Gravidute cu tromobofilie -cap 19-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Colul se masoara la ecografie, mie mi l-a masurat de fiecare data fara sa cer eu ceva (pana acum avea de fiecare data peste 3 cm). Saptamana viitoare ma vad din nou cu doctorita, ca sa-mi dea rezultatele la bitest, asa ca o sa o mai intreb atunci. O sa o intreb si de concediu medical, ca eu stau toata ziua pe scaun in fata calculatorului la serv si mai fac si 2 ore pe drum dus/intors. Dar aseara cand mi-a zis de lungimea colului m-a dat peste cap de tot si nu m-am gandit ce ar mai tb sa o intreb.

Andreea 12+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Bebeta, mai esti cu noi? Esti ok? Nu ai mai intrat de vreo luna si esti in 37s... Tot pe aspenter ai ramas? Ai nascut? Da un semn daca ne mai citesti.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 36+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ned, te stiu. Merg la dr. Uscatescu de 2 ani si nu stiu daca voi mai merge. Acum caut hematolog, doar daca nu gasesc, voi mai merge la ea. Dar sunt de acord cu Balanta, macar este deschisa tratamentelor si analizelor de urmarire a sarcinii din afara, si de multe ori, are initiativa, incearca sa previna anumite probleme, nu sa astepte sa se intampla si sa le trateze.
Nu vreau sa mai scriu despre cat de OK este, am scris la capitolele trecute, spun doar ca am o rezerva.
Anabel, ai luat Aspenter si Clexane, zilnic, de la inceputul sarcinii? Problema mea e cu Aspenterul zilnic in sarcina mica...Evident ca nu sunt sigura daca asta a fost cauza pierderii, dar e o intrebare.
Mami de 2, nu stiu ce sa zic, stiu fete cu MTHFR homo care au mers cu Aspenter pana aproape de termen si apoi au facut Clexane. Poate tine cont si de restul analizelor, nu stiu de ce uneori da Clexane si alteori, nu.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Mealex eu am facut fiv si am luat aspenter si clexane din prima zi de stimulare si am continuat si in sarcina,merg la uscatescu si a fost de acord ...trebuia sa nu sangerez si nu am avut nimic.E un forum strain pe care il citesc si de acolo m am inspirat.
Eu am luat aspenter si cu 1 an inainte.



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Anabel, stiu ca unele persoane nu tolereaza foarte bine aspirina, poate sunt una dintre ele, nu stiu, pana acum nu am avut probleme. Ce pot spune cu certitudine e ca data viitoare, voi lua cel mult 1 Aspenter la 2 zile sau poate nu voi lua deloc. Mai e pana atunci.
Nu inteleg nici cum se ia decizia la Fundeni: Aspenter zilnic, la 2 zile sau deloc...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Buna fetele, nu ma cunoaste nimeni de pe aici ca de mult timp nu am mai activat, apar si eu pe prima pagina la mamici cu trombofilie. Am vrut sa imi spun si eu experienta cu Aspenter si Clexane pentru Andreea. Eu pierdusem doua sarcini in saptamana 8/9. Si am ramas insarcinata a treia oara, macar acum stiam ca am trombifilie si luam Aspenter la 2 zile. Dar mie mi se parea insuficient si voiam neaparat sa iau si Clexane, ca sa fiu eu mai linistita. Am fost la un medic hematolog in Brasov dar mi-a spus ca o sa-mi dea Clexane doar incepand cu trimestrul 2, de parca ajunsesem vreodata pana acolo.... Spunea ca Aspenterul e suficient. Ginecologul tot asa, nu zicea nimic de Clexane. Asa ca am mers la Fundeni la d-na Uscatescu si asa am ajuns sa primesc si eu Clexane, daca nu imi dadea cred ca mai vizitam cativa hematologi pana imi dadea cineva scrisoare medicala.
Apoi ginecologului i-am spus ca mi-a recomandat hematologul, oricum el pana la sfarsitul sarcinii se cam mira ca am ajuns sa iau doza 0,4, spunea ca 0,2 e suficient. Hematologului din Bv i-am spus ca mi-a recomandat ginecologul, nu puteam sa-i spun ca am mers la Fundeni, si uite asa mi-am rezolvat treaba, primeam si eu reteta compensata.
Se pare ca decizia a fost buna pentru ca am dus sarcina la termen cu bebe sanatos, ceea ce nu stiu daca se intampla daca luam doar Aspenter. Probabil ca era suficient si Aspenterul dar eu nu mai eram dispusa sa risc.

Asa ca uneori mai facem si cum simtim, oricum daca nu gaseam un medic care sa recomande Clexanul nu aveam curajul sa incep tratamentul de capul meu, cumparasem cateva doze si ma uitam la ele dar inca nu facusem niciuna. Am inceput tratamentul pe la 6 saptamani si ma lua groaza ca se apropia termenul de 8 saptamani la care tot pierdeam. Daca o sa reusesc sa mai raman insarcinata o sa incep tratamenul cu Clexane din ziua cu testul pozitiv, nu mai stau pana se vede sarcina ecografic sau pana ajung la consultatie la toti medicii.


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Andie, si eu am avut colul scurt dar eram insarcinata in 7 luni. Cred ca era cam tot de dimensiunile pe care le ai tu dar sarcina era mult mai inaintata. Asa ca doua luni am stat doar in pat, mergeam la baie si la control la medic. Si nu e deloc usor....asa ca ajunsesem sa regret ca nu am facut cerclaj la inceput de sarcina cand imi recomandase un medic dar ginecologul meu spunea ca nu e cazul. Pana la urma mi se pare mult mai simplu sa faci cerclajul si sa stai linistita decat sa stai tot cu frica sau permanent in pat, cum am stat eu.


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Eu te stiu din garda veche, Dedicut!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

anabel, ne dai si noua linkul forumului te rugam?


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 36+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Anabel, stiu ca unele persoane nu tolereaza foarte bine aspirina, poate sunt una dintre ele, nu stiu, pana acum nu am avut probleme. Ce pot spune cu certitudine e ca data viitoare, voi lua cel mult 1 Aspenter la 2 zile sau poate nu voi lua deloc. Mai e pana atunci.
Nu inteleg nici cum se ia decizia la Fundeni: Aspenter zilnic, la 2 zile sau deloc...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)


MeAlex, o sa iti spun cum a luat la mine decizia de a nu merge cu Aspenter: dupa sarcina gemelara pierduta in primavara trecuta in sapt 19 din cauza hematomului m-am tot plimbat pe la FUNDENI toata vara si am facut toate analizele pe care le fac ei acolo. In afara de APCR toate au iesit ok. Mutatiile ok cu exceptia MTHFR. Evident ca in preconceptie (i-am spus lui U ca din august vrem sa incercam din nou) mi-a dat Aspenter + restul schemei. Nu stiu care a fost rationamentul ei, dar m-a chmat la inceputul lui august sa fac o tromboelastograma (TEG). ( la fiecare vizita se lega de hematom ca a fost mare). Am intrerupt Aspenterul si dupa 10 zile am facut si TEG care a iesit proasta; nu mi-a explicat prea multe, insa mi-a zis ca organismul meu are tendinta de sangerare si ca indiferent cine mi-ar prescrie aspenter sa nu-l iau. Pt 280 ron cat a fost analiza..., ma asteptam la o interpretare mai elaborata..
So...restul povestii nu stiu daca mai are relevanta, cert e ca la mine pe asta s-a bazat. Probabil ca si decizia de a nu-mi da clexane in sarcina...o fi luat-o tot asa..
Cu siguranta eu am o fragilitate capilara si hematomul ala ca si cele doua pe care le-am facut in sarcina asta la inceput au legatura cu asta, insa am tinut sub control pb cu \cetebe -2 gr pe zi la inceput si 4 tarosin..si in prezent am ramas doar pe cetebe 2/zi.
Poate te ajuta intr-o anumita masura ce am scris. Eu nu am mai mers la Fundeni din sept pt ca gineco meu colaboreaza cu dr Voican de la Municipal.



37+ cu Rares-Iustin
AMR vreo 11 zile !

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput