ce ati face?(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Si tot pt Pisigri despre "Dumnezeu ar tb sa fie mai presus de confesiuni".

Am mai zis ca spovedania (confesiune cum zici tu) nu e o inventie a bisericii, ci asa a zis Domnul, sa ne spunem pacatele unii altora, asa a zis El apostolilor sa faca, sa-i pastoreasca pe altii, sa-i cerceteze dpdv duhovnicesc si sa-i indrume in viata spirituala . Nu putem trece peste asta, in ideea ca Domnul n-a zis gratuitati, ci Ii luam in serios spusele/poruncile.

Si bineinteles ca Domnul stie daca preotul a gresit, a nedreptatit etc, doar El are ultimul cuvint, nu?Deci sigur ca e mai presus de confesiuni. Dar poate vrea de la noi sa vada ca am ascultat, ca ne-am smerit.

Liberul arbitru. Noi nu sintem marionete si Domnul nu ne manipuleaza: daca unul n-a legat bustenii, cel din spate a murit,daca unul a baut, a murit si a omorit si pe altii, sint consecinte ale faptelor. Daca unul a murit desi putea Domnul sa-l scape, poate ca de fapt a fost spre mintuirea lui ca Domnul sa-l ia.

Nu stiu daca te-am lamurit, dar oricum tb sa incepi de la baza.Intii sa fii convinsa ca n-are ce cauta karma aia la Dumnezeu, pe urma sa-L cunosti,si abia dupa aceea poti accepta cum e cu bolile si mintuirea.

Plus ca oricum or fi mai multe explicatii, eu am o intelegere limitata (deocamdata).

Oricum, ti-am raspuns cu placere, ca am uitat sa-ti zic de ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Pt Pisigri si Ch-dana-la o parte din intrebare:

Nu exista ca exista un singur Dumnezeu dar ca se cheama altfel. Nu exista asa ceva. Exista un singur Dumnezeu si Acela e Treimea. Daca esti crestin e imposibil sa sustii ca ar fi altfel. Cum sa fie un Dumnezeu una si-aceeasi cu cel al evreilor care-L asteapta si-acuma pe Mesia (Care Mesia a venit deja) sau cu cel al muslmanilor (si nu ma luati ca Allah se traduce tot prin Dumnezeu, nu despre asta e vorba) care sustin ca Dumnezeu n-are Fiu? Ce-are Buda (care-a fost un simplu om si nici macar n-a cerut sa fie divinizat) cu Dumnezeu? Ce au zeii hindusi cu Dumnezeu? Cum sa fie egalitate? Ce energii? Ce forte? Ca sa fiu sincera cu voi, pt un crestin (ortodox cel putin),fortele si energiile astea se cheama diavoli si nimic mai mult.

Nu mai fiti asa generosi cind e vorba de asta, ca sa stiti ca altii de alte credinte nu-s asa atunci cind cred, ei isi cunosc dumnezeul in care cred si n-ar zice ca unii dintre noi ca-i tot aia, ce mi-e Iisus, ce mi-e energie, forta sau ce-o fi. Dar nu-i asa, vedeti? Ca sa fii crestin tb sa fii convins ca Acela e Dumnezeu, Acela si numai Acela-Cel in Treime-.Si Acestuia ii apartine Imparatia cerurilor. Dac vrei acolo, trebuie sa-I urmezi Lui.

Cine nu e inca lamurit in cine crede, de aici sa inceapa, dar nu sa-si faca impresii si creatii, ca poate gresi.



adica dupa parerea ta numai crestinii ortodoxi sunt cei care vor ajunge in rai si toti ceilalti oameni, indiferent de religia lor, de credinta lor, de rugile lor, or sa ajunga in iad dupa parerea ta, ca sunt stapaniti de diavol. dar te intreb, ce vina au ei ca s-au nascut in acele religii, ce vina au ei daca toata viata li s-a spus de Alah si nu de D-zeu?

si ma intreb cati dintre credinciosi cei mai credinciosi reusesc sa respecte biblia si toate prouncile de-a lungul vietii. adica vecina mea care e f religioasa dar na, mai scapa cate o barfulita ca asta e in firea omului, o sa ajunga si ea in iad?!

nu dragilor, biblia a fost interpretata de-a lungul timpului dupa bunul plac al mai marilor bisericilor si dupa capacitatea lor de intelegere.

de ex in zi de sarbatoare nu se lucreaza da? dar omul, a avut nevoie sa lucreze si in zi de saprbatoare daca trebuia sa isi adune recolta, si asa s-a inventat "clacile", care dupa parerea credinciosilor nu e pacat.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Almo, am raspuns deja de la ex cu Papua guinee (cred ca tot tu ai intrebat)ca Domnul nu ne judeca la fel pe crestini si pe necrestini.Spun asta pt ca asa am citit eu la parintii ortodocsi. O fi un rai si pt ceilalti, necrestini, nu stiu. Stiu doar ca in Imparatia Cerurilor intra doar crestinii, cei care L-au cunoscut si iubit si au ascultat de Dumnezeu-Treimea.

Ca respecta credinciosii sau nu Biblia, ca respecta ei poruncile, asta nu e treaba noastra sa judecam, tb sa ne asiguram ca noi respectam si facem, atit.Ca doar nu raspundem noi pt ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

si apropo de stiina.

ce parere aveti voi, e pacat sa nu e pacat sa faci copii in vitro?
mama mea a fost putin cu inima stransa sa zic asa, ca eu am avut-o pe nicole cu tratament iar soara mea a trebuit sa mearga mai departe si sa faca IVF si acum are doua fetite.

sa acceptam stiinta aici sau nu? oare puteti voi sa ii spuneti unei femei care chinuie sa faca copii ca D-zeu asa a vrut ca ea sa fie stearpa si sa accepte voia lui D-zeu.

da, la vremea aia nu se stia de asa ceva, lumea a evoluat, si multi nu stiu acum daca sa mearga inainte cu stiinta sau sa ramana in urama cu biblia. unele secte ca si menoniti sau amish au ramas in urma, asta au ales, alte religii au acceptat medicina.
dupa spunsele lui Katya, "boala ne e data spre maintuire" ar trebui sa ma uit cum copilul mi-e bolnav si sa nu fac nimic pt ca "Domnul ne-a dat-o spre binele nostru"
te intreb Katya de ce sa duc copilul la medic, de ce sa nu respect voia D-lui?








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Almo, am raspuns deja de la ex cu Papua guinee (cred ca tot tu ai intrebat)ca Domnul nu ne judeca la fel pe crestini si pe necrestini.Spun asta pt ca asa am citit eu la parintii ortodocsi. O fi un rai si pt ceilalti, necrestini, nu stiu. Stiu doar ca in Imparatia Cerurilor intra doar crestinii, cei care L-au cunoscut si iubit si au ascultat de Dumnezeu-Treimea.

Ca respecta credinciosii sau nu Biblia, ca respecta ei poruncile, asta nu e treaba noastra sa judecam, tb sa ne asiguram ca noi respectam si facem, atit.Ca doar nu raspundem noi pt ceilalti.




asa ma gandesc si eu ca o fi un rai si pt noi ce incercam sa fim buni si drepti dar nu ne rugam si nu ne spovedim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nu stiu ce aveti cu medicii, nu ni i-a dat Domnul spre a ne vindeca? Toti dam marire lui Dumnezeu pt mintea pe care ne-a dat-o si mai ales cind e spre binele omului, medicii nu-s deloc afurisiti si pusi la zid, chiar nu stiu de unde ideea.

Ce nu e agreat in ortodoxie sint acele metode alternative-cu energii, rezonante, homeopate,meditatii, reiki ,descintece si ce-or mai fi. Si pe buna dreptate: pt ca nu exista decit o energie: cea de la Duhul Sfint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Despre FIV.

Eu acuma iti spun strict parerea mea. Si da, stiu ca e usor sa vorbesti cind ai si copii si cind sint si sanatosi.

Dar daca n-aveam si n-aveam, acceptam ca sint stearpa. De Ce? Pt ca au fost si alte sterpe in Biblie care au acceptat voia lui Dumnezeu si, daca totusi n-au acceptat-o, au insistat cu rugaciunea. Si Domnul S-a indurat. Deci m-as ruga -as vedea ca asta e calea si, daca n-as primi, as adopta.

Pt ca e un rost in toate : daca Domnul ar fi vrut sa-mi dea copii, mi-ar fi dat, prin actul iubirii dintr-un barbat si o femeie, de ce mi-ar fi dat Domnul dupa chinuri, suferinte, tratamente, cheltuieli?Pe cale 'nefireasca' sa zic? As simti ca nu accept voia Lui si ca-I fortez mina, ca trec peste El si ca insist sa-mi fac voia mea.Cind sint atitia copii fara mama.

Deci asta as fi facut eu. Si nu judec pe nimeni ca a facut/ar face altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

[asa ma gandesc si eu ca o fi un rai si pt noi ce incercam sa fim buni si drepti dar nu ne rugam si nu ne spovedim.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Almo, atita doar ca tu nu intri la necrestini, n-ai nici alta religie si nici nu poti spune ca n-ai auzit de Iisus, ai auzit fie si de la acest topic...Nu-mi place sa dau vesti proaste, dar ma tem ca intri tot la judecata crestinilor.

Dar oricum nu conteaza daca zici ca esti atee.

Kari, sint sigura ca si tu ai un pic de rabdare si energie sa scrii cite ceva.

V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Despre FIV.

Eu acuma iti spun strict parerea mea. Si da, stiu ca e usor sa vorbesti cind ai si copii si cind sint si sanatosi.

Dar daca n-aveam si n-aveam, acceptam ca sint stearpa. De Ce? Pt ca au fost si alte sterpe in Biblie care au acceptat voia lui Dumnezeu si, daca totusi n-au acceptat-o, au insistat cu rugaciunea. Si Domnul S-a indurat. Deci m-as ruga -as vedea ca asta e calea si, daca n-as primi, as adopta.

Pt ca e un rost in toate : daca Domnul ar fi vrut sa-mi dea copii, mi-ar fi dat, prin actul iubirii dintr-un barbat si o femeie, de ce mi-ar fi dat Domnul dupa chinuri, suferinte, tratamente, cheltuieli?Pe cale 'nefireasca' sa zic? As simti ca nu accept voia Lui si ca-I fortez mina, ca trec peste El si ca insist sa-mi fac voia mea.Cind sint atitia copii fara mama.

Deci asta as fi facut eu. Si nu judec pe nimeni ca a facut/ar face altfel.


deci nu ai fi mers pe mana stiintei ai fi mers pe voia d-lui. de ce te duci la medic atunci si nu te rogi. te intreb iarasi?

sa iti spun acum si eu, care nu am acceptat voia d-lui, o viata sai nici macar o clipa cu fetia mea, a mea, sange din sangele meu, nu o dau pt tot raiul de dincolo de moarte. si daca da, stiinta nu m-ar fi putut ajuta, as fi infiat fara nici o strangere de inima.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui almo

[asa ma gandesc si eu ca o fi un rai si pt noi ce incercam sa fim buni si drepti dar nu ne rugam si nu ne spovedim.




Almo, atita doar ca tu nu intri la necrestini, n-ai nici alta religie si nici nu poti spune ca n-ai auzit de Iisus, ai auzit fie si de la acest topic...Nu-mi place sa dau vesti proaste, dar ma tem ca intri tot la judecata crestinilor.

Dar oricum nu conteaza daca zici ca esti atee.

Kari, sint sigura ca si tu ai un pic de rabdare si energie sa scrii cite ceva.

V-am pupat.


nu mi-ai dat nici o veste proasta Katya ca si tu esti la fel de mica si nestiutoare ca si mine, si nu stii tu mai bine ca mine ce o sa fie dincolo de moarte. asa ca, prerea ta e doar a unei minoritati.
si dupa cum iti spun, eu si cu "cerebrali mei" cum s-a exprimat cineva o sa am o companie placuta pe lumea cealata.



Mergi la inceput