BULGARASI DE IAN-FEB 2013!!!(3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Citat:
citat din mesajul lui majia

Fetelor, cum s-a intamplat cand ati ramas insarcinate? Ati planuit? Ati incercat mult timp?



6+

Eu am planuit desi acum imi pare rau ca am asteptat asa de mult - 8 ani . Am intrerupt anticonceptionalele anul trecut in iunie . Nu prea mai credeam ca o sa raman fara tratament dar s-a intamplat . Sunt fete care incearca de cativa ani asa ca eu nu ma plang !La tine cum a fost ?

www.gradinacris.blogspot.com
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui majia

Fetelor, cum s-a intamplat cand ati ramas insarcinate? Ati planuit? Ati incercat mult timp?



6+


Noi am incercat un an si ceva, am crezut ca nu o sa se mai intample (tinand cont ca la varsta mea fetele raman asa...din prima ), deja ne consolasem cu ideea, dar a aparut minunea!

5+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Mai, dar ce harnicute ati fost!

Bun venit noilor venite! Imi place ca se mareste grupul nostru.

@Dany, eu imi urmaream temperatura bazala si dupa ce am avut o scadere in z7 DPO am stiut ca sunt. Eram sigura ca el "implantation dip". Un alt simptom a fost iritabilitatea, un fel de PMS, doar ca era cam devreme . Primul test l-am facut in z9, dar cu urina de seara si s-a pozitivat ff vag, dupa timpul regulamentar, asa ca l-am considerat negativ. Am mai facut a 2_a zi 2 si s-au pozitivat (vag) amandoua. Apoi, ca sa fiu sigura, am facut si beta

@Majia: noi ne chinuim de ceva timp. De 1 an mai cu sarg si de vreo 8 luni obsesiv. Temperatura bazala, teste de ovulatie, "munca" la comanda etc. Aprilie era ultima luna, caci dupa vroiam sa demaram procesul de IA. Eu am 32 de ani, deci timpul nu e favorabil.

Eu nu am greturi deocamdata 9doar un nod in gat, dar eu il asociez cu faptul ca mananc mai mult). In schimb as dormi non-stop si fac pipi ca un cal

6+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Noi ne protejam de fo' trei ani in dorul lelii si de cand ne-am logodit anul trecut - deloc. Ne-am gandit ca deh, distanta e un contraceptiv bun ca locuiam in orase diferite din pricina de servici.
In Martie ne-am mutat impreuna si am dormit singuri doar doua zile :))).
Planul era sa ne apucam dupa nunta (in iunie) de planul bebe, dar daca dumnealui a avut alte planuri - noi il asteptam cu drag :). Si cand ma mai apuca asa o urma de regret ca n-o sa am poze cu mine aratand traznet la nunta si nici n-o sa pot sa beau o shampanie,ma gandesc la fetele de la aspirante si ma simt tare vinovata. Punand lucrurile in perspectiva sampanie pot sa beau si la anu :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Deny ce spui tu acolo?!!!pentru cele doua liniute care mai au putin si se fac anuntate!!!!



kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Buna dimineata burtici.



Azi as fi in 6DPO si daca simptomele de mai sus e semn de sarcina, e prea devreme la 6 zile dupa ovulatie, si simptomele astea le am si inainte de ovulatie.
Dar cel mai mult ma pune pe ganduri balonarea, o simt jos-jos la burtica, si foamea la primele ore ale diminetii.





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".


DenyAnd daca esti zi 6 de la ovulatie si daca este un embrionel acolo acesta de abia acum incepe sa se implanteze (zi 6 -7 dupa conceptie). Pana atunci el calatoreste de la tuburile falopiene spre uter pentru ca abia in zi 6-7 sa penetreze mucoasa uterina si sa se implanteze. De abia din momentul in care morula a facut contact cu mucoasa uterina deci cu organismul mamei pot aparea simptome de sarcina pentru ca apar primele legaturi pana atunci embrionutul pluteste intr-un mediu vid. Intrebarea mea este, esti sigura ca esti abia azi zi 6 de la ovulatie si nu ai avut o ovulatie mai rapida luna asta ?
Bafta sa fie cu ochisori!


Fetelor ce frumos ce povestiti voi cum au aparut bebeii eu am sa ma abtin la subiectul asta si nu zic decat ca sarcina mea a fost obtinuta cu aportul a cred jumatate de clinica si nu stiu cate duzini de mledici asistente si laborante...insa acum suntem foarte fericiti si asta este singurul lucru care conteaza.

La noi e o zi superba astazi de'ar tine-o asa cat mai mult....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

A, uitasem!
Lorena sa nu iti faci probleme cu catelusa. Noi avem doi cockeri, un baietel si o fetita. Doctorul ne-a spus ca ataat vreme cat ii mentinem curatati si avem grija sa nu imi sara pe burta nu este nici o problema in a avea un catzel in casa in timpul sarcinii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black

Deny ce spui tu acolo?!!!pentru cele doua liniute care mai au putin si se fac anuntate!!!!





Multumesc



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubblegum
...
Intrebarea mea este, esti sigura ca esti abia azi zi 6 de la ovulatie si nu ai avut o ovulatie mai rapida luna asta ?
...


Bubb, m-ai pus pe ganduri si pe mine, poate ca am ovulat mai devreme, nu stiu 100% daca azi as fi in z6 DPO, sau in z11 DPO.


Nu am urmarit deloc ovulatia, no TB, no teste de ovulatie, ci doar dupa simptome bazandu-ma pe monitorizarea din anul trecut de unde am invatat sa-mi dau seama cand ovulez si dupa simptome, atunci am urmarit ovulatia cu TB+teste de ovulatie+eco, si de fiecare data a fost confirmat ecografic.

So, ce simptome am avut luna asta(poate ma ajuti):
Pe data 15/05 eram ziua 7 al CM, atunci aveam intepaturi la ovar drept(au inceput usor din 14/05). A doua zi(z8CM) un Egg atat de frumos, se intindea cam 15-20 cm ca imi ziceam ca demult nu mai avusesem asa(anul trecut il aveam cand cu monitorizarea). In zilele alea(z7 sau z8, nu mai tin minte) aveam o pofta nebuna de , sotului i-a placut mult. Tot din a doua zi(adica z8 CM), au inceput pipi des- stiu ca asta e semn dupa ovulatie.
---> daca atunci am ovulat in z7 CM, azi as fi in z 11DPO.

Si pe data de 21/05 (eram z13 a CM) am simtit intepaturi si mai puternice in dreapta, asa de tare erau ca nu puteam sa stau nici in picioare, ma durea cand ma asezam pe scaun, ma dureau si la contact sexual. Durerea era si ca o usturime, a tinut cam 5 ore de la 19 pana la ora 24, cand facusem love si dupa aia nu am mai simtit dureri la ovar drept. Simteam doar ceva in uter, ca o caldura.
Aici parca mi-a curs ceva galben-portocaliu, usor-usor rosiatic (tin minte ca ziceam ca am avut ovulatie puternica de mi-a curs o pata rozovie)
----> daca am ovulat aici, inseamna ca azi sunt in z6DPO.

Din 21/05, zi de zi cand fac love, de fiecare data ma doare usor de parca ma loveste, in fundul-fundului, sus in uter parca, banuiesc ca e cervixul, de parca ai zice ca penisul atinge un capat si il impinge/loveste, ma scuzati de detalii. Asta iarasi m-a pus pe ganduri, oare ce o fi? pt ca lunile trecute in perioada DPO nu aveam asa dureri la contact sexual, dar luna asta se simte acea durere-senzatie, nu gasesc cuvintele ca sa descriu exact.
Pana pe 21/05 nu am simtit ce simt de dupa 21/05.
So, ceva sa intamplat pe 21/05 (z 13 a CM).

Egg-ul l-am avut si in z13 al CM(21/05). Din 16 pana pe 21/05.

Mai pe scurt, nu stiu exact cand am ovulat.
La inceput feelingul imi zicea ca am ovulat pe 16/05(z8CM), dar cand am avut acele dureri puternice pe 21/05(z13CM) apoi m-am sucit si ziceam ca azi ovulez, adica atunci eram pe 21/05.

I-am zis sotului sa o luam mai usor cu pt ca vad ca doare de fiecare data(din 21/05), in fundul fundului. El mi-a zis azi ca facem si pauza ca sa iau utrogestanul pe cale vaginala, ca azi l-am luat oral la ora 10, si la 12 eram ca drogata, si abia ma tineam pe picioare. Radea de mine si ma trimitea la nani.
Acuma sunt ca noua. Am dormit f bine




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Imi cer scuze, am editat mai sus, nu data 16/05(z8CM) ci data 15/05(z7CM).

Acuma m-am uitat in caiet cu notitele mele si am corectat



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput