ce ati face?(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

katya, eu sunt cu energia mai jos asa, sub nivelul obisnuit. am zile si zile si trebuie sa echilibrez efortul pe care il fac zilnic.

almo, uite la mine. eu sunt un exemplu de om bolnav (bine, mie imi place sa cred si chiar spun si cred asta, ca sunt doar in trecere de la un nivel la altul ). si foarte sincer iti spun ca nu mi-am pus niciodata intrebarea "de ce eu doamne? de ce tocmai mie?" am luat-o ca atare, am facut niste schimbari in modul de viata, vad ca m-am adaptat bine si familia la fel. caut orice prilej sa ma bucur de tot ce am, in zilele fara dureri fac ce nu pot sa fac in altele.

nu mai pot sa fac sport la sala, dar reusesc sa merg cu bicicleta de trei patru ori pe saptamana. nu mai pot sa fac anumite treburi in casa, dar pot sa pictez si desigur copii sau sotul ma inlocuiesc cu succes. nu ma uit la ce nu pot, ma concentrez mereu pe ceea ce pot inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

katya, eu sunt cu energia mai jos asa, sub nivelul obisnuit. am zile si zile si trebuie sa echilibrez efortul pe care il fac zilnic.

almo, uite la mine. eu sunt un exemplu de om bolnav (bine, mie imi place sa cred si chiar spun si cred asta, ca sunt doar in trecere de la un nivel la altul ). si foarte sincer iti spun ca nu mi-am pus niciodata intrebarea "de ce eu doamne? de ce tocmai mie?" am luat-o ca atare, am facut niste schimbari in modul de viata, vad ca m-am adaptat bine si familia la fel. caut orice prilej sa ma bucur de tot ce am, in zilele fara dureri fac ce nu pot sa fac in altele.

nu mai pot sa fac sport la sala, dar reusesc sa merg cu bicicleta de trei patru ori pe saptamana. nu mai pot sa fac anumite treburi in casa, dar pot sa pictez si desigur copii sau sotul ma inlocuiesc cu succes. nu ma uit la ce nu pot, ma concentrez mereu pe ceea ce pot inca.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kari iti doresc multa sanatate si sper din inima ca o sa lupti sa te faci bine. cum am mai spus, cu forta gandului ( chiar si atunci cand crezi ca D-zeu te ajuta) poti sa te vindeci uneori. unele boli sunt mai grave decat altele dar cred ca gandind pozitiv poti sa faci minuni.

fiecare dintre noi ajungem sa avem pb de sanatate mai devreme sau mai tarziu si nu o sa blamez nici eu pe nimeni, ci o sa lupt pana in ultima clipa, pt ca motivatia mea ce mai mare o sa fie "o clipa in plus cu copilul meu"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Of Almo, nu stiinta ti-a dat fetita, nu un dr. Daca ar fi fost atat de usor copii ar fi creati in eprubeta. Daca ar fi fost asa de usor ar fi facut sperma artificiala si ovule artificiale. Dar nu pot. Se lucreaza tot cu ce a creat Dumnezeu. Viata incepe cu Dumnezeu, nu poate fi creata artificial.


Eu personal ma opresc aici. Almo e clar ca tu ai ales in cunostinta de cauza.

Katya

Kariguld, Dumnezeu sa se atinga de tine si sa-ti dea sanatate si bucurie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Of Almo, nu stiinta ti-a dat fetita, nu un dr. Daca ar fi fost atat de usor copii ar fi creati in eprubeta. Daca ar fi fost asa de usor ar fi facut sperma artificiala si ovule artificiale. Dar nu pot. Se lucreaza tot cu ce a creat Dumnezeu. Viata incepe cu Dumnezeu, nu poate fi creata artificial.


Eu personal ma opresc aici. Almo e clar ca tu ai ales in cunostinta de cauza.

Katya

Kariguld, Dumnezeu sa se atinga de tine si sa-ti dea sanatate si bucurie.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







vai greieras

si eu ma opresc aici

o sa ma mut la Stiinta si Cerceatre ca acolo cu siguranta o sa imi gasesc parteneri de discutii pe masura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Of Almo, nu stiinta ti-a dat fetita, nu un dr. Daca ar fi fost atat de usor copii ar fi creati in eprubeta. Daca ar fi fost asa de usor ar fi facut sperma artificiala si ovule artificiale. Dar nu pot. Se lucreaza tot cu ce a creat Dumnezeu. Viata incepe cu Dumnezeu, nu poate fi creata artificial.


Eu personal ma opresc aici. Almo e clar ca tu ai ales in cunostinta de cauza.

Katya

Kariguld, Dumnezeu sa se atinga de tine si sa-ti dea sanatate si bucurie.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







vai greieras

si eu ma opresc aici

o sa ma mut la Stiinta si Cerceatre ca acolo cu siguranta o sa imi gasesc parteneri de discutii pe masura.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Almo, du-te acolo, cu sinceritate spun. E mai greu sa discuti discutii cand e vorba de cele adanc sufletesti.

Ispitesti pe Dumnezeu si pe credinciosii lui cu superioritate, dar ai vrea sa stii un Rai pentru fetita ta, in caz de "Doamne fereste!". Mai mult, l-ai vrea garantat, fara sa faci nimic, fara sa investesti nimic (cand Dumnezeu si-a dat singurul fiu pentru noi), si ceri socoteala!
Daca stiinta iti ofera vreo garantie, primeste-o pe aia cu bucurie! De ce te razvratesti? Nu da cu capul, ca faci buba.

http://www.lucamic.blogspot.com/


Edit: na, ca ai si plecat deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Michelle, la intrebarea ta:
Eu as alege familia. Iar la modul general, as cauta sa-i asigur o familie, niste parinti care sa-l iubeasca asa cum e, iar restul i-as incredinta lui Dumnezeu. Si i-as mai lasa ceva de-al meu personal, si simbolic, ca o iconita, un vers, un mesaj, care sa-l ajute sa ma cunoasca si in credinta mea, iar mai apoi sa caute singur, atunci cand va fi pregatit. Cam atat.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Katya. greierash, si eu va multumesc !

Kari, multa sanatate !

Almo, eu iti inteleg revolta si nelamuririle pentru ca am fost si eu acolo si nici acum nu sunt prea departe de punctul in care te afli tu. Nu intrebarile tale deranjeaza, ci modul in care le adresezi.

Sa accepti ca esti stearpa, dar sa adopti (desi Dumnezeu nu te-a vrut sa ai copii) este sau nu o incalcare a Vointei Divine?

Cind am spus de karma, nu am vrut sa folosesc termenul in sensul sau "religios" ci in sensul de "dupa fapta si rasplata". Iar in exemplul cu bustenii, unde este interventia legilor divine?
- in faptul ca cine i-a legat a fost neglijent si astfel s-au creat circumstantele de a avea loc acel accident in care sa fie implicata ACEA persoana?
- in faptul ca s-a intimplat ca bustenii sa se rastoarne exact in clipa in care masina AIA era in spate?
- in faptul ca pasagerul a supravietuit practic intact?

E corect sa inteleg ca aici, in viata paminteana, Dumnezeu nu intervine, ca el ne-a lasat liberul arbitru, legile Sale dupa care sa ne ghidam, "cerintele" sale care ne-ar "garanta" Raiul, si ne lasa sa ne desfasuram cum ne duce minta si sufletul? Si ca rasplata faptelor noastre o vom primi abia (si numai) dupa moarte?





http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
[
E corect sa inteleg ca aici, in viata paminteana, Dumnezeu nu intervine, ca el ne-a lasat liberul arbitru, legile Sale dupa care sa ne ghidam, "cerintele" sale care ne-ar "garanta" Raiul, si ne lasa sa ne desfasuram cum ne duce minta si sufletul? Si ca rasplata faptelor noastre o vom primi abia (si numai) dupa moarte?





http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


nu. Legile (poruncile) sunt doar un punct de plecare. Important este sa reusesti sa misti ceva in tine, sa te schimbi, sa te intorci (catre Dumnezeu). Faptele doar vor reflecta acest lucru, dar nu vor garanta nimic.
Sigur ca Dumnezeu intervine in viata noastra, altfel de ce ar fi rugaciuni? Cu cine ai vorbi si de ce?
Pe mine chiar ma mira sa citesc aici de "supunerea fata de dogme". Dogmele sunt cumva sintetizate in Crez, le puteti gasi in hotararile Sinoadelor Ecumenice (pentru ortodocsi). Ele ar trebui cunoscute, dar nu sunt un fel de ciocan deasupra capului, care te loveste daca nu te supui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Pisigri

Adoptia. Depinde : daca tu (ca credincios, da?),tot ce faci faci dupa ce-L intrebi/ceri de la Dumnezeu, deci zici mereu:faca-se voia Ta si daca vezi ca si adoptia ti-ar sta-n cale, daca si acolo ar fi din cale afara de greu, inseamna ca Domnul nu ti-a dat a fi mama, inseamna ca a stiut ca nu era pt tine.

Cind ceri ceva, daca nu primesti nu inseamna ca nu te-ai rugat bine, ci inseamna ca nu stii ca de fapt ce cereai nu-ti trebuia , ca-ti era mai bine fara ce-ai cerut sau ca aparentul rau (boala, deces etc) e de fapt bine pt cel care-a suportat aceasta. Adica ceeea ce pare fezabil pt noi si usor de dat noua de la Dumnezeu, daca nu primim, tb sa credem ca n-am primit exact pt binele nostru, din iubire pt noi. Chiar daca ne vine sa zicem : ce Ti-era asa greu, Doamne, sa-mi dai si mie asta, era nimica toata pt Tine sa m-ajuti si n-ai facut-o. Asa si cu ex tale de accidente, unii au murit absurd, dar poate ca, daca nu i-ar fi luat Dumnezeu, ar fi facut ceva ce i-ar fi pierdut sau poate n-ar fi facut fata vreunei dureri si s-ar fi sinucis, unor criminali poate ca le da inca zile pt ca asteapta de la ei pocainta si indreptare, poate ca exemplul unuia dintre ei ii ajuta si pe alti criminali sa se indrepte.

Deci aparenta lipsa de interventie e de fapt interventie. Si poate unele intervenii or fi si punitive, dar cred ca tot aparenta e pedeapsa, in fond Dumnezeu nu ne vrea decit binele. Din unele ne da lectii, cum zici tu, intr-adevar.

Eu am vazut clar pe pielea mea sa zic asa: chiar vorbeam cu sotul aseara ca, daca la un mom dat am cerut cu ardoare ceva, dar cerut fara sa zicem si Doamne, cum vrei Tu, ci cerut la modul Doamne, da-ne, da-ne, sa ne iasa, sa fie asa, ca vrem mult, ei bine, abia acuma, la ceva distanta de timp am vazut ca Domnul pina-n ultima clipa ne-a tinut in nesiguranta, am reusit actiunea aceea exact in ceasul al 12-lea si nu neaparat spre binele nostru vedem acum. Acum cind realizam ca dac-am fi zis si: cum oi vrea Tu Doamne, asa sa fie, poate ca Domnul nu ne dadea. Si ar fi fost mai bine.

Asa e si cu bolile si cu necazurile. Daca eu sa zicem, ma arnjez pt vreun eveniment, vreau sa stralucesc, sa moara si femeile de ciuda si sa se uite si niste barbati dupa mine, n-ar fi de mirare sa ma trezesc cu un herpes in ziua respectiva. Cum as interpreta? Ca m-a pedepsit Domnul? Sau ca m-a iubit? M-a iubit, pt ca herpesul m-a smerit, m-a facut sa stau in banca mea si sa-mi vad de treaba.

In concluzie, Dumnezeu ne da intreaga libertate si chiar intervine spre ajutor, doar ca noi nu stim sa interpretam interventiile Sale. Insa daca chiar ne-am lasa total in miinile Lui, orice incercari si dureri ne-ar da, presupun ca ar tb sa ni se para usoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mariuta ,dogmele nu-s ciocan deasupra capului, bineinteles, am folosit a supune pt ca asa l-a folosit Pisigri careia ma adresam, dar prin supunere m-am referit la cunoasterea si intelegerea corecta a lor, iar la practica fiecare dupa rivna, dupa cum simte, dar e important sa stii, altfel e un amestec de dumnezei, porunci, dogme de nu se mai intelege om cu om. Bineinteles ca poti muri oricind, in accidente fel de fel, fara preotul cu potirul linga tine, dar sa spui ca nu mai crezi in Dumnezeu din cauza ca uite ce-a facut tatei preotul cutare, ca preotul n-a vrut sa-l trimita-n rai ...etc Important e sa cunosti si pe urma sa respingi, dar sa respingi pt ca ai inteles gresit, mie una mi-ar parea rau , de-aia zic de informatie,nu de altceva.

Mergi la inceput