Weekend In Thassos :)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

inca ceva - maslinele uscate. Unele sunt sarate, altele nu. Alea ne-sarate as fi mancat cu kilogramele... cele sarate - mai usurel, mai rau e ca nu se desareaza nici in mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

suna tare bine la dolce vita din Thassos
sper sa reusim si noi sa ne bucuram de vacanta.

ochisem si eu rainbow appartments, dar n-am mai prins liber

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

suna tare bine la dolce vita din Thassos
sper sa reusim si noi sa ne bucuram de vacanta.

ochisem si eu rainbow appartments, dar n-am mai prins liber

Stii cum e... noi luasem la unii chiar langa ei.
Am mers doua familii - 3 copii in total.
Am ajuns seara si copii au inceput sa zbiere "parc de distractii!" intr-una - ca prin gard se vedeau " accesoriile"
Insa vila unde am fost noi initial avea o scara foarte abrupta spre ultimul nivel unde era apartamanetul pt noi; asa ca am dormit doar o noapte - si a doua zi cand s-a eliberat la rainbow, ne-am mutat acolo. A fost bine ca nu platisem decat 50 euro avans - asa ca n-am pierdut mare lucru.
Dar asta a fost in 22 mai... extrasezon - clar ca in iunie-iulie nu poti avea asa noroc sa gasesti 2 casute libere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Prin Stara Zagora. Dar dupa ce iesi din munti exista doua variante. 1.Sa faci stanga si sa treci prin Ormenio la greci (aproape de granita cu Turcia) si apoi sa mergi doar pe autostrada - bun drumul dar mult.
2.Sa continui drumul drept spre Grecia. Traseul e Giurgiu – Russe – Veliko Turnovo – Gurkovo – Maglizh – Stara Zagora – Dimitrovgrad - Haskovo – Kardjali – Zlatograd – Thermes – Xanthi - Keramoti. Anul trecut sotul meu nu l-a gasit integral pe GPS. Acum o fi.

Eu m-as duce pe varianta 2.

Anya


Drumul asta (var. 2) mi l-a dat g-maps si l-as alege ca e cel mai scurt.
In Potos ai fost? Ai ceva recomandari de carciumi de mancat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Taverna Irene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana90 spune:

Atentie ! daca o luati pe Zlatograd sa stiti ca vama o treceti prin munti si pe partea greceasca sunt 60-70km de serpentine destul de nasoale, si google maps spune ca se fac 3ore jumate pe acolo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sunt serpentine, dar drumul e bun si peisajul superb. Ideea e ca atunci cand ajungi "in vale" esti deja in Xanti si mai ai un pas pana spre ferryboat. Anul trecut, imediat cum am trecut vama, a trebuit sa bagam o frana zdravana. O testoasa trecea soseaua
Mie Potosul nu-mi place, motiv pt care nu m-am oprit prea mult in el si nu va pot ajuta cu referinte.

Am promis sa va povestesc de plaje. Cea mai interesanta e Plaja de marmura. Intrati pe drumul asfaltat care duce la Macryamos si chiar inainte de bariera de intrare in complex faceti stanga pe un drum forestier, dar bun. Mergeti mult si bine pe drumul asta (din pacate nu sunt indicatoare). La un moment dat ne intrebam daca am luat-o bine. La un moment dat veti vedea in fata o cariera si in stanga plaja. Acum este amenajata, exista si un bar. Sfatul meu ar fi sa ajungeti in jur de 9-10 cel tarziu ca sa prindeti pat de plaja. Pe pietre nu prea poti sta. Plaja nu e cu nisip si cu pietricele mici de marmura si atat ea cat si apa au o culoare incredibila. Daca sunteti mai sensibili, luati niste papuci de apa (copiii mei n-au avut nevoie). De la bar va aparea o tanti care va va lua comanda (nu platiti paturile dar tre' sa luati apa/cafea de la ei ). Mancare nu stiu daca aveau - noi am venit cu placintele dupa noi. Pentru ca plaja e ff alba reflecta soarele si va bronzati/ardeti mai rau ca de obicei - musai crema! Inghetata aveau. Daca aveti masina de teren, puteti pleca pe alt drum si sa iesiti spre Skala Panaghia. Un filmulet (pe AFA) si alte chestii povestite gasiti doar cautand pe net "plaja de marmura".

Promit sa mai scriu daca vi se pare folositor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Anya - de acord cu ce spui, si drumul (E pur si simplu superb!!!) si despre Marble beach - atat de frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pe partea cealalta a insulei, pe orice harta (chiar si cea pusa pe masa la taverna) veti gasi Tripiti. Coborati din drumul principal spre plaja si parcati la umbra pinilor. Chiar in mijlocul golfului, pe locul unor balti a aparut de cativa ani un hotel mare, cu piscina. Recunosc ca nu m-a tentat sa-i calc pragul - nu e din peisajul Thassosului. Daca stai pe plaja si te uiti spre hotel, in stanga vei vedea o taverna mica cu cateva mese ascunse sub pini. Noi aici mancam de fiecare data. Recunosc ca nu au viteza la servit, dar mancarea e delicioasa si o adevarata placere sa stai sub pini si sa admiri privelistea in timp ce copiii alearga pisicile din curte . Tot aici veti putea cumpara ulei de masline de la fabricuta lor.
Chiar in dreptul tavernei, peste drumul prafos pe care ati coborat veti vedea tunelul catre mare. Pentru noi asta reprezinta adevarata atractie a locului. Candva, o stanca s-a prabusit in mare si a creat un mic golfulet din piatra, ca o piscina (copiii se pot juca in liniste pe mal) si cu o legatura-tunel cu marea. Noi ne aventuram prin tunel catre marea albastra care se zareste. Atentie sa nu atingeti peretii sau fundul tunelului - sunt arici de mare. Curentul nu e puternic (daca nu sunt valuri mari) - am mers si cu copii cu "manecute". Odata ajunsi pe partea cealalta, inotatorii mai experimentati pot da ocol spre stanga stancii si sa revina pe plaja mare sau sa mearga spre dreapta si sa ajunga pe o plaja micuta si intima, pe care ai acces doar dinspre mare . Copiii si inotatorii mai neexperimentati se intorc prin tunel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Sa nu radeti de intrebarea mea insa... tantari sunt? Finea face o reactie la piscaturi si vreau sa stiu daca ma duc extra pregatita sau daor cu un fenistil la mine?

Mergi la inceput