nu-i nicio suparare.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Hannen ti-am mai spus ca NU e vorba de nume...nu suntem aici pierduti in traduceri...

te-am mai intrebat si alta data:
Este Allah Dumenzeul evreilor?
Poti spune ca Isus este Fiul lui Allah?
Este Allah Trinitate?
A trimis Allah un Mantuitor?

...si multe multe altele...care ma fac sa cred ca Allah din Quran NU este Dumenzeu -Elohim din Biblie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

serios daca nu zambesc.E grele maica,e grele.
Da pt.crestinii arabi Iisus(Isa in lb.araba)e fiul lui Allah!Intelegi,e destul de clar?
Ce te face sa crezi ca Ellohim (al evreilor)are mai multe in comun cu trinitatea dumnezeului tau?Cred evreii in treime?Atunci inseamna ca sunt crestini,nu evrei.
Da Allah este trinitate pt. crestinii vorbitori de limba araba care citesc biblia la fel ca si tine,vorbitoare de lb. romana!Tu ai facut aceasta polemica pt.ca nu poti sa intelegi ca NU este vorba de NUME.Declarand ca Allah este cu totul alt Dumnezeu decat al tau,denota necunoastere si neputinta de a accepta ca vorbim despre DOGMA!Da,in dogma crestina indiferent de limba folosita (asta include araba si cuvintul arabesc Allah )Allah e asa cum il vezi tu,trinitar si cu un fiu (Iisus).E asa greu de inteles?
Daca vorbesti despre dogma islamica NU,Allah NU este trinitar.EL ESTE UNIC!
Evreii nu intra,nu le este permis si acceptat sa se roage in biserici.Dar le este permis si
acceptata rugaciunea din moschee atunci cind nu au in preajma o sinagoga(am auzit asta de la evrei,am citit).Mai intereseaza-te inainte de a declara ceva .
Dumnezeul meu este Dumnezeul UNIC ,Dumnezeul lui Avraam,a lui Ismail,Isaac,Iacob si a semintiilor lor,Dumnezeul lui Moise si a lui Iisus si a tuturor Profetilor si noi credem in ceea ce li s-a dat de catre Domnul lor.Noi nu facem diferente intre ei (Profeti) si LUI ii suntem supusi.

Si pt.ultima data :noi doua araboaice.Tu crestina,eu muslima.In limba noastra materna ,araba,ne referim catre puterea creatoare cu Allah.Tu citesti Biblia ,eu citesc Coranul.Tu crezi in trinitate,eu nu!
Asadar in viziunea ta (in dogma crestina) Allah e trinitar ,are un fiu,in a mea nu.Poti sa intelegi ca tu trebuie/poti afirma ca NU crezi in dogma islamica ,dar nu poti face afirmatii despre numele Lui(Allah),nu e corect si nici logic sa afirmi ca Allah nu are nicio legatura cu Ellohim de ex.
Refera-te la dogme,nu la nume.Allah nu e un zeu pagan asa cum crezi tu.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput