Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Michelle, eu nu cred ca arunci banii cu toate ca nu am nascut la Cuza,
mai ales acum ca e doar 1700 nasterea naturala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

michelle, inteleg 'sfaturile' diverselor persoane, mai aveam si eu parte de ele,dar am constatat ca efectiv cele doua nici nu se pot compara,parerea mea! sunt f multe de spus,momentan iti zic repede ca referitor la bani,nu stiu alte cazuri decat amica mea,dar stiu ca a totalizat o suma de 25milioane, impartite ca la lautari si tratament de parca nu ar fi primit si eu 34 cezariana decontat, diferenta e f mica pt ce ofera una si ce ofera cealalta! si inca ceva..eu m-am dus cu geanta pe umar si ATAT! nu cara mancare sotul de acasa, nu scutece,haine bebe,etc etc etc..sunt destule. De igiena ,informare,confort si atentie..nu mai zic.
gata ,nu te mai bat la cap,ca te decizi tu cum stii mai bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyyelas spune:

buna tuturor...nu am mai intrat de luni de zile sa va scriu cu toate ca va citesc mereu...a fost super greu in tot timpul acesta cu mica mea terorista Daria-Patricia.Acum avem 8 lunite si jumatate,avem 8,200 kg,68 cm si suntem posesoare a 6 dintoci.De papat papam inca tzatuca si daca se poate non stop spanac+carnita,dovlecel+branzica.Se pare ca si noi trebuie sa repetam BCG-ul pentru ca nu se vede nici o cicatrice la manuta.Abia astazi am luat trimiterea pentru testarea ppd.HO,HO...cat am scris....

Daria Patricia:14.09.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Bine ai venit Michelle...
Eu cand am nascut (in februarie) iubi a stat cu mine doua zile in rezerva si a participat la doua baite (nu de dupa geam ci fiind acolo cu mine si bebele).
Din cate stiu nu e obligatoriu sa ramana in rezerva peste noapte ca sa si participe la baita copilului.
Initial ar fi vrut sa fie prezent si la nastere dar n-am vrut eu plus ca ne costa inca 1000 de lei in plus iar la momentul expulziei fatului ar fi trebuit sa iasa (deci, plateam degeaba...adica plateam ca sa ma enerveze el pe mine acolo).
Multa sanatate si nastere usoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

Multumesc tuturor mamicilor pentru urarile de bun venit.

Cori si eu mi-am dorit de la inceput Arcadia, dar pe parcursul sarcinii am primit tot felul de sfaturi de la mamici, de la "vezi ca la Arcadia nu ofera servicii de urgenta pentru bebe", "cu mine toata lumea de la Cuza Voda s-a purtat f frumos" pana la "daca vrei sa arunci banii pe fereastra,mergi la Arcadia"
Personal detest printre altele ideea ca trebuie sa stau cu bancnotele pe noptiera si sa impart in dreapta si in stanga pentru clasice serviciile de asistenta medicala. Nu am talent la asta..

Singurul motiv serios pentru care nu am putut spune pana saptamana trecuta ca nasc la Arcadia a fost faptul ca dr mi-a spus ca abia in ultima parte a sarcinii hotaram acest aspect in functie de cum se prezinta bebe.
Din fericire toata sarcina bebe a fost in grafic, toate ecografiile au fost ok, col "frumos" si inchis. Asa ca am primit unda verde pt Arcadia

MElise Multumesc de info.Tati vrea implicat si el, iar cand am fost pentru informatii la Arcadia, mi-au spus ca ar fi voie sa participe la baite. Apoi in week-end am citit capitole mai vechi unde scria ca este limitata prezenta taticilor si nu mai stiam ce sa cred.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Michelle tare sunt curioasa daca vreuna dintre mamicile care ti-au spus lucruri negative despre Arcadia a nascut acolo... Ma dispera faptul ca toata lumea isi da cu parerea fara sa aiba habar. Aceleasi replici le-am auzit si eu, insa iti spun cu mana pe inima ca la Arcadia NU arunci banii aiurea. Terapie intensiva exista si la Arcadia, si pentru mama si pentru copil si la semnarea contractului e precizata chestia asta. Asa zise costuri ascunse nu exista...cel putin la mine nu au fost. Cat despre purtatul frumos la Cuza Voda...nu stiu ce sa zic, dar acu 10 ani, cand am nascut acolo primul copil, nu exista aceasta notiune. Imi era groaza cand trebuia sa ma duc sa imi faca toaleta la epizotomie si le detest pe asistentele alea care nu au fost in stare sa imi spuna cu ce sa ma ung pe sani ca sa nu fac ragade, de am ajuns sa fac rani...Ca sa nu mai zic de practici care mie mi se par barbare de genul turnam cu cana suplimentul pe gat bebelusului, dam doua palmute pe spate, face ca porcusorul si gata...iar daca vomita dupa asa tratament e "mofturos"... Nu am nimic cu maternitatea in sine, eu am nascut acum al doilea copil cu dr. Mihalceanu si multe controale mi le-a facut cand era de garda, la Cuza Voda, am vazut ca s-au mai modernizat, insa ma indoiesc ca asistentele si-au schimbat atitudinea...

Si inca un lucru, care ar putea parea moft, dar care pentru mine una a contat... La Cuza Voda, din momentul in care am fost internata, toata lumea m-a luat la "per tu", ca si cum eram la cheremul lor si pe un ton de superioritate stupid. la Arcadia, nimeni, dar absolut nimeni, nu si-a permis sa ma trateze altfel decat cu respectul cuvenit pentru un pacient. Daca as mai naste de 10 ori si ar trebui sa ma imprumut la banca, tot la Arcadia m-as duce. Gata, am terminat, ca poate crede cineva ca sunt actionar la Arcadia... (as vrea eu), dar efectiv ma scot din sarite ideile preconcepute pe care le au unele persoane care stiu numai sa dea sfaturi intelepte.

PS: Michelle, in final, tu esti cea care hotaraste unde naste... eu am nascut si la Cuza si la Arcadia si parerea mea e ca nu se compara una cu cealalta din "n" puncte de vedere.
MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza neatza, 2 pagini intr-o zi, ca in vremurile bune

Danyyelas bine ai revenit,pupam si noi bebelina, si eu stau pe forum cand mai roada D o carte sau doarme

Michelle
sa scrii cateva mesaje scurte pana faci 10 ca sa nu-ti mai fie moderate si sa apara mesajul in timp real.
Cat despre decizia A/CV....decizia iti apartine in totalitate.

Si pe mine ma enerveaza acele persoane care nu au nascut la A dar se simt ele in masura sa vb despre acest subiect si sa arunce cu noroi si sa fii catalogata 'cu nasul pe sus" daca zici ca ai nascut la A.

In schimb am cunoscut mamici care au nascutr la CV si au fost f multumite.......oricum nu se compara....

Iulia ce mai faci mami?
Cum au zis si fetele cred si eu ca e cam mult 300 gr, al meu de ex ieri a papat 20 gr de mar cu cereale si 60 gr de piure la pranz

Corina nu am vazut nik atragator pe bebedesign, cred ca patutul cel mai simplu, la 170, da parca as vrea sa aiba o laterala plina... vreau daca aveti sa-mi impartasiti din experienta voastra cu patutul de lemn si sa-mi ziceti ce si cum... oricum am scos la vanzare si patutul, daca-l vand iau altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Clau si eu sunt in cautare de patut si am vazut cateva modele interesante pe Voinicel.ro si pe Nichiduta.ro ... depide cat esti dispusa sa platesti ... voinicel e magazin din Iasi iar Nichiduta e din Constanta ... cei de la Voinicel sunt niste oameni foarte corecti , eu mi-am luat caruciorul pentru copil de la ei .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Va multumesc pentru info ref la Arcadia care imi intaresc convingerea ca e cea mai buna optiune.

MElise
Niciuna din fetele cu "sfaturi binevoitoare" nu a nascut la Arcadia, aparent doar s-au informat si au ales Cuza-Voda. Si pe mine ma enerveaza foarte tare cand sunt judecata de alte mamici pentru optiunea mea pentru Arcadia pe baza experientei lor la Cuza Voda, deci fara sa cunoasca cu adevarat situatia "din teren".

Nico- este perfect, mi se pare foarte frumos sa fie implicat si taticul din aceste prime zile.

Cori Ai perfecta dreptate; si mamicile pe care le cunosc eu au cheltuit sume asemanatoare. La mine va fi un pic mai scump caci dr meu are tarif suplimentar, dar mie mi-a placut f mult de acest doctor si nu mai conteaza partea financiara. Imi doresc sa am parte de o nastere in conditii civilizate (igiena, confort), bebe sa fie in siguranta si bine ingrijit.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Neatza neatza, 2 pagini intr-o zi, ca in vremurile bune

Danyyelas bine ai revenit,pupam si noi bebelina, si eu stau pe forum cand mai roada D o carte sau doarme

Michelle
sa scrii cateva mesaje scurte pana faci 10 ca sa nu-ti mai fie moderate si sa apara mesajul in timp real.
Cat despre decizia A/CV....decizia iti apartine in totalitate.

Si pe mine ma enerveaza acele persoane care nu au nascut la A dar se simt ele in masura sa vb despre acest subiect si sa arunce cu noroi si sa fii catalogata 'cu nasul pe sus" daca zici ca ai nascut la A.

In schimb am cunoscut mamici care au nascutr la CV si au fost f multumite.......oricum nu se compara....

Iulia ce mai faci mami?
Cum au zis si fetele cred si eu ca e cam mult 300 gr, al meu de ex ieri a papat 20 gr de mar cu cereale si 60 gr de piure la pranz

Corina nu am vazut nik atragator pe bebedesign, cred ca patutul cel mai simplu, la 170, da parca as vrea sa aiba o laterala plina... vreau daca aveti sa-mi impartasiti din experienta voastra cu patutul de lemn si sa-mi ziceti ce si cum... oricum am scos la vanzare si patutul, daca-l vand iau altul

Mami fericita de David 12.09.11


multumesc pt info. Decizia mea intr-adevar e deja luata pentru Arcadia si dau "ignore" la "sfaturile binevoitoare"

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata fetele
CLAU, eu ala de 17o lei il am din ianuarie. mi-a convenit pretul, si ca are laterala care se da jos.la inceput si eu vroiam cu laterale pline ,apoi am inteles ca nu e ok asa pt ca pe bebe il ajuta sa se ridice acele bare, si asa e, plus ca e o mai buna circulare a aerului cu laterale cu bare,asa cica si recomanda nu stiu ce organizatie...si ca cele cu laterale pline sunt interzise de ei.pana pe la 10 luni ziua ii puneam laterala si statea acolo ,dupa ce a mers binisor in picioare la revedere cu patul in timpul zilei, dar nici eu nu am vrut sa o mai ingradesc.acum il folosim doar noaptea,e atasat de patul meu si e f ok pt noi.

Mergi la inceput