CIC 3 ani pt copil cu handicap, vine bebe 2

CIC 3 ani pt copil cu handicap, vine bebe 2 | Autor: Mys

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, am o dilema in legatura cu concediul de crestere a copilului si sper sa ma ajutati cu un raspuns.

Momentan sunt in CIC 1, bebe 1 va implini 2 ani in decembrie 2012 insa pot prelungi pana la 3 ani, bebe avand handicap.
Acum sunt insarcinata cu bebe 2, dpn ianuarie 2013 si as opta pt a sta acasa 2 ani, fiind trecuti prin multe probleme cu primul copil, as vrea sa petrec cat mai mult timp si cu al doilea copil, sa am eu grija de el, nu o bona sau educatoare.

Nu stiu cum trebuie sa procedez, se prelungeste CIC1 pt anul 2013, ce indemnizatie voi avea, aceeasi ca pana acum?
Cand intru in CIC2?

Multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca CIC1 se termina in decembrie 2012 si nu se prelungeste va trebui sa intri in prenatal pt al doilea copil sau sa revii la serviciu.
Daca se prelungeste pt criterii de handicap vei avea atat CIC1 cf prelungirii cat si CIC2. Valoarea CIC2 va fi egala cu cea actuala pt CIC1.
In CIC2 vei intra ori dupa 42 de zile de postnatal daca nu ai continuitate ori cu prima zi dupa nastere daca ai continuitate.
Indiferent de varianta, pt CIC1 trebuie administrate actele medicale corespunzatoare incadrarii in grad de handicap ale minorului si primita decizia corespunzatoare, iar pt CIC2 trebuie de asemenea dosarul propriu ca si pt primul copil cu varianta pt care optezi (1 sau 2 ani).


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,nu se pot suprapune CIC-urile..in caz ca sta 3 ani cu primul si naste in anul 2 de CIC1,atunci CIC2 va fi numai un an caci nu s epot suprapune CICurile..poate lua doar un CIC,atat si al doilea va fi in continuare dupa terminarea anului 3 de CIC1..
deci un an de CIC se suprapune....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

HG 111/2010 art. 9 alin. 4 si alin. 6

* cu rectificarea (completarea) ca CIC2 in cazul in care se suprapune peste CIC1 are valoarea de 600 lei cf. art.9 pct.6 din HG111/2010 pe perioada suprapunerii.

Dupa terminarea perioadei de suprapunere, va avea valoarea CIC1 dar nu mai putin de 600 de lei.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tu te referi la bani eu la durata.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Duratta este clara 1 an cu stimulent 2 ani fara stimulent sau 3 pt caz de handicap unde termenul 1-2-3 reprezinta data nasterii copilului reprezentata in varsta (1 an 2 ani sau 3 ani) aici este totul clar nu stiu ce s-ar putea spune.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

ma refeream la suprapunere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

In primul rand imi cer scuze ca revin dupa atata timp insa am fost plecata cu copilul la tratament in strainatate si nu am mai avut acces la calculator.
In al doilea rand va multumesc pentru raspunsuri, dar nu sunt lamurita cand inceteaza CIC1 si incepe CIC2.
Am fost de curand la Directia generala pt protectia copilului pentru dosarul de handicap al baietelului meu si am intrebat si acolo cum sa procedez. Mi s-a spus ca as putea prelungi CIC1 pana in aprilie 2013 (= cand expira certificatul de handicap) si apoi sa continui cu CIC2 --> nu stiu cat va fi indemnizatia noua, se calculeaza 75%din indemnizatia aferenta cic1??
Mai este un aspect, certificatul de handicap se va prelungi si pe anul 2013-2014, asadar pot sta in CIC1 pana face primul copil 3 ani (= decembrie 2013) si apoi sa intru in CIC2??

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

In cazul meu, fara situatii speciale, a fost asa (la vremea mea, nu mai stiu exact ce s-a mai modificat):
- CIC 1 pana in iulie 2009, cand primul copil a implinit 2 ani
- pe urma mi-am prelungit CIC pt al doilea copil, adica am intrat in CIC 2 (al doilea copil s-a nascut cand primul avea 1 an si 4 luni; cand a expirat CIC 1, bebe 2 avea 8 luni); nu am revenit la serviciu intre cele 2 nasteri
- pt trecerea din CIC 1 in CIC 2, la expirarea CIC 1, m-am dus la primaria de sector, si mi-am depus actele pt noul dosar (s-a intocmit un nou dosar)
- CIC 2 a expirat cand a facut al doilea copil 2 ani
- am avut aceeasi indemnizatie ca in CIC 1, anume 85% (asa era atunci, acum vad ca e 75%) din media veniturilor obtinute in ultimul an de dinaintea nasterii primului copil (legea de dupa 1 ian 2009, ca eu am prins si legea veche, cu indemnizatia fixa de 600 de lei)

In cazul tau, o sa ramai in CIC 1 pana face copilasul 3 ani (daca va fi aprobat) si apoi vei intra in CIC 2, pana va face al doilea copil 2 ani.

Multa sanatate

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

In conditiile ultimelor modificari- acum se calculeaza icc2 ca fiind 85% din icc1?

lui Matei (15.12.2010) si 28+ cu Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu stiam ca daca mergi in continuare cu CIC-urile (fara sa te intorci la serviciu), atunci mergi pe aceeasi indemnizatie. Asa a fost cazul meu in 2009, nu stiu daca s-a mai schimbat ceva, trebuie sa stie Marius, chiar sunt curioasa cum e acum
Daca intre CIC-uri mergeai la serviciu, atunci baza de calcul la CIC2 erau veniturile anului anterior (ce aveai atunci: CIC1, salariu, somaj, prenatal etc), altminteri se considerau 12 luni anterioare nasterii bb1.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput