Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Aproppo de Palas.. e aglomerat, ca as vrea sa merg si eu da si cu bebe si daca se poate si la Auchan, e imbulzeala?
Cica la C&A sunt set de 4(sau 5??) body cu maneca scurtla la 32 lei cu tot cu reducerea de 20%( 40 lei fara reducere) oricum e convenabil, ma gandeam sa dau o fuuga

Am fost la deschiderea parcului..... inca nu am intrat in spatiu de joaca ca era plin de mosnegaraie,care s-a imbulzit la baloane si la sacosele cu dulciuri si tricouri de copii ca deh au nepoti...au plecat babele cu cate 10 baloane.
Au fost si cei 2 elefanti, a fost dl primar cu miloaga ...cica copii va place parcul...daca da sa le ziceti la parinti sa ma voteze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Si noi am fost azi la Palas, ne-am plimbat am papat in food court la sante, super buna si sanatoasa mancarea, am fost si la auchan... a fost obositor dar placut.
drept urmare Maia doarme :D. diseara o sa jucam remi :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

As vrea sa intreb mamicile din alte localitati care au nascut in Iasi cum au procedat cu inregistrarea copilului? din cate am inteles trebuie inregistrat in localitatea unde s-a nascut copilul?

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Michelle vad ca mamicile nu mai au timp sa intre pe forum....Cred ca sunt ocupate cu plimbarile la Palas asa ca, incerc sa-ti raspund eu la intrebare.
Intr-adevar bebelusul trebuie inregistrat in orasul unde s-a nascut.In cazul tau trebuie sa il inregistrezi in Iasi.Starea Civila este vis-a-vis de Hotel Select in centru.Treci linia de tramvai si se vede cladirea Starii Civile.
Toate detaliile si documentele necesare le gasesti aici:
http://www.dlep-iasi.ro/nasteri/Inregistrare-nastere-ce-a-avut-loc-in-municipiul-iasi--1.html
Sa ai parte de o nastere asa cm iti doresti si de un bebe sanatos!
Te asteptam cu povestea nasterii ca tare putin mai este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Eu cred ca mamicile sunt in vacanta, noi am absentat de pe net zilele astea toatal.... mami cu o migrena urata tare, bebe morocanici...nu am timp de nimic si cand zic nimic pai abia reusersc sa-i fac de papa lui bebe, nu pot sa-l las singur o secunda, plange isteric, si habar nu am ce a dus la asa mamosenie brusca.

Noi am fost la pediatru cu analizele, nu trebuie sa luam nici un supliment,suntem in grafic, doar ca trebuie avut grija ce papam, fara fructe si legume din import, doar autihtone, ou si peste dupa un an, capsuni si cele din gama lor dupa 2 ani.

In rest suntem un papacios, avem 3 mese diversificate, dar nu cu gramajul de la carte, ii mai dau laptic la 2-3 ore ca mi se fac beton sani, vrem numai in picioare, fugarim mingea... chestii de genul.

Iulia nu ai mai intrat demult, te-ai supi pe noi cand ne-am dat cu parea la cele 300grame?(sper ca nu)
Lena voi ce mai faceti??

Katy nu a mai intrat demult...sper ca sunt bine.

Am fost si noi la Pallas, adica noi si tot Iasul, imi place, sincer m-am dus direct la C&A la raionul bebelusi si am luat chestii lui D, care sunt f faine, de calitate si super preturi, deloc nesi

Vreau sa fac biscuiti lui bb sa-i dau sa roada ca are pe un dintoc o pata si a zis dr ca dupa ce se apuca de ros se curata...aveti vreo reteta testata ok.

Am scris o gramada, va doresc o zi frumoasa,poop dulce la toata lumea!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

salutari!credeam ca s-a intamplat iar ceva cu forum-ul...noi suntem necajite...mai mult eu...cred ca a facut Claudina dermatita.maine dimi mergem la pediatra.asa vom vedea daca e ok si pentru vaccin.fata s-a umplut de punctisoare rosii pe spate, piept, maini, pe linia parului.cele care sunt mai mari eu in centru si un punct alb.prima data am zis ca e o alergie de la laptic de capra, dar dema nu i-am dat de 3 zile si tot le are.dimineata sunt mai atenuate si pe parcursul zilei se umple toata.
Pe langa asta baby girl isi schimba prog de masa.trece la cel de vara, zic eu.imi refuza masa de la ora10-11.nu vrea nici fructe, nici cereale.si uite asa sta cu tzitzi de dimi de la 8 pana la 12cand papa pranzul si dupa face nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata! si de la noi. De fapt e ziua in toata regula, dar nici nu imi dau seama cand a trecut vremea. Tudor a fost morocanos toata dimineata, abia acu a adormit si era treaz de la 8. A trebuit sa sar peste programarea la kineto si fizioterapie ca mi-a fost frica sa il las cu sormea care are deja burtica mare si il ridica greu.

