Weekend In Thassos :)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hello, tocmai ne-am intors dupa 10 zile de vis in Thassos.

Citat:
citat din mesajul lui anya

Drumul e bun pe serpentine. Tocmai ce a fost facut acum doi ani. Benzile sunt inguste in portiunea serpentinelor, dar sunt doua si exista si loc de tras pe dreapta (parcare e mult spus, dar noi ne-am oprit la tufisuri sau pt un mic dejun rapid cu "joc de glezne" pt dezmortire. Prietenii nostri au mers anul trecut cu un cielo "batran si bolnav" si nu au avut peripetii. Daca Solenza ta e functionala, drumul nu are importanta.
In august am ajuns doar spre sfarsit. La noi e invers, sotul meu nu poate niciodata sa-si ia concediul in august. Presupun ca e putin mai cald ca in septembrie, dar singura parte proasta e ca preturile sunt mai mari, ca peste tot dealtfel.
Eu zic sa mergeti linistiti. Pana atunci faceti o revizie la masina ca sa nu aveti necazuri functionale.

Anya

Pe drumul asta ne-am dus: trecut granita pe la Zlatograd (via Ruse-Veliko-Tranovo - Haskovo - Zlatovrag - Thermes - Xanti). E o nebunie de drum, plin-ochi de curbe stranse, ingust... O fi el cu 150 km mai scurt decat varianta estica - paralela cu drumul cu Turcia, dar ne-a secat mult mai tare. Sunt vreo 40 de km de strabatut prin munti, drumul e ingust, mergi cu maxim 30km/ora. Iar pana la bucata din munti treci prin sate pierdute in sudul Bulgariei, e greu de tinut directia, iar la iesire idem prin sate grecesti. Scutesti ceva benzina, dar timp si efort categoric nu.

La intoarcere nu ne-am mai dorit sa repetam experienta, am luat-o pe autostrada/drum european : Alexandroupoli, Orestiada, Svilengrad. Mult mai civilizat si mai usor de tinut directia.

Sfatul meu e sa nu va bazati pe GPS la traversarea Buldariei, era plin de romani pe care i-a dus ba spre Turcia, ba prin coclauri bulgaresti in constructie. Facut traseul de acasa, cumparata harta Bulgariei si tinute in primul rand indicatoarele. GPS-ul ajuta la orientare pe harta si intrari/iesiri din orase, dar nu e de lasat in seama lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

altfel, drumul greu a meritat din plin, am avut o vacanta superba.

ne-am cazat la o vila in Skala Potamia, plaja multa la Golden Beach si la Marble Beach de care ne-am indragostit, vizitat Paradise, Aliki, apoi mai departe spre Potos, Limenaria, Tripiti Beach, am facut turul complet intr-una din zile... Ne-am fript intr-o dupa-amiaza ultra-torida pe pietrele din Teologos, cateva seri ne-am bucurat de tavernele si "dulcegaria" din Panagia, altele in Limenas...

Din Potos recunosc ca n-am inteles mare lucru, e drept ca eram secatuiti de soarele amiezei si nu ne-am descurcat prea bine prin aglomeratia de pe plaja si statiune.

vacanta placuta celor ce mai merg, sper sa reveniti cu impresii si tip-uri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Maria - ca-mi faci dor de duca

Noi am mers cu GPS - si a fost super ok. Traseul a fost setat de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana90 spune:

imi aduc si eu aminte de greutatile drumului dar per total merita :)

eu ma pregatesc acum de Zakynthos ! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Hello!
Si noi vrem sa mergem in septembrie la inceput vreo 8 nopti tot in zona Skala Potamia. Numai ca noi o sa plecam din Arad si nu stiu ce traseu sa alegem. sa mergem Serbia-Macedonia-Grecia sau Serbia-Bulgaria-Grecia. Copilul are 1 an jumate si nu ii prea place in masina, asa ca ma gandesc sa meregm din 2 bucati sa vedem pe unde o sa dormim o noapte.
Maria_alexia cum erau preturile prin zona aceea la mancare/bauturi? Sotul zicea ca i-a zis cineva ca o apa minerala era 10eura, dar eu am zis ca nu il cred.
Oricum abia astept sa plecam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Simis, din Arad aveti si voi o bucatica buna de mers. Nu cunosc nici una din variantele de drum, dar pot spune ca traficul la bulgari e ok., drumuri largi, foarte putin circulate. Dar cam trebuie respectate limitarile de viteza, si sunt destule de 60. Ati putea lua o cazare intermediara pe undeva.

Apa o luam cu 40-60 de centi 1.5 litri din supermarket, la taverne ne ofereau din partea casei sau ceream tap water.
Cu mancarea am gasit 3 variante pe care le-am tot combinat: comparat din supermarket (la preturi pe la *1.5 fata de noi - e totusi statiune pe insula) si gatit ceva minimal, apoi fast food (frigarui, gyros, sandvich etc.) sau taverna, unde pentru 2 portii puteam iesi pe la 20-25 eu (limita superioara n-am testat-o ).

se mai platesc umbrelele si sezlongurile pe plaja, dar nu te obliga nimeni. in Skala Potamia, in dreapta intrarii la plaja primesti setul de sezlonguri si umbrela gratis daca faci o consumatie minimala de la bar, in alte locuri cam la fel, dar in general cam platesti 5-9 eu pentru ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Multumesc mult!
Cred ca cel care i-a zis sotului ii pare rau ca nu vine de data asta cu noi Ca i-a mai spus ca nu e nici un supermarket si din astea.Eu i-am spus ca parerea mea e ca pe 8 zile ne vom incadra in 400euro fara sa exageram cu ceva.
Inca odata multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

in Skala potamia e plin de super-marketuri, chiar pe drumul de intrare la plaja. de-acolo, pe drumul spre skala panagia paralel cu faleza, mai mergi vreo 200 de m si e o macelarie excelenta.
in directie inversa (spre sud), la capatul falezei cu tavernele e piata de peste.
gasesti absolut tot ce iti doresti, e o zona foarte buna pentru mers cu copil mic.

va incadrati cu brio in suma, mai ales ca voi n-aveti 2 copii care sa va traga spre sucuri, inghetata, plase de pescuit si alte acareturi toata ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Simis, din Arad ai o singura varianta de drum viabila, si anume Arad-Timisoara-Belgrad, drum bun si apoi urci pe autostrada si in principiu te mai dai jos la ferry boat. Nu vad de ce te-ai complica sa traversezi Romania si Bulgaria pe drumuri nationale.

Te incadrezi in 50 eur pe zi daca vrei si daca mananci o singura masa la taverna pe zi. Pe plaja poti sta pe cearceaf sau prosop linistit, este spatiu destul, noi preferam asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Lavi, pai nu stiu din Belgrad mai departe pe unde va fi drumul Ca pe viamichellin imi da doua variante si nici una nu e cu autostrada din belgrad pina la ferry. Ar fi super ce zici tu acolo!

Mergi la inceput