Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

mirunita hidrosalpinxul se vede si la eco , insa nu iti poate garanta ca e hidro pana nu faci laparoscopie, atunci cand e hidro trompa se dilata si apare pe ecograf...insa eu la a doua operatie am facut 5 eco si toti mi-au zis ca am hidro bilateral si ca n-am sanse sa raman cu trompe , insa n-am avut hidro ci sindrom aderential pelvin , in care aderentele imi faceau contur pe trompe , trompele nefiind atinse(au fost perfect permeabile si nu s-a atins de ele la laparoscopie)
iti urez bafta la interventie si asa afli si tu daca ai sau nu endometrioza...iar chisturie compuse sunt tipice in endometrioza, adik o parte solida(cu aspect sare si piper)asta e endometrioza, dar mai fac in completare si chisturi seroase(astea mai trec si cu tratament medicamentos)....dar dr zic ca cele solide nu dispar decat prin operatie(eu am scapat de un chist asa cum l-ai descris tu in primavara, numai ca al meu avea 6 cm cu totul, 4 solid si inaca 2 chisturi de 2cm seroase)...n-am avut o reteta minune, cred ca asa a vrut D-zeu, ca altfel nu-mi explic ca nu mai tin dieta si nici vitamine n-am mai luat...sincer m-am mai detasat
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Salut!

Didi, sa va ajute Dumenzeu sa reusiti sa va indepliniti planurile! nici noi nu am exclus varianta adoptiei pana sa vina pui.

Ellyshor, te tzuc! rabdarica, ai sa vezi ca acusi creste, si treceti de necazurile specifice varstei...partea proasta e ca fiind atat de focusate pe ei cand sunt mici, nu apucam sa le savuram varsta precum visam initial, in tihna. Toot incerc, dar pac! a mai crescut un tzanti, si a mai adaugat o chestie noua in bagajul de cunostiinte...si ma minunez, ca fiind chiar langa ea, tot ma intreb CAND s-au petrecut toate astea?
Nici la mine nu a fost relevant markerul pt ovare. Nu mai comentez, ca ati explicat ft bine voi.
O zi faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

buna seara
xdidi da ai dreptate doar dupa operatie o sa stiu mai multe ,
oricum nu pot sa schimb nimic,
dieta e tare greu de tinut am incercat da calc pe lingaaaa
beau si eu ceaiuri si vitamine si ma sa fie bine ca din cite am citit pina acuma .....e tare loterie chiar si cu tratamente tinute strict
e bine daca reusesti sa te detasezi un pic dar totusi incearca sa iei macar vitamine
si eu la ultima inseminare nu am mai vrut sa iau nimic sau f rar si reactiile au fost dezastroase si fizic da psihic
cred ca ti sa acrit de tratamente da nu prea avem ce face cu endometrioza asta,incearca sa ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

lucialu
tie si tuturor celor care ati scris povestea voastra, m-au ajutat mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunita1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANI.G

Buna fetelor
ma bag si eu ca musca...

nu stiu cat e de relevanta CA 125 pt. endometrioza
stiu fete cu endo gr.4 carora CA le-a iesit bine
ma gandesc totusi ca iese mare atunci cand e cuprins si ovarul, fiind marker de ovar, insa nu am gasit nimic despre asta

eu insami am facut analiza si mi-a iesit 7
fete(de pe un alt forum) mi-au spus sa NU ma bazez pe asta ca ar fi, sau nu endo

mai e cineva care a facut CA, aiesit mic, dar din pacate s-a descoperit endo la laparo ?



Despre infertilitate si nu numai :)


buna ai mai facut ceva investigati ? ai descoperit daca ai endo ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

mirunita pai nu prea am ce sa fac in afara de laparo, poate doar un RMN
durerile groaznice le am doar la menstruatie
bine, dureri incep imediat dupa ovulatie(asta ca sa stiu sigur ca a mai trecut o luna), dar nu-s de speriat

mersi de intrebare
am emotii pt. ce am putea descoperi la laparo

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello fetele mele dragi v-a fost dor de mine? nu prea mai am timp de scris din cauza de bebelina, dar intru din cd in cd sa vad ce mai faceti
misspii - mult curaj si putere draga mea imi pare rau ca trebuie sa treceti prin atatea incercari dar sunt convinsa ca Doamne Doamne va va ajuta sa le depasiti cu bine. noi suntem intotdeauna alaturi de tine si ne gasesti aici pup si asteptam vesti bune
didishor - ti-am zis eu ca tot la albu o sa ajungi ti-l recomand cu draga inima, este un om deosebit. si eu trebuie sa merg la control zilele astea sa vedem ce mai am pe akolo ca dupa nastere nu am mai facut nici o echo. oricum mi-a zis ca chiar daca e ceva, nu ne grabim sa operam iar. intai lucram la BB 2 (!!!) si apoi mai vedem ce facem cu endo. mi-a zis k akum am scos dopul de la conducta si ar treb sa vina rpd BB 2
ellyshor - ce mare s-a facut BB! nu te neglija te rog si vezi cum faci sa ajungi la control o sa incerc sa-mi fac timp sa scriu si eu povestea mea ca sa o postam pe prima pagina sa atarne mai greu balanta pt aspirantele care au nevoie de incurajari
lucia - multumim de info adevarul e crud uneori dar e mai bine sa fim informate si sa luam masuri din timp.

va pup cu drag si sunt in continuare alaturi de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
roxy ce galusca mare ai....dap la albu intentionez sa ma duc mai pe la sfarsitul anului, acum sunt fff prinsa si cu munca si cu evenimentele(fericite) si cu planul cu casa , care nu-mi da pace...iar preturile sunt inca destul de mari.
acum astept mesntra si mai am de facut o gramada de controale cum spuneam , dar principal dermato si sani, apoi gineco si analizele uzuale, sa vad daca mai am ficat
iar de vitami en nu stiu daca ma mai apuc, mai iau cetebe cu zinc cand se face rece si poate ulei de catina cu q10...asat mai incolo si chiar vreau sa incep mastodinonul...
de regim nu mai vorbesc ca am mancat saptamanile astea numai fripturi si sarmalute si multe prajituri...deh asa e cand esti nasa
va puuuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

offf, didishor, daca ai sti tu ce pofta am eu sa barfim ca babele...
din pacate, trebuie sa mai astept pentru asta. acum sunt coplesita si complet depasita de situatie: bebe are 6 luni iar cea mare la grupa mijlocie + inot (3 zile) + dans (2 zile). Si tre'sa ma ocup singura.

Speram sa ma binedispun in seara asta intrand pe forum. Speram la o veste buna... misspii, sper din suflet sa treceti cu bine si peste incercarea asta. lucialu, te felicit ca esti asa activa in lupta cu boala asta.
eu, acum, n-am nici un chef sa ma gandesc la vreun risc, si-asa nu sunt in apele mele. ma incearca niste sentimente mai ciudate de cand nu mai alaptez (de vreo 3 saptamani) si m-a cam pocnit si ciclu. Pocnit la propriu, ca e destul de dureros. Mi-e groaza sa ma gandesc ce mi-or gasi astia la vreun control.
la capitolul kg in plus, depresie totala, am zile cand nu mananc aproape nimic, nu am cand, efectiv, si cand ma urc pe cantar inca un kg. Nu inteleg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
irina draga mea abia astept ziua aia, apropo de asta cand te citeam beam si o cafe...eu dau o veste z1, dupa ceva intarzieri...la 31 de zile in conditiile in care de 2 luni a fost la 26, 27...deci din astea am avut tot anul nu m-a slabit monstru..cu dureri si cheaguri insa nu mai am asa flux ca alta data ...
iar cu kg in plus..., am tinut un fel de dieta adik fff atenta la ce am mancat si mai ales cand , doar salate cu peste si branzica, paine ffff putina in zilele de post si numai graham...si exercitii si ce credeti intr-o saptamana am mai luat un kg pe langa cele deja multe si existente...acum mi-a venit sa vad daca s-a mai dus ceva
misspii te puuup si te imbratisez, sa stii ca mai intru pe fb
va puuup pe toate



Mergi la inceput