Pufuleti iubiti de Ianuarie-Februarie 2010 ! (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ariana se uita la desene gen: pingu,barney,mickey mouse ; eu i le pun la video/dvd ; ajunge sa se uite la desene in decursul unei zile in care nu putem iesi(si a fost multe zile in ultimele 2 luni in care nu am putut iesi afara)cam 2 ore per total; mi se pare ca prea se trezeste cu gandul la pingu si am spus ca il scot de tot o perioada si apoi mai vedem

Multumesc de incurajari, sper sa mearga


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Nyny - sa se faca David repede bine.

Si noi am avut un episod din asta, doar ca Dani mancase prea multe amestecate in ziua aia si a facut un fel de sindrom dispepsic, ceva cu fierea, ca saracul nu mai avea decat fiere de dat afara. Am fost cu el la 3 noaptea la spital, pe motiv ca daca stateam pana dimineata se aglomera traficul. El nu era deshidratat, dar vroiam sa il vada un doc.
Ne-a zis sa il lasam in pace, ca eu tot incercam sa ii dau cate 1 lingurita de apa....sa il lasam in repaus vreo 3 ore si apoi, daca nu primeste apa sau mancare, sa il aducem la perfuzie. A trait vreo 2 zile cu stiksuri, debridat, ceai si apa, apoi cand ziceam ca i-a trecut, a vazut un iaurt pe masa si efectiv nu l-am putut opri, asa de repede l-a inghitit, drept pt care l-a luat burtica. Si iar 2 zile de morcov, orez si covrigei.
De duminica pana joi seara. De vineri a inceput sa manance f f f bine, de toate, la orice ora, cred ca organismul ii cerea sa recupereze kg pierdut.
Acum si-a revenit complet, asta a fost saptamana trecuta.
Am uitat sa zic ca i-am scos laptele complet pe perioada regimului.
De fapt de la spital am primit regim printat, lista cu alimente indicate / permise si interzise. Si ne-am tinut de ea...pana la iaurt....
Aseara a mancat f f multe capsuni, chiar mi-era frica ...dar nu a patit nimic.
Intr-o alta seara am facut scrumbie la gratar si cartofi la tigaia aia cu gaura in mijloc, drycooker, a mancat fi-miu o scrumbie intraga, nu reuseam sa scot oasele cat cerea el...si dovlecei la gratar si cartofi, nu mai incapea in gura....
Dar are si zile cand ne chinuim sa ii dam o ciorba....eu deja nu ma mai enervez ca nu mananca, pentru ca stiu ca atunci cand ii e foame, mananca f bine...asa ca daca vrea, ii dau, daca nu, pa.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



Multumim, la fel si voi... sa nu mai treceti prin d-astea. Ce bine ca nu e mofturos la mancare.


Eu n-am putut sa-i scot laptele in noaptea cu pricina.. a facut scandal pana i-am dat. Ma pregatisem cat de cat pentru asta, i-am pregatit LP cu apa in care am fiert orez dar tot l-a deranjat. A doua zi i-am luat fara lactoza si l-a acceptat fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Apropo de Ducktv eu ii mai puneam la laptop si ii placeau si mie imi placea


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Am uitat... astazi se spune: HRISTOS S-A INALTAT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Apropo de Ducktv eu ii mai puneam la laptop si ii placeau si mie imi placea


Simply,mami de fetita frumusica




Eu evit sa le pun la laptop desene pt ca nu stau deloc cuminti.. apasa pe taste, trag de mouse, il inchid/deschid, etc

Dvd-uri da, le pun. Le-am luat seria cu Strumfi (de la Libertatea parca) si am inceput sa luam si seria noua Disney tot de la ei. Sapt trecuta a fost Pisicile aristocrate.. frumoase rau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Simply ma gandeam la ce ai spus zilele trecute legat de activitatea de pe forum. Nici eu nu vreau sa parasim casuta.. chiar sper sa fie doar o perioada mai incarcata pt mamici (cel putin la mine asa e) si sa ne revenim cu timpul. Eu nu pot sa folosesc FB decat pt poze sau pt alte discutii mai "delicate".. in rest, aici ma simt ca acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Buna!

Noi am patit una nepatita azi....Alex si-a spart arcada si am ajuns cu el la urgenta unde mi-am facut o mie de nervi. In primul rand la camera de garda erau doar 2 asistente si niciun medic, apoi
l-au desinfectat si dupa aceea voiau sa ii faca o anestezie locala si sa il coasa. Cand le-am intrebat daca este vreun medic de la chirurgie reparatorie (ca voiam sa nu ii ramana cine stie ce cicatrice) mi-au zis ca nu este nicunul in spital, le-am intrebat cu ce fir il cos si mi-au zis ca il cos cu fir normal pe care trebuie sa il scoatem dupa o saptamana...Dupa ce le-am dat o dr la tel au constatat ca ar putea sa ii puna un fel de plasture care cicatrizeaza Intre timp a vb sotul la tel cu cineva si am plecat la chirurgie reparatorie unde...surpriza...era o doctorita. Totul s-a rezolvat acolo fara intepaturi, fara cusaturi, doar cu acel leocoplast care se scoate in 7 zile.
Am zis ca innebunesc....aveau aceasta posibilitate si voiau sa imi coasa copilul de 2 ani deasupra ochiului cu o anestezie locala.....
Acesta este unul din motivele pentru care imi vine sa plec fara sa ma mai uit inapoi.....poti sa ai acces la un tratament adecvat doar dupa ce dai o gramada de telefoane.....


Dar am fost foarte mandra de puiul meu care a plans doar cand s-a lovit, la spital nu a plans deloc....s-a comportat ca un "babat mae". Asa imi zice, cand vrea ceva dulce este "babat mae", cand vrea in brate este "babat mic". Tatal lui pe de alta parte era galbem ca ceara...mai fugea cand si cand afara sa mai ia cate o gura de aer. Eu nu mi-am permis sa fiu decat tare si zambareata ca sa nu sperii copilul.

Nyny am inteles ca David si-a revenit, ma bucur. Ce frumos ca vrea sa copie lucrurile bune de la Mara, ma bucur ca nu exista gelozie intre ei si sunt convinsa ca asta este meritul tau. Bravo!
Cand aveam episoade de diaree si eu ii dedeam lapte fara lactoza si ii mai fierbeam orez in putina apa cu zahar (ii dadeam apa cu zahar in clocot si apoi ii puneam orezul) si dupa ce era racorit ii puneam cateva masuri de lapte fara lactoza si iesea ca un orez cu lapte ca sa ii mai diversific orezul cu morcov.

Simply, succes cu renuntarea la TV. Noi ne uitam dimineata la filmulete cu tractoare pe youtube si ocazional la Minimax. Si lui ii place Ducktv dar nu se prinde la tv-ul din bucatarie asa ca il vede mai rar ca ii pun desene doar la masa.
Ii mai place f mult clubul lui Micky Mouse...canta cu ei, striga, vorbeste cu ei...este foarte frumos de privit atunci.

BF, i-ai dat lui Dani scrumbie? Eu pana acum i-am dat doar salau, somn, macrou si somon. Nu i-am dat deloc creveti sau alte fructe de mare. Mie la scrumbie mi-e frica de oase, ca nu pot sa i le aleg pe toate.

Eu maine plec din localitate (ma duc sa o aduc pe mama de la tara si voi merge cu el fara pampers la drum lung pentru prima data), asa ca va doresc un weekend placut daca nu reusesc sa mai intru.
Sa aveti vreme frumoasa si sa va distrati bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna fetelor,

Eu bantui pe net intr-o camera de hotel din Budapesta si mai si muncesc.
Atlantique - urata patanie, bine ca nu pare sa-l fi traumatizat pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

nyny - sanatate lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

si acum nu stiu ce sa fac, daca sa citesc o noua achizitie sau sa ma culc. M-am bombadrat cu noi 3 carti pe care sa le lecturez in deplasari. Am inceput cu Limbajul secret al copiilor (cum sa-ti intelegi mai bine copilul) - Lawance E Shapiro. As vrea sa cietsc dar cred ca ultimele 2 nopti nedormite nu ma vor lasa.

Noapte buna

Mergi la inceput