Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Intrebare:
cand un evreu se roaga lui Elohim, se roaga sau nu, la Dumnezeu in 3 persoane?



michelle


Intreaba-o pe AB, ea stie exact. Imi amintesc ca acum multa vreme a explicat asta, dar nu-s sigura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
atunci un copil nascut din mama crestina romanca si tata evreu roman, ce e? (in clasificarea despre care discutam). E evreu?


d-abia astept sa aflu ce-oi fi...

Din cate stiam, iudaismul se "transmite" pe cale materna, nu paterna. Asadar, ar fi crestin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

PQ007, daca nu vrei disputa, atunci incearca sa te limitezi la a discuta idei, nu persoane. Asa cum a facut Capcaunul.Cu care e o placere sa vorbesti, mai ales in contradictoriu ;)

Nu esti tu in masura sa imi evaluezi mie limpezimea gandurilor
Iote ca si nadaflorilor zice mai sus ca evreu-crestin nu se poate

Capca, o intrebare pentru tine. Daca evreu=nationalitate=religie, atunci un copil nascut din mama crestina romanca si tata evreu roman, ce e? (in clasificarea despre care discutam). E evreu?



ladyJ, ca sa fie treaba oabla, eu nu iti discut aici persoana si n-o fac cu atat mai mult in cadrul unui topic cum e cel de fata, respectiv a subiectului « Care este Dumnezeul Tau? », subiect care devine tot mai neglijat si mai diluat si datorita discutarii excesive a unor detalii si neintelegeri care genereaza complicatii inutile.

In schimb, tu m-ai "acuzat" de confuzie:

Citat:
Tu confunzi religia cu nationalitatea.


Asa ca ti-am raspuns.

La fel ca si la intrebarile pe care le-ai pus. Pana la un punct.
Restul sunt simple recomandari fara alte aprecieri la persoana ta, recomandari facute dealtfel cu buna intentie, pe care evident ca nu ai decat sa le urmezi sau nu, alegerea e ta. Foarte simplu.

Altfel, da, lupta de idei, daca sunt...Daca nu, s-auzim de bine!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Daca evreu=nationalitate=religie, atunci un copil nascut din mama crestina romanca si tata evreu roman, ce e? (in clasificarea despre care discutam). E evreu?

Nu stiu ce nationalitate va avea, dar am eu un feeling ca va fi ... ateu.
Ce se va casatori cu o chinezoaica in US.

Acum serios, ca in orice clasificare care nu tine de stiintele exacte (matematice), granitele dintre categorii sunt fuzzy.

Edit: am uitat sa adaug ca chinezoaica-i confucianista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


Dumenzeu crestinilor si al evreilor NU este acelasi cu Allah-Dumnezeul musulmanilor, din Quran;cu Dumnezeul mormonilor, al Martorilor lui Iehova, Scientologi si alte religii orientale.



michelle



Cum ai ajuns la concluzia asta?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


pt ca nu cred in Dumnezeul Bibliei, Dumnezeu Treime...pt ca Dumenzeul lor nu ofera mantuire, iertarea pacatelor, viatza vesnica...etc etc
Dumenzeul lor nu a murit pt ei...cum fff. frumos spunea Cortexia.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
cand un evreu se roaga lui Elohim, se roaga sau nu, la Dumnezeu in 3 persoane?

Evreii sunt recunoscuti pentru spiritul economic. Acelasi spirit economic a redus numarul zeitatilor la una. Nu vad de ce ar face risipa de persoane.

Lasand gluma la o parte,
In Vechiul Testament, "Mesia" eshatologic nu este o fiinta supranaturala, coborata din cer spre a mantui lumea. Rascumpararea este exclusiv opera lui Iahve. Mesia este un muritor, mladita din tulpina davidica, ce se va aseza pe tronul lui David si va domni cu dreptate. [M. Eliade, Istoria credintelor si ideilor religioase, $198]

Unicitatea este atributul fundamental al Dumnezeului lui Israel. Dar Iahve este nu numai singurul Dumnezeu adevarat: el este si de o simplitate care exclude orice seamana cu Treimea crestina. [J. Bersani & all, Enciclopedia religiilor, F. Smyth-Florentin $Monoteismul biblic]

Din incognoscibilitatea lui Dumnezeu decurge simplitatea sa, adica unitatea sa esentiala, indivizibilitatea sa si fiinta lipsita de toate calitatile, precum accidentele inerente obiectelor corporale, si de orice forma inerenta materiei. Pasajele din Biblie care il descriu pe Dumnezeu in mod antropomorfic au doar valoare pedagogica. Esenta acestuia este imposibil de cunoscut. [ibidem]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

PQ007, daca nu vrei disputa, atunci incearca sa te limitezi la a discuta idei, nu persoane. Asa cum a facut Capcaunul.Cu care e o placere sa vorbesti, mai ales in contradictoriu ;)

Nu esti tu in masura sa imi evaluezi mie limpezimea gandurilor
Iote ca si nadaflorilor zice mai sus ca evreu-crestin nu se poate

Capca, o intrebare pentru tine. Daca evreu=nationalitate=religie, atunci un copil nascut din mama crestina romanca si tata evreu roman, ce e? (in clasificarea despre care discutam). E evreu?


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


trebuia musai sa precizez ca desenasem schema pentru tine, in conceptia mea evreu crestin se poate pentru ca in aceasta imperechere de cuvinte pentru mine evreu este doar un individ din poporul evreu... nu ii pot nega originea si apartenenta doar pentru ca undeva pe o ramura a arborelui lui genealogic un inaintas s-a crestinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sfantul Pavel ce-a fost? Pai cum ce-a fost? Evreu pana la moarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Daca evreu=nationalitate=religie, atunci un copil nascut din mama crestina romanca si tata evreu roman, ce e? (in clasificarea despre care discutam). E evreu?

Nu stiu ce nationalitate va avea, dar am eu un feeling ca va fi ... ateu.
Ce se va casatori cu o chinezoaica in US.

Acum serios, ca in orice clasificare care nu tine de stiintele exacte (matematice), granitele dintre categorii sunt fuzzy.

Edit: am uitat sa adaug ca chinezoaica-i confucianista.




Aham

Nu mai raspund si eu, ca sunt sigura ca stii ce voi zice.

Vreau sa ne raspunda Nadaflorilor la intrebare, adaugand si noutatea confucianista.

Nadaflorilor zice: ´´pentru mine evreu este doar un individ din poporul evreu...´´
OK, asa sa ramana pentru tine, pare ca ti-e suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Sfantul Pavel ce-a fost? Pai cum ce-a fost? Evreu pana la moarte.


Vezi ca presimt ca iti iei vreo doua peste degete...



Mergi la inceput