Bravo Andra,Cuchilici,Gabiko!Mai-Iunie'12(55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Cat de interesant si util, Ylari!!!

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 37+



Deci eu cand am citit atunci postarea aceasta parca mi s-a luat un val de pe ochi... si atitudinea Evei, starile ei s-au schimbat aproape odata cu a mea.

M-am gandit ca poate fi folositoare.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Multumesc mult, Ylari! Este intr-adevar interesant si util.

Acum pitica doarme de pe la 14.00 la mine pe piept. Sa vedem cat mai rezista Oricum presimt ca ma asteapta iar o seara si o noapte crunta, iar eu ziua nu pot sa dorm nici sa ma tai, oricat de obosita as fi, plus ca la fiecare 15-20 min pitica se chirceste si se screme si uneori iese si partul iar eu nu am cum sa adorm in conditiile in care ea e la mine pe piept

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelu

Multumesc mult, Ylari! Este intr-adevar interesant si util.

Acum pitica doarme de pe la 14.00 la mine pe piept. Sa vedem cat mai rezista Oricum presimt ca ma asteapta iar o seara si o noapte crunta, iar eu ziua nu pot sa dorm nici sa ma tai, oricat de obosita as fi, plus ca la fiecare 15-20 min pitica se chirceste si se screme si uneori iese si partul iar eu nu am cum sa adorm in conditiile in care ea e la mine pe piept

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)


Nu, nu, nu, nu te mai astepta la nimic, te rog.
Eu sa stii ca ii mai spuneam si Tatal nostru, nu ca si descantec, ci ptr ca am auzit, citit undeva ca tonalitatea rugaciunilor este deosebita fata de orice altceva spus/vorbit si atrage energii pozitive si linistitoare.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Gabiko, iarta-ma ca am uitat de tine! Multa bafta si tie la marea intalnire cu bebe! Cred ca ai emotii,eu am emotii de fiecare data cand se pregateste una dintre noi sa nasca. Nici nu ma pot gandi cum ma voi simti eu in locul vostru. Curaj, Gabi!

Cuchilici imi pare rau ca mama ta e asa bolnava. E o situatie dificila in familia voastra, dar un copil e mereu un motiv de bucurie si cred ca mama ta e fericita pentru voi, chiar daca poate acum stresul ii afecteaza mai mult sanatatea.

Ylari foarte frumos mesajul pe care ni l-ai transmis! E de gandit si apoi de urmat. Sper sa am calmul si intelepciunea de a gandi asa dupa ce apare piticul. Si sper totusi ca el sa nu se simta asa pierdut cum se spune ca s-ar putea simti.

Ionelu imi imaginez ca e foarte grea pentru tine perioada prin care treci. Eu n-am sfaturi, nu pot stii exact cum e si sincer cred ca nimeni care n-a trecut fix prin ce treci tu nu stie cu adevarat. Eu insa sunt convinsa ca veti gasi o solutie, ca micuta se va linisti cumva si tu la fel. Noi stim ca tu o iubesti mult, ai iubit-o de cand era in burtica, acum ca e afara sigur o iubesti si mai mult. Si din cauza asta cred ca lucrurile se vor rezolva de la sine, sigur si ea simte ca o iubesti si asta o va ajuta sa treaca prin perioada asta grea. Iti dai seama ca si ei ii e greu tare din moment ce e atat de suparata.

Virgi asta cu "sunt o doamna" e o gluma de-a mea, un fel de misto la adresa femeilor care considera ca sa spele, calce sau sa se ocupe de alte treburi gospodaresti le-ar face mai putin "doamne"(ceea ce eu consider ca e o prostie) Eu sunt mai "de la tara" adica nu prea am eu aere de doamna, nici pretentii, sunt de obicei cam modesta asa si cu chestia asta ca-s o doamna cu masina de spalat vase mi se pare amuzanta. Sper ca nu s-a simtit nici o fata jignita de exprimarea asta, sincer nu-s persoana care sa se agate de niste aparente si cred ca stiti deja asta, nu?

Anitta cred ca o sa mai dureze un picut pana sa folosesc masina ceea ca nu am suficiente vase in casa incat sa le las sa se stranga si sa le spal apoi pe toate.

Deea tu cum stai cu dopul? Si cu colul? Parca n-ai zis despre asta de la ultimul control. Dopul stiu ca ziceai ca l-ai pierdut demult, dar totusi...poate s-a inselat atunci si a aparut iar(de-aia intreb). Ceva prognoze cat mai rezisti? N-am mai auzit sa te plangi de contractii.

Azi am cumparat si eu intr-un final revista cu carticica lui Karp. Tot uitam sa o caut cand ieseam in oras, mai era un pic si trecea luna, poate nici n-o mai gaseam s-o cumpar. Si azi am fost activa, nu stiu cum de am prins iar viteza, dupa ce zilele trecute abia abia ma miscam. Nu-mi pun prea multe intrebari, ma bucur mult ca am prins iar elan si sper sa ma mai tina. Maine vin parintii mei in Bucuresti, cred ca ajungem si noi la Baby Expo, insa nu stiu exact cand, e in functie de cand ajung ei si cat de obositi vor fi. Am numerele de telefon ale fetelor care se intalnesc si tare mi-as dori sa ajung un pic macar sa va vad la terasa si sa va vad minunile mici. Va sun eu cand ajung in zona daca reusesc sa ajung in timp util sa va mai prind acolo.



Andreea, 36+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea si Ylari , multumim pentru mesajele pline de informatii utile!

Elena 37+ cu Bebster AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Buna fetelor
Se pare ca nici eu nu o sa nasc cu doctorul care mi-a urmarit sarcina , am fost socata cand asistenta lui m-a sunat sa-mi zica ca are o problema personala si nu vine in tara pana pe 15 iunie.
Nu-mi vine sa cred ca ghinion am.
Pana la urma nasc cu dr Rahimian de la RM (unul dintre cei 2 medici recomandati de el), se pare tot vineri dar nu se stie inca ora.
Sunt foarte suparata si m-au apucat si durile de burta si de spate de nervi de data asta cred

Gabriela 38+ cu bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Buna burtici, mamici si pitici

Felicitari fetelor care au nascut si mult succes fetelor care urmeaza. Imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc, insa ma pun la punct cu ce s-a mai intamplat si revin. Multumesc mult fetelor pentru urari.
La multi ani cu intarziere pentru Constantini si Elene.
Pitica s+a nascut pe 19.05.2012, ora 17:50, apgar 9, 50 cm., prin cezariana.
Va spun cateva cuvinte despre noi pe 19 mai dimineata pe la ora 3 au inceput contractiile care au fost dese insa doar timp de o ora si jumatate dupa care apele s-au linistit. Am adormit si pe la 10 m-am trezit cu ceva scurgeri pe care le+am pus pe seama unui ovul pus cu doua zile inainte (am avut atatea semne ca se apropie nasterea insa eu cu incapatanare nu am vrut sa le observ) mi+am pus ultimele lucruri in bagaj ca am spus ca mai bine sa fie facut in intregime. Ne+am apucat de curatenie si pe la ora 14 am luat sa mancam, nu pot sa va spun cat am putut sa mananc – parca se luptau turcii la gura mea – am terminat si cand sa ma apuc sa spal vasele + dadusem drumul la apa de la chiuveta simt ceva cald intre picioare si care se prelingea, am crezut ca mor (de frica). M+am linistit am intrat mi+am facut baie, mi+am spalat parul, m+am uscat, mi+am facut parul cu peria, m+am fardat si am plecat spre spital. La spital la consult eram cu membranele rupte, colul inchis si nici macar o contractie. Si pentru ca era prea mult timp de cand pierdusem lichidul am intrat in operatie – am tremurat pe masa de operatie ca o trestie in bataia vantului. De ieri suntem acasa si incercam sa ne obisnuim una cu cealalta. Printesa mea este o fetita cuminte care doarme si mananca. De astazi a inceput sa vina si lapiticul insa am doar cateva canale desfundate si am inceput sa ma mulg cu pompa. Am ramas cu multe kg pentru ca in spital am lasat doar 6 din cele 20 acumulate. Pitica mea este cu ceva problemute la solduri insa mergem sapt viitoare la un control de specialitate, are si ceva problemute la picioare (pentru ca nu a avut loc in burtica). Am plans de am alertat tot spitalul insa acum ma concentrez sa ma duc cat mai repede cu ea la medicul ortoped sa vad exact cat de grava este situatia. Va pup si va doresc nasteri usoare celor care urmati si multa sanatate mamicilor si bebicilor.


