Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Unde a fugit toata lumea??

Eu n-am somn. E cumplit de cald la mine, toti au adormit, iar eu ma invart prin casa de nebuna... asa ca incerc sa profit de timpul asta "al meu".

Am fost azi la doctorita de familie. S-a uitat si ea si asistenta la piciorusele lui bebe, mi-a aratat ca sunt toate cutele simetrice, a zis ca mi se pare mie si ca nu are un picior mai lung, ci pur si simplu forma lor nu e chiar identica. A zis sa ma calmez ca nua re bebe nimic, mai ales daca la eco de sold a fost in regula. Asa ca m-am calmat, pentru moment.:)

Intrebare - voi pana la cate luni ati dat calciu la bebei?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupam fetele!Melise e bine ca e totul ok si te-ai linistit.Am zis eu a suntem mult prea grijulii:P
Eu nu i-am administrat calciu niciodata pentru ca eram cu el in limite normale.Atentie sa nu ii dai dupa ureche pentru ca daca e in limite normale mai rau faci!O hipercalcemie este mult mai periculoasa decat o hipocalcemie.
Noi nu am luat decat vigantol-vitamina D3.Dupa ultimul control la medic mi-a spus ca toracele este perfect si acum vara cand stam toata ziua afara nu i-am mai dat nici D3.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buna dimi

Ce mamici nocturne, eram si eu treaza la ora aia, dar nu ca vroiam eu, noi tot cu plansete o ducem, nu papam aproape nimic, ne-am procopsit si cu vreo doi mucisori.....

Melise ma bucur ca sunteti OK,din aceiasi categorie ...eu am impresia ca baby boy are o falcuta mai mare si una mai mica, l-am cautat eu in limita bunului simt prin gurita si e ok, am pus si alte pers din exterior sa se uite la el si nu au observat nimic...

Eu nu mai zic nimic sunt super obosita, mai mult psihic,de la atata plans...culmea e ca numai la mine in brate vrea, ma cauta cu disperare, se invarte dupa mine, plus ca eu sunt singurul suport de a se ridica in picioare, nu se trage in picioare decat tinandu-se de sutienul meu

Lena ce face Maia, cum merge cu papica?

Noi am luat 200gr luna aceasta, inca nu l-am masurat,poate reusesc astazi

Poop si o zi frumoasa!!adica racoroasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata! Tudor inca doarme, dar si-a facut un obicei de a se trezi pe la 5 si un pic... sta treaz vreo ora si ne terorizeaza, apoi el adoarme si noi, evident, nu mai putem dormi. Dragos pleaca la seerviciu, iar eu incerc sa mai fac una alta. Cred ca murim de cald si azi. Eu am soare toata dupa-amiaza in ambele camere si la etajul 8 e cumplit. Pun toata ziua cearsafuri unde pe sarma in balcon, dar degeaba... Abia astept sa ne mutam, dar pana in august nu prea sunt sanse, asa ca incerc sa ma obisnuiewsc cu ideea.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

In cautarea de noi jocuri ptr baby boy am gasit:
http://pebblesandplaytime.wordpress.com/
http://jocuridestepte.blogspot.ro/

Acum intrebare :), aveti idee unde as gasi colorant alimentar in orasul nostru?

Si daca aveti timp sa mai scriem ce carti despre bebei mai cititi, sau ce jocuri mai faceti, sa mai schimbai info



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

hello girls
noi am facut vaccinulde 1 an, am scapat si de asta ,of, si am trecut cu bine . a scartait f putin la cel de la brat, in timp ce eu si tati ii captivam atentia cu un ursulet nou si strambaturi ca toate animalele .la picioar nici pas nu a avut timp sa faca .nici dupa vaccin nu a avut nici o reactie,nici febra,nici supozitor/nurofen,nimic.am fost la plimbare la ciric apoi somn .
am facut si analizele, avem lipsa de FE si vit d.cu CA e f bine.luam picaturi si sirop pt pofta de mancare.
de cand cu caldura vrea f des la san si e cam maraioasa, posibil sa-i iasa vreo maseluta,sau e vreun puseu la varsta asta?cam numai dupa mine sta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupam fetele!gravidacori atentie ca reactiile adverse nu e musai sa apara in prima zi de la vaccin.Daca au trecut deja 3 saptamani de la vaccinare fara febrasi eruptii pe corp atunci poti rasufla usurata.Reactiile la ROR in interval de 3 saptamani apar cu risc mai mare in ziua 4-5 de la vaccinare (nu fac toti copii reactii adverse).Nici noi nu am avut nimic primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Buna dimi, tuturor!!!
La multi ani, tuturor sarbatoritilor de zilele trecute!

Gravidacori pupam manutza si piciorusul micutei sa treaca, si sa dea Domnul sa nu aiba reactii adverse.

Mamici, odata cu venirea caldurii si-au facut aparitia si tantarii. Cu ce ii dati pe bebei sa nu-i piste tantarii? Dar prin ksa cu ce dati sa nu fie asa toxic pt cei mici?

Noi ast sa ne sune dna dr. sa vdm cand ajunge vaccinul sa facem la bebe, cel de 4 luni.

Va si o zi faina!


Mami a celui mai scump bb, Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

am inteles DADA, sper sa nu aibe nimic nici mai tarziu.pe 11 l-am facut,aveam 3 zile deci pana acum ,si nimic slava domnului . ror nu am facut.
simonik mersi, ,a fost f cuminte si fara reactii dupa .
noi ne ducem la peste azi cu inca o familie cu copil, sa-mi ziceti fir intins!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza si de la noi

Corina pupam si noi bulanas si manuta si sa fie fara reactie adversa si fir intins

Simo noi asa ne protejam: http://www.sfaturilebunicii.ro/2010/06/29/cum-se-prepara-o-solu%C8%9Bie-naturala-impotriva-tan%C8%9Barilor/
varianta cu ulei.

Noi ne pregatim de plecat la racoare, dar cand am facut lista cu tot ce trebuie sa iau parca imi vine sa bat in retragere, sper sa incapa toate in masina mea mica, tot asa e si la voi cand plecati cu baby???

Noi avem muci, primii nostri muci seriosi, daca nu-i aspir cu batista bebelusului e jale, si lui baby nu-i place si fosaie, ufff urat episod....

O zi frumoasa!!!

Mergi la inceput