Cat poate insemna un SCAUN!?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Da, spastische Tetraparese ii zice, ieri cind am cautat pe net, am gasit poza asta:
http://www.ein-herz-fuer-kinder.de/EHFK/deutsch/Projekte/Weltweit/Nordafrika/Algerien/20090810-gihane/rollstuhl.html

Este vorba de o fetita din Algeria care a primit caruciorul din imagine prin fundatia Ein Herz fuer Kinder.

Nu stiu daca poza ajuta cu ceva la identificarea modelului de carucior(fetita are pe linga diagnosticul comun si pareza cerebrala) si nici daca fundatia se implica si in Romania (nu au nici o reprezentanta acolo).

Eu as putea merge vineri la firma de linga noi sa cer informatii, daca pina atunci nu reusesti sa contactezi reprezentanta din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Are rotile din spate foarte mari si Alex sta cu mainile numai pe roti. A mai avut odata asa ceva si era sa isi rupa mainile in roti.

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Am inteles...
Daca e sa merg vineri dimineata sa intreb, ar fi bine sa am o lista cu cerintele voastre; de exemplu asta cu rotile, samd...
Eu sunt in criza de timp si nu reusesc sa sintetizez din raspunsurile tale exact despre ce este vorba; sau eventual o poza plus lista cu ce trebuie sa fie altfel decit in poza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

ca informatie, mai ales dupa ce se termina licitatia, de vazut la ce pret s-a dat:


http://www.ebay.de/itm/Rehabuggy-Kinderbuggy-Buggy-Fa-OTTO-BOCK-Kimba-Spring-Gr-2-TOP-/200759488861?pt=DE_AllesUmsKind_Baby_Kinderwagen_Buggies&hash=item2ebe32b15d


cristina


Cristina, l-a vazut de ieri Diana si zicea ca nu are tetiera si nici parte din aia de sustinere intre picioare. Incerc sa-l urmaresc (daca nu voi fi nevoita sa ies din casa) sa vad la cit s-a dat. Ce nu trebuie deloc neglijat este si pretul transportului. La asta e 29,90 spre Germania, iar daca e sa fie trimis mai departe inca pe atita cel putin. La altele am vazu 45 euro transp. spre Germania...deci, pe linga pretul caruciorului mai trebuie o rezerva de minim 50-60 euro pt transp. intai la una idn noi in Germania si apoi de aici la Diana.
Sustin si eu ceea ce spuneau Kari, Aschiuta si Agnes ca ar fi cel mai bine daca s-ar putea lua legatura cu reprezentanta din Romania...Asta daca nu se gaseste vreo fundatie aici care sa doneze caruriorul, ca apoi ne mobilizam sa-l trimitem.

Diana, incearca si sintetizeaza ceea ce e important sa aiba caruriorul si cauta in linkurile date un model care se aseamana cel mai tare cu necesitatile lui Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Din cite inteleg eu, fiecare carucior e adaptat la nevoile specifice copilului care il primeste. Si asta ar putea sa fie o problema daca il cumperi prin e-bay. Adica sa nu aiba anumite suporturi de care aveti nevoie.

Daca ati ajunge la reprezentanta romana, macar ar putea sa va faca o lista cu ce aveti nevoie special pt cazul vostru. Ce hamuri, ce pernutze, ce suporturi. Si care dintre ele se pot monta ulterior pe un scaun deja folosit de altii. Eventual ei ar stii si daca exista organizatii care va pot ajuta cu sponsorizare.

La fel cind cumperi pe ebay, nu poti sa iti dai seama intotdeauna cit de folosit a fost acel buggy si cit v-ar mai tine. Nu stiu cit de robust sunt construite. De aceea as inclina spre unul nou, la care eventual sa aveti garantie daca ceva se strica. Riscati sa dati o gramada de bani si sa nu reziste prea mult timp (bineinteles ca exista si sansa cealalta sa va tina ani buni fara probleme). In orice caz e un risc, pe care trebuie sa il luati in considerare.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Deci, caruciorul din link-ul dar de Cristina s-a vindut cu 232,10 + 29,90(transp)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Diana o sa te rog sa faci un rezumat din ce a reiesit pana acum si in primul rand din ce nevoi stii tu ca are Alex.

adic:

Caruciorul ar tb sa aiba urmatoarele caracteristici... (cam cum am scris eu in primul mesaj) dar mai complet acum

plus eventual un link cu poza de printat

sa poata traduce fetele si sa putem face solictare concreta catre fundatiile de zic ele





multumim tuturor



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Diana o sa te rog sa faci un rezumat din ce a reiesit pana acum si in primul rand din ce nevoi stii tu ca are Alex.

adic:

Caruciorul ar tb sa aiba urmatoarele caracteristici... (cam cum am scris eu in primul mesaj) dar mai complet acum

plus eventual un link cu poza de printat

sa poata traduce fetele si sa putem face solictare concreta catre fundatiile de zic ele





multumim tuturor



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................


Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Alina, eu cu lista respectiva ma duc la firma din cartierul nostru care se ocupa cu carucioare. Daca ei imi recomanda un model, vom avea pretul caruciorului nou. In plus putem cauta si ceva second-hand pe net, pentru comparatie. (Noi asa am procedat cind am cumparat un carucior pentru socrul meu).
Desigur e mai bine sa se cumpere ceva nou, cu garantie, samd, totul depinde insa de bani.
Referitor fundatie, exista pina acum vreo propunere concreta ?
Putem sa scriem mail fundatiei Ein Herz fuer Kinder da aia-i o fundatie mare, care deruleaza proiecte peste tot prin lume, si nu stiu ce sanse reale avem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Din experienta mea e foarte important ca scaunul, suportul de cap, suportii laterali, cei pentru maini si cei de picioare sa fie ajustabili. Copiii cresc asa de repede...

Ce inseamna tetiera fixa? Fetei mele i-a fost la inceput recomandata un fel de cordeluta care sa-i spijine fruntea si sa o fixeze de suportul de cap. Au renuntat insa repede la idee din motive de siguranta: la un soc mai putenic, umerii din inertie ar putea merge inainte iar capul ar ramane sustinut de cordeluta-risc sa-i rupa gatul pe loc. Avem acum un suport care ii cuprinde mai mult de 90 de grade in jurul capului in spate, si unul de gat care se poate pune/scoate usor.

Foarte important pentru noi sunt suportii laterali ai scaunelului, construiti special si ajustati la cateva luni. Mai avem hamuri in fata prise in 4 puncte si o alta banda peste solduri.

Rotile mai mari sunt bune pentru ca atenueaza socurile cand mergi pe un drum neasfaltat (alei in parc, iarba, samd). Daca nu se gaseste de-a gata, poate poti gasi pe cineva care sa pricepe sa-ti "confectioneze" un gen de aparatori de roti, asa incat Alex sa nu ajunga cu mainile la ele.


Oare in Romania exista vreo organizatie care sa constuiasca voluntar sau la pret foarte mic accesorii pentru cei imobilizati?


Diana, in weekend voi incerca sa-mi refac contul sa pot trimite si eu ceva pe paypal.

Mergi la inceput