[37+] In curand mamica si am o minune in burtica Natalia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Saluty tutti!

Vad e cam intoarsa pe dos atmosfera pe aici de cateva zile, am tot citit dar de scris nu m-am incumetat, cred ca ZEN-ul meu ar fi fost in zadar.

Eu nu inteleg de unde panica asta cu nascutul cu alt doctor - aici toata lumea naste cu cine se nimereste (=cine e de garda) si toti - mame si bebei sunt bine merci! Dr meu e unul dintre fffff putinii care asista la nasterile pacientelor, acum insa e plecat pana pe 29, eu sincer nu cred ca-l mai prind, asa a fost si la I. si am nascut fain-frumos cu cine a fost de garda fara sa-mi pun problema ca
ar putea merge ceva prost. Nu te cunoaste dr.? Si ce daca - exista un dosar al tau, cu toate datele, problemele, recomandarile de rigoare, so...?! Hai fetelor, curaj, nu mai fiti asa prapastioase, totul va fi bine, veti vedea!

Eu m-am trezit de cateva ori azi-noapte cu dureri de burta si contractii, bebelina era fff activa ( asa s-a intamplat si la I. inainte sa pierd dopul - a fost extreeeeem de activa), dar nu m-am panicat. Mama ma intreba disperata daca nasc, iar eu ii ziceam cu calm ca azi nu, ca e 23. A facut ochii mari si m-a intrebat :<<Si ce?>>, iar explicatia mea ( am un fix cu datele, nici nu-mi imaginez ca va fi un 23, un 27, un 29 ...stiu, sunt dusa raaaaau), a dat-o pe spate!
In rest toate bune si frumoase, tocmai am venit de la banca si ma apuc de gatit ceva pt amiaza, dupa-masa semnez contactul de chirie si mai am cateva trebusoare de rezolvat, ZEN-ul maxim ca de obicei..poate nasc maine-poimaine, datele sunt ok!

Pupicei mamelor stresate, puilor galagiosi si tuturor de altfel! Sa vina bebeiiiiiiiiiiii!

Cori, mami de Bubulina 17 luni si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (37+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Alina , Doamne-Doamne o sa aiba grija de printesa ta, nu dispera. Multi bebei au diverse probleme de la pozitiile ciudate si lipsa spatiului din burtica si isi revin fie singurei, fie cu un pic de exercitiu specializat.
Gabiko, e neplacuta situatia ta, dar si ei, medicii, sunt oameni si pot avea urgente. Eu macar am stiut de la inceput ca aici se naste cu medicul/medicii (ca sunt 2-3) de garda.
Fetelor eu sunt suparata ca astazi aveam in plan sa mergem sa luam toate lucrurile lui bebster si dupa ce l-am asteptat pe al meu sot pret de 2 ore... m-a sunat sa imi spuna ca nu poate ajunge decat pe la 8 acasa... exact ora de inchidere a magazinului. Incerc sa fiu intelegatoare ca stiu ca asta e munca lui, dar sunt f dezamagita... deh hormonii astia, deja ma buseste plansu.



Elena 37+ cu Bebster AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Stii de ce e panica asta, Mamita? Pentru ca aici nu se obisnuieste asa. Si nu noi, mamicile am generat asta ci medicii care nu iau gravide pe ultima suta de metri. Sau care daca te iau o fac doar pentru spaga pe care le-o vei da si apoi ii doare in baschetzi de tine. Ca daca as fi fost si eu intr-un stat in care sistemul medical ar fi fost de incredere nu ma panicam asa. Mai mult, acolo asa e sistemul, stii de la inceput ca nu vei naste cu el, deci nicio surpriza. Mie mi-a urmarit ea toate cele trei sarcini, toate interventiile, cezariana, chiuretaj, amnio cu ea le-am facut, si acum stabilisem acelasi lucru, sa nasc cu ea. daca mi-ar fi zis mai devreme sau de la inceput nu ma isterizam asa. Eu am pb de coagulare, nu-i usor sa ma duc sa ii povestesc altuia de la a-z tot istoricul meu, de endometrioza, de anexectomie si de tot ceea ce ea stia deja. Oricum acum sunt foarte linistita si optimista asa ca nu mai e nicio panica.

Gabiko imi pare rau ca si tu ai avut surprise dsr sunt bucuroasa ca ai rezolvat. Nasti chiar la Regina Maria?

Pupici

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput