Gravidute cu tromobofilie -cap 19-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Andreea, am fost la dr. Avram, mi-a zis ca ea "ar incerca" cu Aspenter la mine si apoi, mi-a face analize, adica in principal, d-dimeri care nu sunt relevanti daca faci tratament cu anticoagulant (conform Synevo) si care arata ca in sange exista o substanta ce apare cand sunt deja cheaguri, ori asta pentru o sarcina mica este catastrofal pentru ca nu mai apuci sa salvezi cu Clexane.
La mine, cu Clexane, am dus cel mai mult sarcina, pana la 11 saptamani, chiar daca embrionul ramasese in urma si cred ca asta arata ca este necesar. In plus, dr. Avram zicea ca antiFXA (analiza pentru verificarea dozei de Clexane - daca e mare sau mica) nu este relevanta in sarcina...din spusele Balantei, care a facut fiv in Austria + din studiile din strainatate citite, antiFXA este singura analiza relevanta! Imi inchei aici explicatia renuntarii mele la dr. Avram.
Inca ceva...ma repet, fetele care si-au ajustat dozele, au fost nevoite sa faca asta, pentru ca medicii lor nu au luat in seama anumite analize, simptome, situatii. Eu sunt un exemplu invers, am ales sa am incredere intr-un medic si nu am facut bine...tot ce citisem arata ca nu era intocmai ok tratamentul (ma refer la Aspenter zilnic+clexane, nicio fata de pe forum nu a luat tratamentul asta de la inceputul sarcinii).

Stiu o fata, de pe acest forum, care nu a scris de ceva timp, dar care cred ca citeste...ea a decis ca face Clexane (pierduse 2 sarcini mari inainte, trecuse cu putin in trim 2 de sarcina), acum are un copil de 2 ani si ceva si e insarcinata cu al 2-lea (acum dr. i-a recomandat Clexane).

Doamne ajuta sa fie bine!
P.S.: Cand ai pierdut 3 sarcini si vorbesti de protocolul pt. a 4-a sarcina, nu folosesti verbul "a incerca" (ma refer la exprimarea dr. Avram).

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

MeAlex, te stiu de la piersicute. Ai fost si la dr Uscatescu? Vorbeste cu ea mai mult .... e ok din punctul asta de vedere.

Ref la nastere, eu am emotii in cazul in care se declanseaza nasterea inainte de ceza programata, ca nu as vrea sa nasc natural (totusi sa ma linistesc am inteles de la voi ca nu ar fi nici o problema).

27+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

ned, dar ti se poate face ceza si in regim de urgenta, fara probleme.

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 36+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Buna fetelor si eu am probleme ca voi.....

MeAlex si eu am mers si merg in continuare cu aspenter si clexane de 0,4 pe zi de la inceputul stimularii....o sa merg sa fac anti fxa sper sa fiu acoperita....

va pup...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

am REVENIT DE LA fUNDENI ..AM REFACUT DDMERII (II FAC DATA LA 2 SAPT) si au iesit f buni, nu a crescuT deloc: 590. iNR-UL 0,97 DECI Cica PERFECT PT MUTATIILE MELE HETEROZIGTE MthfR;
FAZA E CA AM VAZUT PE FOAIE CA MI-A IESIT LA R si LA2 cu valori extrem de diferite de ce trebuia sa fie in interval cel putin LA 2 era 108, fata de intervalul care nu depasea cateva zeci.
deci erau fff in neinterval:))ar trebui sa ma ingrijorez? astia ce mai sunt..Uscatescu nu mi-a zis nik cu referire la asta...nu stiu unde sa caut..

iau in continuare doar aspenter zilnic.

11+
2 mutatii MTHFR heterozigote: C677T si A1298C
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 1 NO SPA pe zi Utrogestan ovule:400 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna tuturor! N-am somn azi, asa ca am zis sa va spun ce am facut ieri la eco morfofetala de prim trimestru. Am si vesti bune si mai putin bune. Vestea buna e ca bb e foarte bine, mai mare chiar cu 2 zile decat dupa UM, tot ce i-a masurat si vazut pe acolo a zis ca e bine, translucenta nucala 1.3mm. Problemele sunt la mine, una si cea mai stresanta pt mine e ca am colul scurt (23.6mm) si a doua ca rezistentele pe artere sunt mari (dreapta RI 0.85 si PI 2.28, stanga 0.9 si PI 3.52 (notch protodiastolic - habar n-am ce inseamna asta si nu am observat atunci sa o intreb). Rezistentele nu ma ingrijoreaza asa tare, ca am citit pe aici ca nu sunt relevante asa devreme si ca sunt marite de obicei, o sa fac analiza de anti-FXA sa ma conving eu ca e buna doza de Clexane. Ce ma streseaza mai tare e colul, daca e asa scurt la 12 s, cum ajung eu pana la 40? Dna doctor a zis ca mai face o eco transvaginala la 16s (ca asa se poate masura mai precis colul) si daca e tot scurt tb sa fac cerclaj . Sanatate in continuare tuturor!

Andreea 12+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Ah, am uitat sa va spun saptamana trecuta ca am obtinut reteta gratuita de Clexane de la medicul de familie fara nici o problema, pe baza scrisorii medicale pe care o daduse hematologul. Mi-a dat pe doua luni, asa ca abia in iulie mai merg pt reteta (sper sa nu ajung mai repede din alte motive, sa nu fie nevoie de concediu medical pt problema cu colul ).

Andreea 12+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

andreea, iti doresc sa fi luat decizia cea buna mergand pe mana dr-ei avram fara clexane...
o fi avand dr uscatescu defectele ei, dar macar e pro clexane si cand a auzit ca afara se monitorizeaza doza de clexane cu antifxa, a inceput sa faca si ea analiza asta.
eu n-as avea curaj nici o secunda sa stau fara clexane, dar fiecare stie ce e mai bine pt el. bafta maxima sa ai!

andie, nu te juca cu colul. daca la 12 sapt are 2,36 cm, eu nu stiu de ce asteapta dr-a ta pana la 16 sapt ca sa ii vada evolutia. la varsta asta a sarcinii, pt o sarcina unica, ai un col f scurt, care necesita cerclaj.
eu la 12sapt si 6 zile aveam col de 2,9 cm pe sarcina gemelara. la 16 sapt si 6 zile colul meu devenise de 1.3 cm, cu orificiul intern deschis in palnie. deci aveam iminenta de avort. am facut cerclaj de urgenta si de atunci, repaos complet la pat si tratament antispastic la care mai tarziu s-a adaugat si tocolitic; plus utrogestan si magneziu (de clexane, vitamine nu mai zic). dupa cerclaj, colul a fost 2,9 cm, dar pe masura ce sarcina creste, se scurteaza. la 27 de sapt avea 2,1 cm. retine: eu trag de dimensiunile astea cu repaos complet la pat (mers doar la baie si iesit din casa strict pt a merge la dr, iar atunci stau intinsa pe bancheta din spate, nicidecum nu stau in fund).
nu vreau sa imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut cerclajul...
regret insa ca nu m-am tinut de capul dr meu de atunci, sa fi facut cerclajul profilacttic, prin sapt 13-14. e una sa faci cerclaj pe un col care este inchis si are o dimensiune oarecum normala, si alta e sa faci cerclaj de urgenta, pe un col f f scurtat si deschis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

andie,
si eu am facut cerclaj in saptamana 19. am fost tare speriata de aceasta procedura, dar acum , dupa ce am trecut de ea, am realizat ca este foarte usoara si mai ales, salvatoare de sarcina. eu am avut un col de 3 si ceva iar intr-o saptamana a scazut la 2 si ceva. medicul meu gineco nu a vrut sa riste nimic si bine a facut, pentru ca la ceva timp dupa cerclaj a si descoperit la eco o "crapatura" (numai ca avand "sigiliul" pus puteam sta linistita)... nici nu vreau sa ma gandesc la ce s-ar fi putut intampla daca nu il aveam , mai ales ca am luptat ca o nebuna pentru sarcina asta! este foarte bine ca esti abia in sapt. 12 si se stie de problema ta! are sa fie totul bine, ai sa vezi!
procedura in sine dureaza doar 10-15 minute... la mine mai mult a durat sa ma pregateasca, sa ma adoarma si sa ma trezeasca!

toate doamnele


30 + Gabriel

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor cum se masoara colul? m-ati facut curioasa?.. sa cer si eu asta de curiozitate sau mi-l va masura ginecoloaga fara ca eu sa cer, ma duc la eco sapt viit la 12 sapt.

PS: sa inteleg ca dr Uscatescu e pro clexane? sperrr..pt ca pe mine tot pe aspenter m-a lasat..ceea ce trag eu concluzie ca nu am nevoie inca de clexane...stau cu inima cat un purice din cauza asta! of!

11+
2 mutatii MTHFR heterozigote: C677T si A1298C
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 1 NO SPA pe zi Utrogestan ovule:400 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput