"sa mai cred in el?" partea 2-.. aleg sa evoluez!

"sa mai cred in el?" partea 2-.. aleg sa evoluez! | Autor: oana_pdv

Link direct la acest mesaj

Subiectul acesta a devenit greu de urmarit pe 14 pagini asa ca as prefera sa ilmai dezbatem aici pentru cine mai are cate ceva de spus.

Punctele voastre de vedere m-au ajutat sa raman precauta, mi--au demonstrat ca trebuie sa incep sa schimb multe aspecte si la mine, m-au ajutat sa iau atitudine dar mai intai cu viata mea si toate neregulile din relatia cu el. Intentionez sa imi realoc locul cuvenit in viata mea.
Pana la urma daca eu nu ma iubesc ce pretentii pot avea de la altcineva??
Nu am de gand sa schimb extrema, si nici sa devin vreo narcisista dar efectiv ma privesc din exterior si nu imi place ce vad: o femeie ce si-a calcat in picioare demnitate, principii, aspiratii, vad o femeie umila dar si umilita, o femeie slaba si retrasa sub o carapace prea grea-! ma uit de ceva timp la aceasta femeie si ma uimesc fiindca pe MINE nu ma mai vad de ea. Eu nu sunt asa, mie imi place sa rad, imi place sa comunic, din copilarie si pana azi in cercul de mamici am atras mereu lume in jurul meu, imi place sa explorez , imi place sa primesc si sa ofer caldura, am prieteni de cand m-am nascut, nu m-am certat cu nimeni in viata mea, eu nu tip sunt calma , imi place sa imi argumentez punctul de vedere si cred in mine. Mi-e dor de mine si vreau sa evadez din colivie! Vreau sa redevin propria stapana a vietii , a actiunilor si a decizilor mele! Nu vreau sa ma rascol in fata barbatului sau a altcuiva, fiindca eu nu unt asa, eu sunt adepta principiului de egalitate intre sexe si intre soti. Dar o sa sterg praful de pe mine si nu o sa mai permit nimanui sa il aseze iar. Sunt pregatita sa imi explorez resursele si sa nu le las sa se sfarseasca vreodata, sunt pregatita sa evoluez si sa nu mai las penimeni si nimic sa ma impiedice sa o fac indiferent de consecinte.
,Am cunoscut si iubirea si durerea, am triumfat si m-am si prabusit, am urcat si am coborat, am cazut si m-am ridicat , am alergat dar am si stat iar toate acestea le-am facut nu doar o data! Insa azi mai mult ca niciodata ma pot bucura am si pentru cine in afara de mine!

Sunt prea tanara ca sa disper! Din contra e timpul sa prosper si sa ma reinventez pentru cei ce m-au uitat sau nu m-au cunoscut vreodata, iar din nefericire chiar si pt ei, copii mei , carora le-am arata prea rara si prea putin. Pt mine vreau doar sa evoluez si sa culeg fiecare floare ce mi-o daruieste viata fie ea si cu spini!

Nu mai vreu sa ma scufund in slabiciuni, nu mai vreau sa ma agat de pretexte, vreau sa fac ceea ce simnt si sa fiu asa cum simnt ca-mi apartin!

Daca sotul meu ma iubeste cu siguranta o voi afla si eu. Daca acum nu o stiu fie nu mi-a dovedit-o indeajuns fie nu e asa . Indiferent ce sinte el, important e ce , cum, cand si cat primesc eu. Toate au un timp , o nuanta sau un iz al lor.

Daca alegand sa imi traiesc propria viata si sa nu ma mai multumesc doar cu un rol sau doua fie ele chiar si 9, ajung sa imi pierd sotul : inseamna ca asta a fost sa fie si am ales gresit candva, iar daca ne va fi mai bine si voi ajunge sa simnt ca locul nostrue unul langa celalat inseamna ca am ales bine . indiferent ce se va intampla sau ma va purta drumul vietii cu siguranta de mine tot voi da in permanenta! Asa ca as face bine sa nu ajung de nerecunoscut!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Sper sa te tii de cuvant!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Scrii bine. Gandesti bine. Sper sa pui si in practica, nu doar sa te minti singura si implicit si pe noi.

Iti recomand o carte, "Femei care iubesc prea mult", de Robin Norwood. Caut-o si citeste-o cu atentie. Repet, cu atentie. Si daca te regasesti in vreun pasaj sau mai multe, subliniaza-le. Termina cartea de citit, apoi reciteste pasajele subliniate. Vei vedea lucrurile altfel.

Te intreb si eu, de ce nu iti protejezi identitatea? De ce simti nevoia sa pui fotografia ta si a copiilor si alte date personale la profil? Te-ai gandit vreo clipa ca poate este cineva cunoscut care te urmareste din umbra? Te-ai gandit ca poate este vreo persoana rauvoitoare, ce iti stie fiecare gand, fiecare pas si profita de asta? Hm?...Asta vrei? Poate inca nu este prea tarziu sa schimbi toate astea, iar daca este, sa fii pregatita sa suporti urmarile.

Exemple de persoane care te pot urmari si ma gandesc la cel mai grav:
- fosta sotului(si atunci stie cum sa il/te/va manevreze, alegand sa-i spuna sau nu)
- sotia vreunui coleg de-al sotului si-i transmite sotului si atunci vine si citeste...
- chiar sotul!!!

Si nu cred ca vei iesi prea bine din asta si nu vorbesc aiurea, sa stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Oana, ma bucur ca ti-ai schimbat tonul in cuvinte. Subscriu la ceea ce ti-a scris mai sus Raza De Soare. Ai grija cu identitatea voastra.
Eventual dc esti de acord cu ceea ce ai fost sfatuita, roaga un moderator sa faca modificari la postarile unde apar numele copiilor tai si alte date.
Nu am vrut sa taxez pe nimeni, doar ca nu am fost de acord cu unele afirmatii.Nu am de ce sa taxez pe nimeni ca nu mi-au facut nimicInsa e adevarat, ca unele postari mi-au lasat un gust amar..pt ca ar trebui sa fim mai empatice intre noi, dat fiind ca toate avem experienta maternitatii si stim cum e la inceput si cat suntem de solicitate de copiii mici si ft mici. Eu m-am schimbat ft mult, inclusiv nu mai pot sa vad filme violente sau stiri din astea mai tari si nu mai sunt proaspata mamica, dar am ramas cu fixuri..Citeste carti, uita-te la un serial, film, fa orice iti place, ac ai un pic de ragaz si deconecteaza-te. A! eu mi-am format un sistem de triere, de a nu mai imi umple creierii cu lucruri care nu ma intereseaza, efectiv refuz sa le bag in seama, acum e deja automatism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Imi pare tare rau sa vad dupa atata timp ca lucrurile s-au inrautatit.
Intai de toate pe lumea asta esti mama si copii tai trebuie sa vada in tine o persoana pe care o pot lua drept exemplu oricat de dificil ar fi asta uneori.
Eu una asta as face sau macar as incerca sa fac pentru ca am invatat din relatiile de dinainte de sotul meu ca daca nu te respecti si nu te iubesti tu nu o sa o faca nimeni.
Nici o relatie care s-a bazat pe frustrari si umilinta nu a mers.

Capul sus.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

Referitor la identitate: nu ma tem! Nu am mintit nimic si nu am de ce sa ma rusinez. Din cate stiu am eviat sa folosesc nu am folosit numele fostei sau al copilului lor doar pe al meu si al copiilor mei. Kui i-am arata fostele postari iar daca intamplator il va vedea si pe cel de acum chiar nu ma tem. Nu am nimic de ascuns iar el nu este stapanul vietii mele. Este partenerul meu de viata, iar daca am ajuns in situatia de a-mi gasi parteneri de dialog in alte parti decat acasa este fie pt ca nu am fost ascultata, fie ca nu am fost inteleasa! Oricum oameni care nu ma cunosc absolut deloc mi-au spus punctul de vedere sincer si concis fara a-i invita personal, pe al lui inca nu il stiu cu exactitate. El a refuzat sa imi dea o explicatie plauzibila macar pt ce anume de la mine l-a determinat sa ajunga asa .
fosta nu are nici macar mail sau calculator iar daca ar fi sa citeascanu ar fi o problema majora fiindca stie si ea situatia si mari reprosuri nu i-am adus in afara de cele pe care i le-am marturisit si in fata : ca a tacut prea mult si putea sa faca totul macar imediat dupa nasterea copilei nu dupa 11 luni sau macar sa fi vb cu mine fiindca ma cunostea si eu chiar nu aveam nici o vina! mi-ar fi facut chiar un bine !
colegii sai au cu totul alte preucupari decat asta, atat ei cat si sotiile lor! Poate superiorii insa nimeni nu a stat sa il observe atat de bine cat sa povesteasca acasa despre el ca sa le atraga atentia sotiilor!

Multumesc pentru griji si am sa incerc sa fiu precauta pe viitor.

Sper sa gasesc acea carte! Imi place cum suna titlul si daca mai aveti sugestii de acest gen si mai la indemana le astept cu placere!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

http://www.scribd.com/doc/3760014/ROBIN-NORWOOD-femei-care-iubesc-prea-mult

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Multumesc mult dana, uitasem de cartea asta si vorbisem de ea unei prietene...

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

Eu nu inteleg de ce ai deschis un nou subiect dupa 14 pagini? Ti se parea ca celui nou nu i se acorda atentia cuvenita? Ba cred ca da, numai ca lumea cred ca s-a cam plictisit sa iti dea sfaturi. Ultimul mesaj (primul de aici) este foarte corect si realist, doar ramane sa il pui in practica. Asa ca treci la treaba si cand ai vesti noi, da-ne de stire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

l-am deschis fiindca .. era greu de urmarit si o sa revin cu vesti noi , cand voi avea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Off-topic: Matzaila, mor de dragul mutrei aleia cu mustati... Daca e a ta, sa fie sanatoasa... si da-i o mangaiere pe urechi din partea mea.

Mergi la inceput