A plans non stop in dimineata asta. Vrea numai in brate si cum dispar un pic din raza lui vizuala urla in hohote. A dat unul cu bormasina de dimineata si cred ca s-a speriat mititeul. Acu a adormit, sper sa fie ok cand se trezeste.

haideti sa va zic o chestie care nici nu stiu daca m-a amuzat sau m-a enervat. V-am zis ca sunt in stand by cu vaccinul. Doctorita mai ca m-ar indemna sa il cumpar, ca de la stat nu au venit inca, dar dupa ce mi-a raspuns si Ionela care a zis ca i-a facut lui bebe vaccin dupa 3 luni m-am mai linistit. Totusi ma enerveaza faptul ca pe astia de la minister ii doare undeva de situatia creata. Nu m-ar mira ca lipsa asta de vaccinuri sa fie o magarie tocmai ca sa mai castige cineva niste bani pe undeva. Sotul meu s-a enervat si a zis sa sunam la minister. M-a apucat rasul... totusi am sunat la directia de sanatate Iasi sa vedem care e faza, cand o sa vina vaccinurile. Acolo mi-a raspuns un domn medic cu accent de moldovean care mi-a zis ceva de genul „Doamna, dar s-au schimbat doua guverne, ce vreti... credeti ca vaccinurile sunt acuma prioritatea nationala...?” Am ramas masca la asa replica... Zic ”Bun, dar totusi platim CAS, macar copiii nostri ar trebui sa beneficieze de niste servicii care oricum peste tot sunt gratuite.” Si imi zice ca da, am dreptate si ca se bucura ca imi pasa de soarta copilului meu, dar ca asta e situatia si ca nu trebuie sa imi fac griji ca o sa vina ele si vaccinurile cand o da Domnul. M-am lasat pagubasa. Astept pana la sfarsitul lui iunie, daca nu vin, atunci il cumpar si gata... dar oricum, faza cu guvernele m-a dat pe spate...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Clau, ce strengar e David cu sapca pe-o parte!

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

melise imi pare rau pt situatia in mijlocul caruia ati picat.cred ca e derutant pt orice parinte.cat despre autoritatile romane mi se pare o nesimtire crasa, ignoranta si lipsa de orice fel de maniera sa ti se raspunda asa....imi creste tensiinea numai cat ma gandesc.si de asta am plecat de-acasa...offtopic:in urma cutremurelor ce s-au petrecut in italia in ultimul timp au murit 17 oameni si cateva mii bune au ramas fara serviciu.in cateva zile li s-au dat corturi, alimente, medici de fam, medicamente,PSIHOLOGI pt cine simte nevoia sa vb, se strang bani pt ei pr toate mijloacele(marit benzina cu 2 centesime,ferrari vinde o masina si doneaza banii, tv, etc)declarat stare de urgenta, doliu national 4 iunie...iar la noi in februarie au stat oamenii sub zapada o luna si mai bine si dupa 2 saptamani ei inca mai vb ca 'o sa se faca o echipa de urgenta'...consulatul roman din italia nu s-a interesat de victimele cutremurului de aici ca al altor minoritati.impozitele si taxele platite de romani sunt niste bani aruncati in neant, munca pentru a-i castiga depusa degeaba si suferinta inghitita in sec....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna

Michelle vad ca mamicile nu mai au timp sa intre pe forum....Cred ca sunt ocupate cu plimbarile la Palas asa ca, incerc sa-ti raspund eu la intrebare.
Intr-adevar bebelusul trebuie inregistrat in orasul unde s-a nascut.In cazul tau trebuie sa il inregistrezi in Iasi.Starea Civila este vis-a-vis de Hotel Select in centru.Treci linia de tramvai si se vede cladirea Starii Civile.
Toate detaliile si documentele necesare le gasesti aici:
http://www.dlep-iasi.ro/nasteri/Inregistrare-nastere-ce-a-avut-loc-in-municipiul-iasi--1.html
Sa ai parte de o nastere asa cm iti doresti si de un bebe sanatos!
Te asteptam cu povestea nasterii ca tare putin mai este!

"Copii nostri se nasc perfecti! Rolul unui parinte este sa nu strice ceea ce natura sau Dumnezeu a creat!"

fericita de pui mic Antonia - 14.05.2011


Multumesc mult pentru info, f utile. Trebuie sa vizitez neaparat si eu Palasul cand vin in Iasi pentru consult si semnarea contractului...Macar gradinile...

Intr-adevar mai am atat de putin, abia astept...

Multa sanatate si sa se vindece dermatita cat mai repede.

Michelle 36 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput