Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
lucia ma chinui tare cu kilele e groaznic , ieri si azi n-am avut tip de gimnastica si mi-a trecut si febra musculara, ma duc de placere la wc, eu apa beau si am baut de cand ma stiu multa apa de mic copil, n=am prb cu hidratarea, insa in posturi si cand manac doar vegetale , mor dupa zahar si grasimi rele(gen gogosi, eclere, merdenele)insa daca manac normal rar imi trebuie desert si ala il constitui dintr-o cafea cu lapte(doar cu zahar brun sau miere)...si mai am satrai compulsive la mancat aiure si porcarii ininte sa-mi vina...deci nu poti sa-ti imaginezi ce gretosenii por sa ingurgitez(a doua zi dupa ce imi vine menstra , mi se face greata numai cand vad mancarea cu pricina)...dar de obicei ma abtin si numai cand am nervi pap sa ma decompensez
singuratatea n-are nici o treaba cu sentimentele mele, am avut un declick acum aproape 2 ani, prin noiembrie vor fi 2, cand am vazut o reclama la pamper care ma facut sa ma simt asa, apoi sentimetele au evoluat astfel incat , acum cand vad un bebe, vad doar caca-papa-pipi si nopti nedormite...si amm in jurul meu o gramada de prietene mamici...am zis ca dupa ce ne vom cumpara casa , vrem sa adoptam, insa mai asteptam sa ne mai bucuram de noi...am impresia ca am renascut acum dupa analiza care mi-a zis ca nu voi avea copii mei....si mai am impresia ca am pierdut destul timp alergand dupa un copil...acum sa nu ma intelegeti ca fac ceva sa nu ramn, oricum la cate ando am avut cred ca sunt infertila pt jumatate de cartier...
daca printr-o minune Dumnezeiasca , voi ramane gravi normal ca ma voi bucura si voi da slava Lui Dumnezeu si hormonii ma vor ajuta sa refac instinctul mater, insa eu sunt o pers fff sincera si nu pot sa ma mint pe mine
misspii draga mea te-am adaugat pe fb si abia astept sa vb cand ai timp, ma voi interesa si aici la buc de doctori daca ai nevoie, te imbratisez si sa dea Domnu sa fie bine micutului, e frumos si scump si merita ce este mai bun.
in rest sunt bine , nu mai am dureri de burta , am doar burta ...va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

aaaaaa si ca sa intaresc cele spuse mai sus ma duc sa spal niste haine de bebe de 1 luna , poate imi revine instinctul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

buna
am fost diagnosticata de curind cu endometrioza, hidrosalpinx (pe o trompa)si nodul pe col ,as vrea sa stiu daca mai sint situati similare cu a mea si totusi au ramas gravide si prin ce metode (natural sau fiv )
si daca valoarea la analiza aia CA 125 parca ne zice si in ce stadiu e boala ,la mine scrie doar endometrioza profunda
ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Va pup, fetelor!

Am postat pe prima pagina linkurile oferite de Lucialu
Primul dintre ele, nu merge, pentru vizualizarea lui este necesar un cont pe medscape.org.

Multumim muuult muult de tot Lucialu, pt ca ti-ai luat inima in dinti si ne-ai postat aceste informatii. Sunt infricosatoare, e adevarat, dar pot salva vieti, si asta e cel mai important!
Si eu am programat un control la dermatolog, luni merg cu Mihnea la vaccin si voi cere o trimitere si pentru mine la Dermatologie.
Sper sa fie ok.



Misspii, ce face puiul? Offff, nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau?
Se impune un tratament, ceva?
V-ati programat pt RMN?
Te pup dulce si iti doresc multa putere!

Legat de activitatea mea redusa aici, timpul este singurul vinovat, si nicidecum alte aspecte. Facem primii pasi in diversificare, gingiile se pregatesc de aparitia dintisorilor si noaptea avem spectacol, dar una peste alta crestem mari.
Despre mine, mi-a venit cm-ul cam la 3 luni dupa nastere(3 saptamani dupa ce l-am intzarcat pe Mihnea), a venit ok, am fost la control, ovarele sunt tot polichistice, de endometrioza n-a mai zis nimic dr.
Trebuie sa ajung sa fac un control la Bucuresti, dar Dumnezeu stie cand va fi asta, suntem si intr-un mare impas financiar, iar pe de alta parte nu-mi arde de umblat cu Mihnea pe la Bucuresti acum, iar acasa nu am cu cine sa-l las.
Cam asta e cu noi.

Va pup si va doresc tot binele din lume. Sunteti mereu in gandurile mele, in fiecare rugaciune de multumire pe care o adresez lui Dumnezeu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
mirunita nu ca125 iti arata cat din zona din jutul ovarelor este acupata de chisturi sau tumori(care pot fi de orice origine), eu am avut 104 inainte de prima operatie si gr 4 de de endo, adik raspandita in tot abdomenul, dar daca te-ai operatd eja n-are relevanta...si eu am avut si am inca suspiciune de hidrosalpinx...prima data cand am avut am facut laparoscopie si nu era hidro ci doar aderente....acum n-am mai facut nimic...de nodul pe col n-am mai auzit...insa cine stie...cat despre sansele de afamane gravi...sunt atat de variabile cand ai endometrioza ca nici dr tau nu-ti poate garanta nimic, mergi la un dr pe infertilitate si urmeaza-i sfatul si vezi daca ramai..
elly spor la papa , ce a mai trecut timpul ... iti dai seama dupa cum cresc copii
va puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna fetelor
ma bag si eu ca musca...

nu stiu cat e de relevanta CA 125 pt. endometrioza
stiu fete cu endo gr.4 carora CA le-a iesit bine
ma gandesc totusi ca iese mare atunci cand e cuprins si ovarul, fiind marker de ovar, insa nu am gasit nimic despre asta

eu insami am facut analiza si mi-a iesit 7
fete(de pe un alt forum) mi-au spus sa NU ma bazez pe asta ca ar fi, sau nu endo

mai e cineva care a facut CA, aiesit mic, dar din pacate s-a descoperit endo la laparo ?



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

Ani , dupa cum am zis si eu in mesajul meu, ca125 nu arata daca ai endo sau nu, este un marker tumoral si arata daca exista ceva pe ovare chisturi , tumori...care poti fi de diferite naturi(maligne, benigne)....sunt fete care nu fac endometrioza pe ovare, eu a doua oara nu am facut pe ovare...SINGURUL MOD DE A DIAGNOSTICA ENDOMETRIOZA 100% ESTE PRIN EXEMENUL HISTOPATOLOGIC...asa ca daca ai ca125,7 probabil nu ai chisturi ovariene, insa asta nu-ti da un diagnostic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

buna
multumpesc mult de raspunsuri
eu am facut un RMN din cauza unui chist de vreo 7 cm(doctorita zicea ca nu intelege de ce are o parte solida si una lichida ) si analiza asta CA125 care mi-a iesit 32 si intervalul era <35 si asa mi-a zis ca as avea endometrioza si toate cele
laparoscopia nu am facut-o inca trebuie sa ma programeze in octombrie ,
chistul l-am facut in urma a 3 stimulari consecutive (inseminare) cu doze totusi mici(gonal 50 unitati) in conditiile in care eu am ovulatie luna de luna
dupa ultima inseminare mi-a aparut un fel de spoting rozuliu maroniu si destul de abundent care nu ma mai lasat il am incontinu de vreo 5 luni cu mici pauze prin z 21 de vreo 2 zile
la ecograful dinainte de rnm mi-a vazut acumulare de singe in uter si zicea ca probabil de ocolo spotingu ala continu ,ca inainte cu 2 saptamini cind am fost la consultatie nici nu ma bagat in seama ca am o secretie ciudata
va scriu toate astea pt ca am inceput sa citesc de la capitolul 1 si multe din informatiile fetelor mi-au deschis ochi asupra multor lucruri ;mam apucat si eu de cura + vitamine si am mai prins si eu curaj ca eram tare suparata cind am auzit diagnosticul
informatiile care le-ati postat mi-au fost de un real folos
si in special reusitele voastre
bine stiu ca asta nu inseamna ca voi reusi si eu dar da speranta ca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xdidi

salutare fetelor,
mirunita nu ca125 iti arata cat din zona din jutul ovarelor este acupata de chisturi sau tumori(care pot fi de orice origine), eu am avut 104 inainte de prima operatie si gr 4 de de endo, adik raspandita in tot abdomenul, dar daca te-ai operatd eja n-are relevanta...si eu am avut si am inca suspiciune de hidrosalpinx...prima data cand am avut am facut laparoscopie si nu era hidro ci doar aderente....acum n-am mai facut nimic...de nodul pe col n-am mai auzit...insa cine stie...cat despre sansele de afamane gravi...sunt atat de variabile cand ai endometrioza ca nici dr tau nu-ti poate garanta nimic, mergi la un dr pe infertilitate si urmeaza-i sfatul si vezi daca ramai..
elly spor la papa , ce a mai trecut timpul ... iti dai seama dupa cum cresc copii
va puuuup

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

cum se poate pune diagnosticul de hidrosalpinx ?
mie mi-a zis dupa RMN ,as fi curioasa daca se poate si altfel;
se poate vedea si la eco ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirunita1983
cum se poate pune diagnosticul de hidrosalpinx ?
mie mi-a zis dupa RMN ,as fi curioasa daca se poate si altfel;
se poate vedea si la eco ??


se vede si la eco...depinde de cine ti-l facetotusi
si de cat de avansat e hidrosalpinxul
RMN-ul e sfant



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput