Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

Am reusit sa-mi fac programare la dentist la ora 3....imediat ma apuc de imbracat fata si plecam.....durerea e insuportabila
megbeng-ce grasulina e fetita ta!Si noi astazi facem 2 luni nu am cantarit-o insa cred ca se apropie de 6 kg
SuperMami-eu i-am facut Anastasiei ecografie de sold,pitica mea dormea si s-a trezit cand a simtit gelul acela rece pe eaTotul a fost ok.Ne rugam sa fie bine si la voi
a d i-bine ai venit!
dana-vreau si eu o tanti la curatenie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

si noi ne pregatim ptr eco de sold pe sapt viitoare, ma gandesc ca o sa fie bine, ADI noi tratam colicile cu debridad si espumisan 10 zile tratament apoi nu stiu ce a fi dupa astea 10 zile, inainte luam bonisan dar fara efect, mi-am facut album pe picasa pupicei la bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina eu asa am inteles, ai zis ca o iei in brate si adoarme si am inteles ca adoarme fara sa o pui la san :).
Dana aoleu... cu asa soacra...
A_d_i 36+, 37+... e saptamana sarcinii in care ai nascut. Eu de ex am nascut la 37 saptam si 4 zile si in lista e trecut 37+ :). Cand ajung la pc va trec si pe voi in listuta. poti sa ne dai si data ta de nastere daca vrei :)
Tala multumesc pt raspuns, pup.

Noi am avut o noapte.... mi-a dormit ieri aproape toata ziua si a recuperat asta noapte. A dormit de la 10 la 1.30 apoi n-a mai avut chef de somn pan' la 3.30, a adormit intr-un final si s-a trezit iar la 4.30. I-am dat iar san, a adormit si s-a trezit iar la 6. Acum rade si pedaleaza la greu di mie imi cad ochii in gura de somn :((((

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Monna- multumim 39 saptamani si data mea de nastere e 27.12.1984

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

danaang
nici la noi nu cred ca mai avea efect bonisanul fiindca, desi il dadeam la 8 ore, tot plangea si nu se linistea cu nimic ( nici plimbat, nici schimbat sau mancat, in nici o pozitie...). Acum ii dau infacol si a facut diaree ( cu toate ca in prospect ni sunt specificate reactii adverse)-- acum plange din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

subscriu cu tanti la curatenie: tanti la curatenie rocks!..si masina de spalat vase rocks la noi!

la multe lunite anastasiei, emma! sa creasca mare si sanatoasa!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multe lunite, Anastasia si Maya!
Meg si Dana, deci asta era...doamna la curateniecat o/le platiti? si ce fel de curatenie? spala si geamuri de fiecare data?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Mumtumim Monna!
Sigur ca laptele tau are tot ce-i trebuie la bebe!
Dar ideea e ca pana la 6 luni laptele matern e suficient si bebe nu are nevoie de altceva; acuma faptul ca nu are nevoie nu inseamna ca e interzis sau ca nu i-ar face placere. O teorie care mie mi se pare logica spune ca atunci cand bebe se uita la tine cu interes cand mananci si incearca si el sa mestece/pleoscaie mimand mancatul, inseamna ca e momentul sa ii dai si altceva decat laptic, fiindca e pregatit.

a d i - bine ati venit!

In week-end am fost mult afara din casa - si Lavinia a fost super super super! peste orice asteptari .
Ieri am fost plecati de la ora 13:00 - a dormit, s-a trezit, a fost zen ...pe la 17:00 i-am dat sa pape, mai pe fuga... dar a fost in continuare cuminte si ne-am intors acasa pe la 20:30. Mi se pare incredibil.
Adri e incantata ca am fost si eu si bebe sa o vedem cand are balet si inot si gimnastica. SI cum bebelina s-a comportta impecabil am prins curaj si o sa mergem mai des.

Azi am fost la pediatra - bilant de o luna: 4,290kg si 57,5cm.
De colici nu luam nimic - adevarul e ca nici nu are probleme serioase; mai are reprize de dureri de burtica si plans, dar de regula in maxim 30 min trec, si e o repriza, maxim 2 pe zi. dar nici pediatra nu ne-a sugerat absolut nimic in acest sens, si daca nu e musai nu-i dau (la Adri i-am dat si bonisan, si babycalm si altele...si absolut degeaba).
Iar de eructat imi zicea pediatra sa nu-mi fac griji ca nu eructeaza, ca daca e alaptata e ok, nu e necesar sa eructeze (ca doar din san curge doar lapte, nu si aer, si daca se prinde bine de san nu prea ajunge sa inghita aer) . Asa ca m-am linistit si pe partea asta si nu o sa mai insist sa o tin prea mult la eructat.

Saptamana asta va citesc printre randuri si mai rar, ca mi-e strumfa mare in vacanta si cu 2 fete am deja program plin si greu mai gasesc timp pentru net.
In plus e ceva mai caldut si un pic de soare si pe la noi, asa ca am de gand sa stau mai mult pe afara



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Emmaella: offf, ce ti-e si cu dintii astia, sper sa te rezolve dentistul cat de repede!
Oanace: la fel si Bianca incepe sa planga cum o scot din vanita si se enerveaza cand o imbrac apoi, ma gandesc ca poate ii e cald sa o imbrac imediat dupa baita nu neaparat ca mai vrea in apa. Ce bine ca adoarme Emma si singurica eu nici macar de suzete nu ma pot folosi, tot le incerc din cand in cand dar le scuipa de fiecare data
Tala: am citit si eu de puseele de crestere si am tot dat vina pe ele dar la mine e deja un puseu mare si lat care tine non stop de cand am ajuns cu ea acasa si nu pot sa nu ma gandesc ca am invatat-o prost
A_d_i: eu i-am dat doar probiotice (Protectis) si Infacol pt colici. Noi program regulat nu prea avem nici acum la 11 saptamani, decat noaptea, cand imi doarme cam 6h din fericire
SuperMami, Danaang: eu am intrebat dr. care face ecografii de sold si mi-a zis sa merg cu Bianca cam pe la 4-5 luni pt eco. Voua cine vi-a recomandat sa mergeti asa devreme?
Dana, Meg: ma cam bate si pe mine gandul sa caut tanti la curatenie, voi ati gasit prin recomandare sau cum ati avut curaj sa lasati pe cineva sa va umble peste tot prin casa?
Dia_tm: plimbarici placute sa aveti! Aici e frig si ploua

Legat de burtica ma enerveaza ca e inca mare si moale la aproape 3 luni de la nastere... cu toate ca am reajuns la un rezonabil 55 kg. Pentru mine e tare ciudat sa-mi vad asa burta, avand in vedere ca am facut ani buni de dans sportiv si salsa si eram obisnuita sa fie tonifiata. Dar la zile cum am avut ieri nu apuc nici macar abdomene sa fac acasa Abia astept sa mi se intoarca sotul din delegatie, numar zilele pana vineri O am pe mama aici dar parca nu-i tot una...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Supermami, tanti a mea este bucatareasa de profesie, asa ca uneori imi mai face si papa. Pt ca e la mine de mult timp, peste 2 ani, si pt ca i-am adus multe alte cliente, mie imi ia cat mi-a luat la inceput, adica 50 ron/zi pt curatenie si inca 20-25 daca imi face mancare (fel principal si desert). Celorlalte fete am inteles ca le ia cam 70-75/zi pt curatenie.
Ea este mai catolica decat Papa, eu ii zic sa nu mai spele gemaurile de fiecare data insa e mania ei. Ii zic ca nu are sens sa-mi stearga tevile de fiecare data, insa nu ma asculta. Ii zic sa nu dea canapeaua la o parte mereu, nu ma asculta.. deci, ce sa zic.. sclipeste totul dupa ce pleaca..
Am ajuns sa tin la ea, ii dau haine pt fata ei, o ajut cum/cand are nevoie.. imi place tare mult!

Ronina, eu am luat-o la recomandarea unei cunostinte, dar nu pot sa zic ca am avut vreo garantie.. Mai ales ca i-am dat cheie din prima zi si ca eu eram la serviciu cat facea ea curat deci daca vroia putea sa plece inclusiv cu periutele de dinti.. insa nu mi-am pus niciodata problema asa, ca eu is mai naiva si cred ca toti oamenii sunt ok - iar de data asta am avut noroc si chiar asa a fost.

Mergi la inceput